5 Adımda İştah Kontrol Altında

Writer: NYX Magazine

Date: 18/04/2022

PAYLAŞ

Kilo vermeye çalışan bireylerde yaşanan iştah atakları kilo verme sürecini zorlaştıran etmenlerden biridir. Fakat iştahımızı kontrol altına almak ve gereksiz kalori alımından kurtulmak bizim elimizdedir. İşte iştah kontrolü sağlamaya yardımcı bazı yollar…

Diyetisyen Ezgi Şen’den iştah kontrolü sağlamaya yardımcı bazı yollar…

Bol su tüketin.

İştah kontrolünü sağlamanın en kolay yollarından biri bol su tüketmektir. Vücut susuz kaldığında aynı zamanda midede de bir boşluk oluşmasından dolayı açlık hissedilebilir. Yemek yeme düşüncesinden önce su içmek iştah kontrolünü sağlamada faydalı olabilir.

Ara öğünlerle açlık hissinin gelmesine engel olun.

Uzun saatler süren açlık sonucunda hem beslenme düzeninizde hem porsiyonlarınızda değişiklikler görülebilir. Bu nedenle küçük ara öğünler yapmak kendinizi daha tok hissetmenize yardımcı olacaktır.

Uyku düzeninize dikkat edin.

Yetersiz uyku, hormonları etkilemektedir. Uykusuz kalan vücutta, iştah artışı görülebilir. İştahı kontrol etmenin en kolay yollarından biri düzenli uyumaktır.

Kan şekerinizi dengede tutmaya çalışın.

Glisemik indeksi yüksek besinler, kan şekerini; glisemik indeksi düşük besinlere göre daha hızlı yükseltip sonrasında da hızlı bir şekilde düşürdüğü için kısa süre içinde tekrar açlık hissetmenize sebep olacaktır. Glisemik indeksi düşük besinlere günlük beslenme rutininizde yer vermeye özen göstermelisiniz.

İştah üzerinde kontrol ve tokluk sağlayan besinlere beslenmenizde yer verebilirsiniz.

Yumurta, dolgunluk hissi üzerinde güçlü bir etkiye sahip, besleyici, yüksek protein içeren mucizevi bir besindir. Aynı zamanda yumurta, iştah bastırıcı hormonların salınmasını tetikliyor.

Acı biberde yer alan kapiat ve kapsaisin maddeleri iştahı bastırmada oldukça etkin maddelerdir. Acı biberden rahatsız olanlar için ise aynı etkiyi yaratan tarçın ve zencefil kullanılabilir. Zencefil açlık hissini bastırmada etkinken, tarçın kan şekerini düzenleyici etkisi ile ön plana çıkmaktadır.

Tarçının kilo kaybı üzerindeki en büyük etkisi kan şekerini düzenleyici özelliği sayesinde olmaktadır. Tarçın, tokluk hissi yaratmakta ve aynı zamanda ani şeker krizlerini önlemektedir.

Mide ve bağırsaklara etki ederek sağlıklı çalışmalarını sağlayan bir diğer besin maddesi de keten tohumudur. Keten tohumu ayrıca omega-3 yönünden de zengindir. Günde 1 tatlı kaşığı kadar yoğurtlarınızın içinde tüketebilirsiniz.

İştah kontrolüne yardımcı olan yeşil yapraklı sebzeler arasına kara lahana, lahana, ıspanak ve pazı gibi yeşillikleri koyabiliriz. Lif açısından oldukça yüksek olan bu besinler, tokluk süresini uzatarak kilo vermeye yardımcı olurlar.

PAYLAŞ