Aranjör Osman Çetin ile İşin Mutfağında

Writer: Dağhan Sürek

Date: 05/10/2020

PAYLAŞ

Türkiye’nin en iyi aranjörlerinden, şarkılara ruh veren, deyim yerindeyse hit şarkıların oluşumunda önüne gelen malzemeyi bir chef misali harmanlayıp ortaya çok iyi işler çıkaran Osman Çetin ile beraberiz.

Hayatından bahsetmeni istesem, müzik piyasasında tanınan biri olarak tanımayanlar için de bize kendinden bahseder misin? Osman Çetin kimdir?

Merhaba Dağhan. Ben de seninle bu röportajı yapmaktan oldukça keyif alıyorum. Çocukluğumda babam Kemal Çetin saz çalardı, o kadar güzel çalardı ki; müzik aşkı o zamandan beri benim içimdeydi. İleriki zamanlarda karşılaştığım güzel insanlardan çok şey öğrendim. Özellikle Ozan Çolakoğlu’nun yanında piştim diyebilirim. Ozan Abi’den çok şey öğrendim.

Yeri geldi kayıt aldım, yeri geldi ses mühendisliği yaptım. Zaten School of Audio Engineer (SAE) de ses mühendisliği üzerine okudum.

Sonrasında kendi stüdyomu kurdum. Birçok dostumun olumlu katkıları oldu bu süreçte ve tabi Soner Sarıkabadayı’nın buradaki katkıları da azımsanmayacak kadar çok. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Bize biraz da işin mutfağından bahseder misin?

Öncelikle her projede gerçekten çok büyük emek var, eser bize ham haliyle geldiğinde öncelikle eserin duygusu ve anlatılmak istenen analiz ediliyor, burada tabi solistin de düşüncelerine başvuruluyor, bundan sonrası artık ilmek ilmek işlenen bir süreç.

Tabi bazen eserin aranjesine uyacak duygunun tam olarak geçirilebilmesi için müzik enstrümanlari kullanıyoruz, işinde usta sanatkârlar gitarda Caner Güneysu, kemanda Mert Kemancı esere enstrümanlarıyla daha da farklı bir hava katıyorlar, enstrümanların kayıtları alınıyor.

Solist bu süreçte eserin okumalarına çalışıyor sonunda en temiz okunma kayıtları alındıktan sonra mix ve mastering süreci başlıyor. Burada bütün seslerin aynı ahenkte olması için çalışmalar yapılıyor ve süreç bu şekilde tamamlanıyor.

Artık çabuk tüketmeye alıştığımız bu dönemde görüyorsun ne kadar çok emek var.

 İdo Tatlıses, Soner Sarıkabadayı, Edis, İrem Derici, Murat Boz ve ismini saymakla bitiremeyeceğim bir çok sanatçıların hit olan şarkıların aranjesini yaptın.  Bu başarının bir parçası olarak Osman Çetin’in eli değince nasıl bu kadar iyi işler çıkıyor?

Ben aranje yapan birçok arkadaşımı da çok başarılı buluyorum. Herkesin lezzeti farklı benim bu başarıları yakalamamdaki sebeplerden biri de solistle karşılıklı isteklerimizi birbirimize çok güzel geçirebiliyoruz. Yeri gelmişken o güzel eserleri bana güvenip teslim ettikleri için her birine ayrı ayrı teşekkür ederim.

Aranje haricinde, besteci kimliğin de var Murat Boz’un “Vazgeçmem” ve İrem Derici’nin “Ben Tek Siz Hepiniz” şarkılarının hem aranjesi hem de bestelerini yaptın. Besteci kimliğin hakkında ne söylemek istersin?

Murat Boz ve İrem Derici ile güzel bir projede buluştuk. Murat Boz’un “Vazgeçmem” şarkısı benim ilk beste deneyimlerimden o yüzden kendimi bir kez daha şanslı görüyorum.

Bildiğim kadarıyla aranjörlerin bir meslek kuruluşu tam olarak kurulmuş değil, burada tabi bu işin mutfağında biri olarak hak kaybına uğruyorsunuz bu konuda düşüncelerin nelerdir?

Aranjörlerin meslek birliğinin olmaması büyük eksiklik. Umarım bununla alakalı daha hızlı sonuca giden gelişmeler olur.

Yeni bir proje Galip Öztürk’le beraber feat Osman Çetin “Kayboldum” şarkısının heyecanını yaşıyorsun bize bu projeden de bahseder misin? Sanırım bu featlerin devamı gelecek.

Galip’le çok güzel bir sinerji yakaladık, daha önceki “Ah Beni Senden” şarkısının aranjesini de ben yapmıştım. Dedik, neden bir de feat olarak bir çalışma yapmıyoruz? Sonucunda ortaya çok güzel bir iş çıktı, çok heyecanlıyım.

Daha öncede Serra Arıtürk’le beraber bir feat çalışma yaptık. O da çok güzel bir çalışma oldu. Üretmeyi seviyorum o yüzden bu gibi çalışmalarla sürekli üretmeye devam.

Son olarak ses mühendisliği ya da aranjörlük yapmak isteyenlere neler söylemek istersin?

Üretmekten vazgeçmesinler, yeniliklere açık, sürekli öğrenmeye açık olsunlar. İnanıyorum ki,  ileride meslekten birçok arkadaşımız, bizi dünyada da temsil edecek. Eğitim çok önemli. Bu işin eğitimiyle ve özgün bir bakış açısı olduktan sonra başarı da geliyor.

Çok keyifli bir röportaj oldu teşekkür ederim…

PAYLAŞ