Site icon Türkiye'nin Yeni Kadın Moda Dergisi – NYXmag

İlk Siyah, İlk Asya Kökenli, İlk Güney Amerika Kökenli ve Seçilmiş İlk Kadın ABD Başkan Yardımcısı. Kamala Harris…

PAYLAŞ

Zorlu bir seçim döneminin ardından, ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın yanında Başkan Yardımcısı olarak seçilen Kamala Harris çok sayıda ilke imza atarak bütün dünyanın gözlerini üzerine çevirdi. Dahası seçim sonuçlarının resmi olarak açıklanmasından sonra Ocak 2021’de göreve başlayacak olan 78 yaşındaki Joe Biden’ın tek dönem başkanlık yapması durumunda 2024 yılında Kamala Harris ABD’nin ilk kadın başkanı da olabilir.

Kamala Harris, kanser araştırmaları konusunda çalışmalar yapan ve aynı zamanda sivil haklar aktivisti olan Hint asıllı bilim insanı Shyamala Gopalan ve Stanford Üniversitesi’nde ekonomi profesörü Jamaika asıllı Donald J. Harris’in iki kızından biri olarak 20 Ekim 1964 tarihinde Oakland, Kaliforniya’da doğdu.
ABD’de genellikle Afrika kökenlilerin eğitim kurumu olarak bilinen Howard Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve ekonomi (BA, 1986) okuduktan sonra Hastings College’dan hukuk derecesi (1989) aldı. Amerika Birleşik Devletleri Senatosunda Kaliforniya’yı temsil eden ilk Siyah ve Hintli Amerikalı kadın olan Kamala Harris, Amerika’nın özgürlük vaadine inanarak büyüdü. Büyürken annesinin söylediği “oturup bir şeylerden şikayet etme, bir şeyler yap” sözü Kamala’yı hayatı boyunca motive etti.


Kamala Harris, 2003 yılında San Francisco bölge savcısı oldu. Bu göreve gelen ilk siyah ve Asya kökenli kadın olma özelliğine sahip. Suç oranının yüksek olduğu Alameda Bölge Savcılığı Bürosunda, uyuşturucu çeteleri ve tecavüz davalarında çok katı bir tutum izleyerek taviz vermeden suçlularla savaştı. Sonrasında, San Francisco Bölge Savcısı olarak seçilen ilk siyah kadın oldu. Bu pozisyonda, ilk kez uyuşturucu suçuna karışmış olanlar için lise diploması alma ve iş bulma fırsatı ile ikinci bir şans sağlamak için ”hayata dön” programını başlattı.
2010 yılında yine bir ilke imza atarak Kaliforniya eyaletinin ilk kadın başsavcısı oldu ve bupozisyona gelen ilk siyah ve Hint kökenli kadın oldu. Kaliforniya Başsavcısı olarak Kamala, evlerine haksız yere haciz gelen aileler için büyük bankalara karşı savaştı ve Kaliforniya’daki ev sahipleri için çok büyük bir tazminat kazandı. 2014 seçimlerinde de başarısını sürdürerek aynı göreve devam etti.
2014 yılında önceki evliliğinden Cole ve Ella isimli iki çocuğu olan avukat Doug Emhoff ile evlendi.


Siyasi kariyeri ise, 2016 yılında Demokrat Parti’den Kaliforniya senatörü olarak seçilmesiyle başladı. Seçilmesiyle birlikte Kaliforniya’nın ilk siyah kadın senatörü, ABD’nin ikinci siyah kadın senatörü ve ABD’nin ilk Hint asıllı senatörü oldu. Kamala herkes için evlilik eşitliğini kazanmaya yardımcı oldu, Kaliforniya için dönüm noktası olan iklim değişikliği yasasını savundu. Ayrıca insan kaçakçılığı, silah kaçakçılığı ve uyuşturucu faaliyetlerini yürüten uluslararası çetelerin yargılanmasını sağladı.
Harris, 2020 Amerika Birleşik Devletleri başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den başkan adayı olmak için parti içi ön seçimlere katıldı, daha sonra adaylıktan çekilerek Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden’ın yanında başkan yardımcısı adayı olarak yer aldı.
Ve geçtiğimiz Kasım ayında gerçekleştirilen seçimlerin Depokrat Parti’nin zaferiyle sonuçlanmasıyla Amerika Birleşik Devletleri’nin seçilmiş ilk kadın başkan yardımcısı oldu.

Kamala Harris Stiliyle Yeni Moda İkonu Olabilir mi?

Devlet başkanlarının eşleri first lady ünvanlarıyla her zaman moda dünyasının mercek altına aldığı kadınlar oldular. ABD’nin efsane Başkanı John Kennedy’nin eşi Jacqueline Kennedy first lady olduğu 60’lı yılların başından hayatının sona erdiği 1994 yılına dek tartışmasız geçen yüzyılın en büyük stil ikonlarından biri. Şimdi ilk kez ABD’nin en güçlü kişileri arasında iki numara olarak bir kadın seçildi.

Kamala Harris’in geçen yıldan bu yana seçim kampanyası boyunca giydiği kıyafetler ve aksesuarlardan ilgi çekici ve ilham verici detaylar…
Kamala Harris, Başkan Yardımcısı olarak halka hitaben yaptığı ilk konuşmasında, Carolina Herrera pantolon ceket takım ve Tory Burch imzalı fiyonklu gömlekten oluşan beyaz bir kıyafet tercih etti. Güçlü stilini Manolo Blahnik marka bej topuklu ayakkabılarla tamamladı.

Beyaz giymenin politik mesajı:

20. yüzyılın başlarında kadınların seçme ve seçilme hakkını savunmak için Britanya’da Süfrajet adıyla ortaya çıkan harekette, kadınlar saflığın sembolü olarak beyaz giyiniyordu. ABD siyaset sahnesinde de beyaz, kadınların seçme ve seçilme hakkını savunan hareketle özdeşleşmiş bir renk olarak varlığını sürdürüyor. Kamala Harris de Başkan Yardımcısı olarak yaptığı ilk konuşmada Süfrajet Hareketi’ne atıf yaparak beyaz bir takım tercih etti.

Tam Bir Converse Chuck Taylor Hayranı

Kamala Harris kendi deyimiyle bir Chuck Taylor koleksiyonununa sahip: Siyah deri, beyaz deri, kumaş, bağcıklı, bağcıksız her modelini kullanıyor. Converse ile ilgili eğlenceli bir anısı da var. New Hampshire’da bir kampanya etkinliğinde zeminin topuklu ayakkabıları için uygun olmadığını görünce spor ayakkbılarını giymek istemiş. Spor ayakkabılarını otelde unuttuğunu farkedince bir organizatör kendi Converse’ini çıkarıp Harris’e ödünç vermiş. Etkinlik sona erdiğinde, Kamala Harris ayakkabıları imzalayarak organizatöre iade etmiş.

Kamala Harris aksesuar olarak genelde inci kolyeyi tercih ediyor. İnciler aynı zamanda Harris’in üniversite döneminde üyesi olduğu ülkenin en eski Siyah kız birliği olan Alpha Kappa Alpha için de önemli bir semboldü.

Harris, Eylül ayında Kaliforniya’daki orman yangını nedeniyle bölgede hasar gören alanları ziyaret ederken giydiği skinyy jean pantolunu ve Timberland botları ile görülüyor.

PAYLAŞ
Exit mobile version