Başka Türlüsü Mümkün

Writer: Fulya Yaraşan

Date: 22/12/2020

PAYLAŞ

Covid, belirsizlik, zorlayan iş hayatı, evdeki sorumluluklar… Hepsiyle baş edecek gücümüz var aslında. Ama çok içeride bir yerde. Gizlenmiş, saklanmış, yorulmuş bir şekilde kıyıda köşede duran bir güç. Bu gücü yeniden bulmak aslında sadece kendini duymaya izin vermekle başlıyor.

Kendi sesimiz ise sürekli hareket halinde olan hayatlarımızın içinde kaybolup gidiyor. Erich Schifmann’ın dediği gibi “Kendi gerçek doğanızı tecrübe etmek için hareketsizliğe geçiş, yoganın ilk teması, çünkü her düşünce, his ve duygu, davranışlarınızın her yönü, kendinizle ilgili hissettiklerinize dayanır. Kendinizle ilgili hissettiğiniz, yaptıklarınızı nasıl yaptığınızı ve dünya ile nasıl iletişime geçtiğinizi belirler. Bu, hayatınızın niteliğini belirleyen en temel faktördür. Kendinizi yorumlama şekliniz değiştiğinde, kendinizle ilgili olarak farklı şeyler hissedeceksiniz, sizinle ilgili her şey değişecek, düşünceleriniz, hisleriniz ve duygularınızın her yönü. Daha az korkunuz, endişeniz olacak, hayata karşı daha hevesli olup hayattaki seçimlerinizde spontane olarak daha verimli olacaksınız. Aynı şekilde, geçmişinizde başınızdan geçenleri yorumlama şekliniz de değişecek. Geriye dönüp baktığınızda “A, demek ki aslında bu oluyormuş!” diyeceksiniz. Ve şimdi artık olayları daha olgun ve berrak bir şekilde farklı görebildiğiniz için, o zaman daha önceki kısıtlanmış anlayışınıza dayanan eski kırgınlıklar, tavırlar ve karşılık verme kalıplarınızı bırakmaya istekli olduğunuzu ve onlara bağlı kalmanın anlamsız olduğunu göreceksiniz. Geçmişi bırakıp bu anda olmak güzel bir his.

Geleceğinizi tahmin etme ve hayal etme şekliniz de değişecek.

Durumumuz şu: Kendi gerçek doğamızla, gerçek kimliğimizle ilgili cahiliz. Gerçekten kim olduğumuzu bilmiyoruz. Çünkü kendi doğamızı hiçbir zaman direkt olarak tecrübe etmedik. Hiçbir zaman kendi gerçeğimizi tecrübe etmek için “evde” yeterince durmadık. Hiçbir zaman bunu yapmak için yüreklendirilmedik. “

Kendimize el uzatabilmek için kendi sesimizi duymalı, kendi evimize gitmeliyiz ve yoga elinizden tutup evin yolunu gösterecek bir içsel yolculuk kaynağı. Birçok yoldan biri belki. Bedeninizdeki duyumlara kulak kabartmak, fiziksel yoğunluklarda kalmayı ve orada tatlı bir alan yaratabilmeyi deneyimlemek, zamanla günlük hayata da yansıyor.

Bize belirsizliği öğreten 2020’ye veda ederken, dilerim kendi evinizin yollarını aramak önceliğiniz olsun, dilerim 2021 evinizin içinde kalmak için kendinize kaynaklar yarattığınız yıl olsun. Niyetiniz bu olduktan sonra da yalnız olmanız mümkün değil. Kimse yoksa ben size tüm kalbimle sarılıyorum, belirsizlikle savaşmadığınız, kaynaklarınızı çoğalttığınız bir yıl diliyorum.

PAYLAŞ