Aynada Görünen ‘Sen’ ile Barışık Olmak

Writer: NYX Magazine

Date: 09/10/2023

PAYLAŞ

Doğru ve dengeli beslenme, egzersiz yapma, iyi bir uyku, amacına uygun medikal tedavi cihazları ve ürünleri ile yapılan estetik uygulamalar beden sağlığı kadar ruh sağlığını da koruyor. Sağlığın ayrılmaz parçası olan ruh sağlığının önemine dikkat çekmek için her yıl 10 Ekim, Dünya Ruh Sağlığı günü olarak kutlanıyor. Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, aynaya her baktığında mutsuz, fotoğraf bile çektirmek istemeyen bir kişinin ihtiyacına uygun estetik bir uygulamadan sonra yeniden hayata umutla baktığını ve özgüveninin yerine geldiğini söylüyor.

Kaliteli Yaşam Kliniği Koordinatörü Medikal Estetik Hekimi Dr. Yasemin Savaş, insanların ruh sağlığını fiziksel ve metabolik sağlıkları gibi önemsemediklerini, çoğu kesimin de ikinci plana attığını ifade ederek, konuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı. 

Savaş, “Aynaya her baktığında mutsuz olan, hatta aynalara küsen bir kişi bize geldiğinde ‘Fotoğraf bile çektirmek istemiyorum, hiçbir şey bana yakışmıyor. Ruh sağlığım iyi değil ve öz güvenim yok’ diyebiliyor. Güzellik değişken bir kavram. Kişiden kişiye, içinde bulunduğu sosyal ve psikolojik duruma göre değişkenlik gösteriyor.” dedi. 

Güzelliğin arkasındaki gizli formül olarak kabul gören ve Antik Yunanlılar tarafından da kullanılan ‘altın oran’ a işaret eden Dr. Yasemin Savaş, medikal estetik hekimleri olarak bu oranı korumayı hedeflediklerini, her zaman yüzün kendine has uyumuna göre işlem yaptıklarını söyledi.

Medikal tedavi cihazları ve ürünleri ile yapılan estetik uygulamalar kişiye özgüven verdiğini de vurgulayan Dr. Yasemin Savaş, özgüvenin kişilerin yaşamlarını mutlu bir şekilde sürdürebilmeleri ve kendilerini dış dünya karşısında güvende hissedebilmeleri için sahip olmaları gereken en önemli özelliklerden biri olduğunu anlattı.

Dr. Yasemin Savaş, “Fiziksel olarak sahip olduğumuz bir kusur, psikolojimizi de etkileyebiliyor. Yüzümüzde veya vücudumuzun herhangi bir yerinde var olan sorunlar psikolojimize de olumsuz yansıyor.” dedi.

Amacına uygun uygulamaların beden sağlığı kadar ruh sağlığını da olumlu yansıdığını söyleyen Dr. Yasemin Savaş, “Dış görünüşünden memnun olan kişiler, kendisiyle barışık, iş hayatında ve sosyal ilişkilerinde daha başarılı, aşk ve evlilik hayatında daha mutlu oluyor. Kişinin kendini aynada güzel ve alımlı görmesi, özgüveninin artmasına da yardımcı oluyor.” diye konuştu. 

PAYLAŞ