Bitkilerin Gücü

Writer: Dr. Yasemin Aydın

Date: 05/10/2020

PAYLAŞ

Hepimiz parıldayan, genç bir cildimiz olsun isteriz. Bunun birçok yolu var. Bu sayıda sizlere genelde hepimizin duyduğu ama faydaları konusunda yeterince bilgi sahibi olmadığımız bitkileri anlatacağım. Bitkilerin gücü ile daha genç ve daha canlı bir görünüme sahip olmak hayal değil.

Bitkilerin gücü ile daha genç ve daha canlı bir görünüme sahip olmak hayal değil.

Ama öncelikle cildinizi gençleştirmek için uymanız gereken bazı basit ama etkili kurallar var.

• Düzenli aralıklarla bol su için.
• Günlük kahve tüketiminizi azaltın.
• Şeker ve karbonhidrat tüketiminizi azaltın.
• Taze meyve ve sebze tüketiminizi arttırın
• Sigarayı bırakın. Sigara, birçok zararlı etkisinin yanında cildinizin yaşlanmasını da hızlandırır.
• Güneşe çıkmadan önce koruyucu kreminizi sürmeyi unutmayın.
• Günde en az 7 saat uyuyun.
• Stresinizi azaltmanın yollarını bulun. Kendinize zaman ayırın. Yoğun stres altında hissediyorsanız bir uzmandan destek alın.
• Hafif egzersizler yapın. Egzersizler, cildinize iyi gelirken, aynı zamanda stresinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
• Cildinizi her gün temizleyin. Cilt temizliği, cildin yenilenmesi ve genç görünümü için çok önemlidir.

Cildiniz için bitkilerin gücünden faydalanın…

Mısırlıların “ölümsüzlük bitkisi” ALOE VERA

Mısırlıların “ölümsüzlük bitkisi” aloe vera, cilde faydasından dolayı artık birçok dermokozmetik ürünün bileşiminde yer alıyor. Aslında aloe verayı evde yetiştirmek ve yaprağının içerisindeki jeli çıkarıp, cilde sürerek kullanmak çok kolay. Aloe vera, ölü derinizi temizlemenize yardımcı olur ve cildin yaşlanmasını önler. Cildi rahatlatması, nemlendirmesi ve cildin iyileşme sürecini hızlandırması bilinen etkilerinden ama aloe veranın cilt için başka faydaları da var. Basit yanıklarda yanan bölgeye günde 3 defa aloe vera jeli sürerek hızlı iyileşme sağlayabilirsiniz.
Güneş yanıklarını engellemez, ancak oluşması halinde güneş yanıklarınızı da yatıştıracaktır.
Kuru ciltler, egzema ve sedef şikayetlerinizi hafifletmek için de aloe verayı tercih edebilirsiniz.

Güçlü bir omega 7 kaynağı: YABANİ İĞDE YAĞI

Uzakdoğunun geçmişten gelen değeri, yabani iğde (Hippophae Rhamnoides) meyvesinden elde edilen bu yağ, güçlü bir omega 7 kaynağı. İçerdiği omega 7 başta olmak üzere omega 6, vitamin E ve C sayesinde kuvvetli bir antioksidan ve cilt problemlerinde çok güçlü bir savaşçı. Cildinize kolayca nüfuz edebilme özelliği ile birlikte, kan dolaşımınızı güçlendirerek cildinizin oksijenlenmesini kolaylaştırır ve toksinleri uzaklaştırır.
Omega 7, kolajen üretiminizi arttırarak cildinizin yenilenmesini sağlar ve kırışıklıklarınızı giderir.
Ayrıca iyi bir nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz.

Mayıs Papatyası ile Yorgun Göz Çevrenizi Canlandırın

Akşamları hazırladığınız mayıs papatyası (Matricaria recutita) çayınızı yudumlarken, sindirime yardımcı ve sakinleştirici etkilerinden faydalanabilir, uyku kalitenizi arttırabilirsiniz. Çayın bir kısmını da ayırıp cilt bakımınızda kullanabilirsiniz.
Mayıs papatyası, özellikle kuru ve hassas ciltler için kullanıma uygun. Cildinizi yatıştırır, yeniler, arındırır ve kırışıklıklarınızı azaltmanıza yardımcı olur.
Ayrıca, soğuttuğunuz papatya çayı torbalarını, gözünüzün üzerinde 15 dakika bekleterek yorgun göz çevreniz için kullanabilirsiniz.
Kaynayan suya eklenen papatya buharını yüzünüze uygulayarak cildinizi rahatlatabilirsiniz.
Ancak, mayıs papatyasını güvenilir yerlerden almak önemli. Çünkü gözle ayırt edilemeyecek benzerlikte olan birçok bitki çeşidi papatya olarak adlandırılıyor. İstenen etkiyi elde etmek için gerçek papatya kullanmak önemli. Olası zararlı etkilerden kaçınmak için gerçek papatyayı güvenilir markalardan almak gerekiyor.

Sarı Kantaron ile Hücrelerinizi Yenileyin

Sarı kantaron (Hypericum perforatum) çiçeklerinin saf zeytinyağında bekletilerek hazırlanan özütü yüzyıllardır yara ve yanık tedavisinde kullanılıyor. Sarı kantaron, yara iyileştirici etkisinin yanında hücre yenilenmesini de destekler ve hızlandırır. Bu yolla yaşlanma belirtilerini geciktirir ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur.

Aynı zamanda cildinizdeki yara ve sivilce izlerinin de hızla kaybolmasına ve cilt Sarı kantaron (Hypericum perforatum) çiçeklerinin saf zeytinyağında bekletilerek hazırlanan özütü yüzyıllardır yara ve yanık tedavisinde kullanılıyor. Sarı kantaron, yara iyileştirici etkisinin yanında hücre yenilenmesini de destekler ve hızlandırır.

Bu yolla yaşlanma belirtilerini geciktirir ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizdeki yara ve sivilce izlerinin de hızla kaybolmasına ve cilt tonunuzun eşitlenmesine yardımcı olarak cildinizin güzel görünmesini sağlar. Papatyada olduğu gibi, aynı familyada benzer birçok bitki olduğu için sarı kantaronun da diğerleriyle karışma tehlikesi var. Güvenilir yerden almanız bu nedenle önemli.

Yeşil Çay

Günlük içtiğiniz yeşil çay (Camellia sinensis) sizi sadece fit tutmayacak, aynı zamanda cildinizi de parlatacak. Cildinizin güzelliği için, yeşil çayı içerek veya cildinize sürerek faydalanabilirsiniz. Yeşil çay, ciltte elastikiyet kaybı, kırışıklık ve renk eşitsizliği ile savaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca, yeşil çayı dondurarak yaptığınız buz küplerini özellikle göz çevresi şişliğinin azaltılması için kullanabilirsiniz. Yeşil çayın başka faydaları da var. Yeşil çay içerisinde güçlü antioksidanlar mevcut. Bu antioksidanlar sayesinde, serbest radikallerin uzaklaştırılması, kanserin önlenmesi ve obezite kontrolüne yardımcı olurken, kalp koruyucu, diyabet önleyici ve yaşlanma karşıtı özelliklerinden de faydalanabilirsiniz.

PAYLAŞ