Balat Denince “FORNO”

Writer: Songül Öztürk

Date: 12/09/2020

PAYLAŞ

Merhaba.

Lezzet ve kalite keşfine çıkmaya devam ediyoruz.

Bu sayıda sizi son yılların trend lokasyonlarından Balat’a götürüyorum.Küçük ama konforu bulabileceğiniz, sakin ama lezzetli yiyeceklerin yapıldığı Balat’ta yolüstü olmayan sevimli bir mekan: FORNO’dayız…
Yona Grünberg tarafından 2013 yılında kurulmuş olan Forno Fırın Lahmacun aynı çizgiyi devam ettirerek yükselişini günümüzde de sürdürüyor.
Kasım 2017 yılında Yona Hanım’ın vefatından sonra mekana has lezzetler, yardımcısı Nurettin Kapıyoldaş tarafından aynı hassasiyetle yaşatılmaya devam ediyor.

Lezzetli ve Bol Çeşitli Açık Büfe Kahvaltı

Forno’da haftanın her günü kahvaltı servisi var.Hafta sonu ise açık büfe kahvaltı olarak hizmet veriyor. Tereyağlı kruvasan, sıcak pide, ev yapımı ekmek, simit, manda kaymağı, bal, organik reçeller, tam yağlı ezine peyniri, Trakya kaşarı, örgü peynir, tereyağı, yeşil zeytin ve siyah zeytin, acuka, zeytin ezmesi, meyve salatası, salatalık, kokulu domates, zeytinyağı, kaşarlı, sucuklu veya kavurmalı porselen sahanda, taş fırında yumurta seçenekleri ile Forno oldukça iştah açıcı bir açık büfe sunuyor. Ve kahvaltının olmazsa olmazı çayı da unutmamak gerekiyor.

Kahvaltıda sunulan harika reçellerin hepsi ev yapımı. Beğendiğiniz reçelleri satın alıp Forno lezzetini eve de taşıyabilirsiniz. Zeytinyağı firma sahiplerinin Aydın’daki kendi zeytin bahçesinden ve sadece kendileri için soğuk sıkım olarak yapılıyor.

Kahvaltımı yapmıştım, başka ne tavsiye edersiniz diye sorarsanız yine çok lezzetli olan lahmacun, pide ve pizza çeşitlerini de rahatlıkla öneririm.

Mekanın imza tatlısı kayısılı sufleyi de unutmamak gerekiyor. Tatmadan gitmeyin.

Koronavirüs tüm dünyada devam ederken temizlik ve hijyene önem verilmesi en çok ihtiyaç duyduğumuz yaklaşım. Forno ekibi bu konuda gereken hassasiyeti gösteriyor ve temizliğe çok önem veriyor. Temizliğin yanında sosyal mesafeyi de göz ardı etmemişler. Masa ve sandalyeler azaltılmış, tüm masalarda kolonya, dezenfektan ve uyarılar yer alıyor.

Küçük ve sevimli olan arka bahçesinde de az sayıda masa var. Bu güzel lezzet durağından ayrılırken arka bahçesinde oturduğum masadan gökyüzüne bakarak çektiğim fotoğraf ile size veda ediyorum. Yemek fotoğrafları için Reha Kadak’a teşekkür ederken, Forno hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz web sitesini incelemenizi öneririm.

FORNO BALAT

Fener Kireçhane Sokak No:13 Balat / İstanbul

0212 521 29 00 – 0545 322 30 30

https://www.fornobalat.com

PAYLAŞ