Site icon Türkiye'nin Yeni Kadın Moda Dergisi – NYXmag

48. İstanbul Müzik Festivali’nin Açılış Konseri Tekfen Filarmoni’den

PAYLAŞ
Her şeye rağmen sanat diyen Tekfen Filarmoni müzikseverlerle dijital platformlarda buluşacak.

Tekfen Filarmoni, 18 Eylül – 5 Ekim tarihleri arasında dijital ortamda yayınlanacak olan 48. İstanbul Müzik Festivali’nde müzikseverlerle buluşacak. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından “Beethoven’ın Aydınlık Dünyası” teması etrafında şekillendirilen festival, İKSV YouTube kanalından ve online.iksv.org adresinden yayınlanacak. İki ayrı konser ile seyircilerle buluşacak olan Tekfen Filarmoni, 18 Eylül’de yayınlanacak açılış konserinde genç keman sanatçısı Emre Engin’e, 26 Eylül’de ise İtalyan keman virtüözü Anna Tifu’ya eşlik edecek.

2019-2022 yılları arasında İstanbul Müzik Festivali’nin Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni, bu yıl 48’incisi düzenlenen festivalin açılış konserinde, şef Aziz Shokhakimov yönetiminde genç keman sanatçısı Emre Engin’e eşlik ediyor. Bu sene dijital ortamda sunulacak olan festivalde, COVID-19 önlemleri alınarak sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleşen konserin kaydı Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampus Meydanı’nda gerçekleştirildi. Yüksek Katkıda Bulunan Gösteri Sponsoru Tekfen Vakfı tarafından desteklenen konserde Beethoven, Mozart, Prokofiev ve Bartók’tan eserler, 18 Eylül Cuma günü saat 20.00’de online.iksv.org adresinde ve İKSV YouTube kanalında ücretsiz olarak erişime açılarak müzikseverlerle buluşacak.

Solist Emre Engin, 2015-2017 yıllarında Kaliforniya’da Notes by the Bay isimli uluslararası keman festivalinin eş-kurucusu ve fakülte üyesi, ilk konserini Carnegie Hall’da 2018 yılında veren Engin, Gürer Aykal’ın kurduğu New Manhattan Sinfonietta’nın da başkemancısı. Uludağ Devlet Konservatuvarı ve Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde okuduktan sonra yüksek lisansını Tekfen Vakfı ve Çağdaş Eğitim Vakfı bursiyeri olarak tamamladığı New York Manhattan Müzik Okulu’nda Pinchas Zukerman’ın öğrencisi olan Engin, doktora çalışmalarını sürdürdüğü Stony Brook Üniversitesi Müzik Okulu’nda öğretim asistanı olarak da görev yapıyor.

İtalyan keman virtüözü Anna Tifu, Tekfen Filarmoni ile Türkiye’de

Tekfen Filarmoni, 26 Eylül’de yayınlanacak olan ikinci konserinde ise İtalyan keman virtüözü Anna Tifu’ya eşlik ediyor. Tifu’nun keman repertuvarının temel taşlarından Chausson’un Poème’ini seslendirdiği konser, Tekfen Filarmoni ve Anna Tifu’nun Şubat 2020’de gerçekleşen Türkiye turnesinin İstanbul ayağı olarak, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda dinleyicisiz kaydedildi. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni ayrıca, Brahms’ın Beethoven’dan aldığı ilhamla başlayıp 21 yılda bitirdiği 1. Senfonisi’ni yorumluyor. Konser online.iksv.org/müzik adresinde yayınlanacak.

İlk konserini sekiz yaşında veren Anna Tifu, 11 yaşında Pays de la Loire Ulusal Orkestrası eşliğinde çaldı ve 12’sinde de La Scala Tiyatrosu’nda Bruch’un Keman Konçertosu’nu seslendirdi. Çocukluğundan beri kazandığı bu deneyimler bugün ona uluslararası klasik müzik sahnesinde sarsılmaz bir yer sağladı. Yuri Bashmet, Maxim Vengerov ve oyuncu John Malkovich gibi pek çok farklı sanatçıyla iş birliği yaptı; Andrea Bocelli’nin İtalya, Mısır ve ABD konserlerinde misafir sanatçı olarak yer aldı. Uluslararası festivallerin, düzenli konuklarından olan sanatçı, İstanbul Müzik Festivali’nde ilk kez dinleyicilerle buluşacak. Biletler sadece 20 TL ve Biletix’te.

Konserler bir ay boyunca erişime açık olacak. Festival açılış konseri 18 Ekim’e kadar, Orkestra’nın Anna Tifu’yu ağırladığı konser ise 26 Ekim’e kadar izlenebilecek.

Provalar ve konser kayıtları koronavirüs önlemleri altında gerçekleştirildi

COVID-19 pandemisi nedeniyle konserlerin provası ve kayıtları yoğun önlemler altında gerçekleştirildi. Konser sırasında bulaş ihtimaline karşı olarak sahne üzerinde ve konser alanında 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına göre düzenleme yapılırken sahnedeki nefesli çalgılar için plexiglass korumalıklar kullanıldı ve seyirciler için maske takma zorunluluğu vardı.

PAYLAŞ
Exit mobile version