Aydın Doğan Vakfı, BM Kadının Statüsü Komisyonu’nun 65. Oturumuna katılacak

Writer: NYX Magazine

Date: 20/03/2021

PAYLAŞ

Türkiye’de kız çocuklarının eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması ve güçlendirilmesi adına birçok çalışmada öncü olan Aydın Doğan Vakfı, 15-26 Mart tarihleri arasında çevrimiçi gerçekleşecek Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu 65. Oturumunda bir panel gerçekleştirecek. 

Aydın Doğan Vakfı tarafından düzenlenen panel, değerli isimlerin katılımıyla 23 Mart Salı günü gerçekleşecek. Uzun yıllardır kadınların güçlenmesi alanında yürütülen çalışmalara liderlik eden, destek veren ve bu alanda Vakfın faaliyetlerine de yön veren Vuslat Doğan Sabancı, yapacağı açılış konuşmasında konuyla ilgili deneyimlerini ve uluslararası arenada yürütülen çalışmaları aktaracak. Panelde Arizona Üniversitesi’nde görevli ve NASA’da bir araştırma merkezi yöneten ilk Türk kadını ve en genç bilim insanı, astrobiyolojist Betül Kacar, gazeteci ve yazar Melis Alphan, Hukuk Fakültesi yüksek lisans öğrencisi  Derya Gizem Üst ve Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı yer alacak. 

Birleşmiş Milletlerin 15-26 Mart tarihlerinde çevrimiçi olarak gerçekleştireceği Kadının Statüsü Komisyonu’nun 65. oturumu tüm dünya ile buluşacak. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının önündeki zorlukların değerlendirileceği etkinlikte ayrıca, 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin değerlendirilmesi planlanıyor. 65. Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu etkinliğinde, 23 Mart Salı günü Türkiye saati ile 17.30’dakız çocuklarının eğitimi ve güçlendirilmesi konularına yoğunlaşan Aydın Doğan Vakfı’nın “Nesiller Arası Eşitlik: Güçlü Genç Kadınlar = Güçlü Kızlar (Future of #GenerationEquality: Empowering Young Women = Empowering Girls)” başlıklı paneli gerçekleştirilecek. Panel ayrıca Aydın Doğan Vakfı’nın Youtube hesabından canlı olarak yayınlanacak. 

Panelde Aydın Doğan Vakfı, çocuklar ve gençlerin öncü bir rol oynayarak gelecekleri hakkında söz sahibi olmaları için harekete geçmeleri konusunu ön plana çıkararak, genç kadınların güçlenmesiyle elde edilen çarpan etkisini vurgulayacak. 

Nesiller Arası Eşitlik: Güçlü Genç Kadınlar = Güçlü Kızlar Paneli

Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vuslat Doğan Sabancı, uzun yıllardır kadın çalışmaları alanında yer alarak edindiği deneyim sonucu konuya ilişkin görüş ve tecrübelerini aktaracak, uluslararası arenadaki sorunlar ve yaklaşımlardan bahsedecek ve bir rol model olarak kendi deneyimlerini izleyicilerle paylaşacak. NASA ekibine kabul edilen ilk Türk bilim kadını, en genç bilim insanı ve NASA’da Astrobiyoloji Araştırma Merkezi Başkanı olarak görev yapan Betül Kacar, genç kadınların güçlenmesi konusunda mesajlarını paylaşacak. Gazeteci, yazar Melis Alphan, “Ben İstersem” kitabında yer alan genç kadınların ilham verici hikayelerinden yola çıkarak süreçte gözlemlediklerini, onların önüne çıkan engelleri ve bu engelleri nasıl aştıklarını anlatacak. Hukuk Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Derya Gizem Üst ise Vakfın desteklediği öğrenci projelerinden biri olan “Sen de Yapabilirsin!” platformundaki deneyimlerini aktaracak. Panelin moderatörlüğünü ise toplumsal cinsiyet uzmanı Şehnaz Kıymaz Bahçeci gerçekleştirecek. Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı da panelin ev sahipliğini yapan Aydın Doğan Vakfı’nın “Güçlü Kızlar Güçlü Yarınlar” başlığı altında çalışarak edinilen deneyimleri paylaşacak.

PAYLAŞ