‘Asırlık Evet’ ile Düğün Sezonuna Hızlı ve Pırıltılı Giriş

Writer: NYX Magazine

Date: 14/06/2024

PAYLAŞ

Türk mücevher sektörüne ‘ilk’lere imza atarak yön veren ve 118 yıllık deneyimiyle sektörün en köklü kuruluşlarından biri olan Ariş Pırlanta, ‘Ariş ile 1906’dan Bugüne Evet’ konseptiyle cemiyet dünyasından birçok tanınmış simanın yanında ünlü oyuncuların da katılımıyla düğün sezonuna hızlı ve pırıltılı bir giriş yaptı.

118 yıllık geçmişiyle mücevher sektörünün köklü ve öncü markası olan ve dört nesildir pırlantanın sonsuz ışığından aldığı ilhamı aşkla, sanatla, ustalıkla birleştirerek fark yaratan Ariş Pırlanta, 12 Haziran 2024 günü Feriye Rıhtım’da “Ariş ile 1906’dan Bugüne Evet” konsepti ile bir cemiyet ve basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Sanat ve cemiyet dünyasından ünlü isimlerin katıldığı, Ariş Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş ve Ariş Satış – Pazarlama Direktörü Eda Güzeliş’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, asırlık düğünlerin hikayeleri ve nesiller boyu düğün takıları ilginç ve keyifli etkinlikler eşliğinde paylaşıldı. Ayrıca yılın genel değerlendirmesi ve gelecek yıl ile ilgili öngörüler, mücevherde trendler ve moda, Ariş Pırlanta tasarım ve koleksiyonları, ‘Zamansızlık’ ve ‘Sürdürülebilirlik’ kavramları paylaşıldı.

Toplantıya cemiyet ve sanat dünyasından Bennu Yıldırımlar, Cenk Torun, Açelya Topaloğlu, Erdem Kaynarca, Çiğdem Batur, İpek Erdem, Ümit Kantarcılar, Gözde Duru, Ceren Benderlioğlu ve Batuhan Ekşi gibi isimler katıldı.

Sektörde Tescilli İlk 100 Yıllık Marka

Kuyum sektöründeki yolculuğu 1900’lü yılların başına uzanan ve 100 yıllık bir marka olduğu Yüz Yıllık Markalar Derneği’ne yapılan başvuru çerçevesinde resmi olarak tescillenen Ariş Pırlanta bu etkinlikte, insan hayatlarını birleştiren ve toplumlar için çok değerli olan düğünleri ve bu düğünlere eşlik eden takıları ele aldı.

Türkiye’de sayısı çok az olan bir kategoride yer alan Ariş Pırlanta, sektörde de yüzyılı devirmiş olan ilk ve tek tescilli firma. Bir asırdan fazla bir zaman önce Mardin’in kültürel zenginliğinden güç alarak doğan Ariş Pırlantanın bugün dünya markası olma hedefine emin adımlarla ilerlediğini belirten Ariş Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş, 2030 yılına kadar dünyaca bilinen bir marka olmayı hedeflediklerini belirtti ve ‘’İnancımız odur ki markamız, gelecek yüzyılda da geçmişinden aldığı gücü çağın gerektirdiği yeniliklerle birleştirerek başarıyla varolacak ve ülkemize de değer katmaya devam edecektir’’ dedi.

Ariş Satış ve Pazarlama Direktörü Eda Güzeliş ise şunları söyledi: ‘’118 yıldır ve 4 kuşaktır devam eden başarılarımızla, Türk mücevher sektörüne ‘ilk’lere imza atarak yön veren Ariş Pırlanta’nın sektörün en köklü kuruluşlarından birisi olmasından dolayı çok mutluyuz. Bazı markaların bir yaşam döngüsü vardır ve canlılar gibi yaşlanır. Bazı markalar zamansızdır ve asla ölmez, yeniden doğar veya yeniden keşfedilir. Ariş olarak bir asrı geçen tarihimize bakıldığında üzerimizdeki değerli mirası taşıyarak her zaman yeniden doğduk, yeniden keşfedildik. Bu markamızın DNA’sında var, markamızın geçmişine baktığımızda hep ilklere imza attığımızı görüyoruz. Tarih boyunca taşıdığımız değerlere, tasarımlara, geleneklere, kültüre paralel ve tutarlı şekilde ilerledik ve bunları hem kurumsal kültürümüze hem de tasarımlarımıza yansıttık. Ancak şunu da hiçbir zaman unutmadık: Geleceğe hazırlık yenilik ile gerçekleşir. 118 yıllık bir marka olmamızdan kaynaklı geçmiş değerlere verdiğimiz önemle birlikte günümüz ve gelecek gelişim alanları bizim için her zaman önemli olmuştur. Uzun yıllar mücevher ile özdeşleşmiş olan markamızı geleceğe taşımak için kapsamlı araştırmalara yer veriyoruz. Dijitalleşme, teknolojik gelişim ve Arge çalışmalarımız her zaman işimizin odağında. Gelecek kuşaklar ve bütün ekibimiz bu kültür ile işini yapıyor ve her zaman gelişime açık olarak ilerliyor. Geçmiş ile geleceğin entegrasyonundaki başarımız bizi zamansız kılıyor.’’ 

Toplantı Eğitmen ve Araştırmacı Yazar Meltem Reyhan’ın ‘’Düğün Ritülleri’’ başlıklı keyifli sohbetiyle sona erdi.

Gelin takılarında son 10 yıl…

Gelin mücevherleri, son yüz yılda toplumun ve moda trendlerinin değişmesine paralel olarak önemli değişimler geçirdi. İşte bu dönemde gelin mücevherlerindeki bazı belirgin değişiklikler:

1920’ler ve 1930’lar: Bu dönemde, Art Deco tarzı gelin mücevherleri moda oldu. Geometrik desenler, inciler ve renkli değerli taşlar sıkça kullanıldı. Pırlanta yüzükler ve inci kolyeler bu dönemin popüler gelin mücevherleri arasındaydı.

1940’lar ve 1950’ler: II. Dünya Savaşı döneminde, gelin mücevherleri daha sade ve zarif hale geldi. Daha küçük boyutlu pırlanta yüzükler ve inci kolyeler tercih edildi. Savaşın etkisiyle, mücevherlerdeki abartı azaldı.

1960’lar ve 1970’ler: Bu dönemde, gençlik kültürünün etkisiyle gelin mücevherlerinde daha eğlenceli ve renkli tasarımlar moda oldu. Çiçek motifleri, renkli taşlar ve büyük kolyeler sıkça tercih edildi.

1980’ler: Gösterişli ve abartılı moda anlayışının hakim olduğu 1980’lerde, gelin mücevherleri de büyük ve dikkat çekiciydi. Büyük pırlanta yüzükler ve gösterişli küpeler popülerdi.

1990’lar: Minimalizm ve sadelik trendinin etkisiyle, gelin mücevherleri daha sade ve zarif hale geldi. İnce ve zarif pırlanta yüzükler, inci kolyeler ve basit takılar tercih edildi.

2000’ler ve 2010’lar: Bu dönemde, vintage ve retro tarzı gelin mücevherleri popülerlik kazandı. Eskiden kalan aile mirası olarak değerlendirilen eski tarzda pırlanta yüzükler ve inci kolyeler tercih edildi.

2020’ler: Günümüzde, gelin mücevherlerinde kişiselleştirme ve özgünlük ön planda. Gelini yansıtan özel tasarımlar ve doğal, sürdürülebilir materyallerin kullanımı artıyor. Aynı zamanda, modern ve minimalist tarzda mücevherler de tercih ediliyor.

Gelin mücevherlerindeki bu değişimler, zamanın toplumsal, kültürel ve moda trendlerine paralel olarak şekillendi. Ancak her dönemde, gelin mücevherlerinin zariflik, güzellik ve özel anlamlarını yansıtmaya devam ettiği görülüyor.

Evlilik Mücevherlerinde 2024 Trendleri

O unutulmaz günde bir gelinin güzelliğini tamamlayan mücevherde 2024 trendlerinde neler var?

Çiçek açan mücevherler: Gelin ve çiçek zaten birbirinden ayrı düşünülmeyen kavram ancak bu yılın gelin modasında çiçek formunun, çiçek ve yaprak detaylarının kullanıldığı tasarımları daha da sık göreceksiniz.  Romantizmin, doğallığın sembolü çiçekler mücevherin ışıltısıyla birleşerek gelinlerin güzelliğini daha da artırıyor. 

Sofistike tasarımlar: Sıradışı tasarımlardan hoşlanan gelin adayları farklı formlardan, geometrik çizgilerden oluşan seçenekleri tercih ediyor.  Siyah pırlantalı seçenekler, farklı pırlanta kesimlerinin görüldüğü tasarımlar bunlara örnek verilebilir. 

Zamansız inciler: Genellikle nostaljiyle bağdaştırılmış olsa da aslında gelin modasında incinin her zaman yeri var. 2024 modasında da son yıllarda dizilerle, filmlerle modaya ilham veren kraliyet temasının ve her zaman ilgi gören vintage kategorisinin yansıması olarak modern çizgilerle yorumlanmış incili tasarımlar karşımıza çıkıyor. 

Tarihten ve büyük aşk hikayelerinden esintiler 

Prenses Diana’nın ve Kate Middleton’un ikonik safir nişan yüzüğü,  Elizabeth Taylor’ın gözalıcı mücevherleri gibi bilinen, tarihe malolmuş mücevherlerden ilham alan tasarımlar da gelinlerin tercihleri arasında yer alıyor.   Bununla birlikte günümüz ünlülerinin nişan & evlilik yüzükleri de gelin mücevherlerine ilham verebiliyor. 

PAYLAŞ