Yeni Yıl Kartpostalları

Writer: Şenay Çarkçı

Date: 22/12/2020

PAYLAŞ

Havadada kar kokusu.
Okul çıkışı harçlığımdan kalan bir kaç lira ile doğru bizim mahallenin kırtasiyecisi Hasan hocanın dükkanına. Yeni yıla bir kaç hafta kala simli, pullu, ışıl ışıl yeni yıl kartpostalları gelirdi oraya. Ben bir coşku, çocuksu bir mutlulukla dükkana girer kartların bulunduğu standın önünde seçmekte zorlandığım kartları seyre koyulurdum.


Dükkanın defter, kitap ve limon kolonyasının harmanlandığı insana huzur veren bir kokusu vardı. Param yettiğince iki veya üç kartpostal alıp coşkuyla evin yolunu tutardım.
Kar manzaralı küçük evlerin ya da çam ağacının yanındaki yavru geyiklerin simli, içimi tarifsiz bir sevinç ışıltısı dolduran o kartlar. Ertesi gün tekrar gider aklımda kalan alamadığım diğer bir iki tanesini de alırdım. Birilerine göndereceğimden değil. Zaten uzaklarda yaşan yakınlarımız da çok yoktu. Onları biriktirmek ve yeni yıl gecesi evin çeşitli yerlerine koyup, yeni yıl ruhunu yaşamak istiyordum.


Şimdi anlıyorum ben de çocukluğumdan bu yana bu coşku ve heyecan varmış. Yeni yıl büyülü, mistik ve ışıltılı bir şölenmiş benim için.
Bir kaç simli kart, mütevazi bir akşam yemeği ve her zaman yiyemediğimiz meyve ve çerezler. Ailenin bir arada sıcak bir gece geçirmesi yeni yıl büyüsünü aşılamış bana.

O zamandan bu zamanlara birçok şey değişti. Sorunlarımız, önceliklerimiz, beklentilerimiz, hatta sevinçlerimiz bile. Zor dönemlerden geçiyoruz. Evet, heveslerimiz, ışığımız karardı. Birçok şeyle boğuşmak ve uğraşmaktayız.
Fakat ben diyorum ki; Gelin umut etmekten vaz geçmeyelim. Güzel günler biz düşleyince, hayal edince gelecek. Beklentinin ve planlamanın dışında anı yaşayalım. Bu yeni yılda hüznümüzün, acılarımızın orta yerine simli, pullu bir kart koyalım.
Biz yılmadık. Evet, hala ayaktayız. Diyebilmeliyiz… Diyelim!!!
Bakarsınız umduğumuzdan daha iyi olur bu yıl. Bu yeni yıl yepyeni güzel şeylerin ulağı olur bize.
Çocuk yüreğimize bir kardan adam, bir kaç simli kart ve beraberce söylediğimiz bir şarkı olur.
Bir kış gecesi sıcak bir ev olur.
Söz olur suya, puslu cama yazılır…
2021…

PAYLAŞ