Bu Yazın Ses Getirecek Sergilerini Gezmeye Hazır mısınız?

Writer: Fulden Karayel Okumuş

Date: 09/08/2022

PAYLAŞ

Bu yaz deniz, kum, güneş keyfi artık yerini dopdolu çağdaş sanat etkinliklerine bırakacak. Birbirinden değerli sanatçıların özel seçkileri otellerde ve yeni açılan sanat galerilerinde sanat severlerle buluşmaya hazır.

2022 yazının en ikonik ve sıradışı eserlerini görmeye hazırsanız, keşfe başlıyoruz.

Yazın ilk sürprizi Bodrum Zai’de bulunan Anna Laudel Galerinin içinde Ardan Özmenoğlu’nun Bodrumania sergisi, açık havada sanat yolculuğu yapmak isterseniz ise en iyi tercih Sevil Dolmacı Art Gallery’nin Bodrum’un Demirbükü Koyu’nda bulunan Mesa Bodrum’un içinde açık hava heykel parkından oluşan çok kapsamlı sergisi olacaktır. Bitmedi Amanruya Bodrum’da Ressam Cengiz Özer’in otelin içine yayılmış sanat eserleri ve interaktif sanat vemeditasyon workshop’u, The Bodrum Edition’da  yer alan Mathieu Forget’nin“L’invitation au Voyage – Yolculuğa Davet” adlı yenisergisi,  Mett Hotel’de B.Yaghi’nin eserleri, Loft Art da König galeri işbirliği ile Harmony sergisi,  MGallery The Bodrum Yalıkvak’ta pek çok farklı sanatçının eserlerinin bulunduğu ve daha nice sanat etkinlikleri yer alıyor. Yaz boyunca gezilecek sergiler listemizde bakalım sizin favoriniz hangi sergi olacak?

Bu yaz takviminiz sanat dolu geçecek. Bu sergileri ajandanıza not almayı unutmayın.

İşte bu yaz boyunca Bodrum’da kaçırmamanız gereken sanat etkinlikleri:

Bodrum Zai-Anna Laudel Galeri – Ardan Özmenoğlu

Anna Laudel bu yaz ilk defa Bodrum Zai’de yer alıyor. Zai’nin huzurlu atmosferin’de  Ardan Özmenoğlu Bodrum’un kendine özgü üç detayı üzerine yoğunlaşıyor. Denizinin mavisini, begonvilinin pembesini ve evlerinin beyazını ele alan sanatçı, Halikarnas Balıkçısı ve Zeki Müren gibi önemli sanatçıların ilham noktası olan, hakkında şiirler yazılan, şarkılar bestelenen Bodrum’un benzersiz güzelliklerini eserlerine taşıyor. Yarımadanın artık içinde yaşarken gözden kaçan büyüleyiciliğini ön plana çıkaran sergi, ziyaretçilerini Bodrum’la ilgili hislerini ve deneyimlerini tazelemeye davet ediyor. Sergide Büyük ölçekli cam heykeller, Post-It ve neon gibi malzemelerden oluşan çok değerli eserler göreceksiniz. Bodrumania sergisini 23 Eylül 2022’e kadar Bodrum Zai de bulunan Anna Laudel Galeri de mutlaka görmelisiniz.

Amanruya Bodrum – Cengiz Özer

Ruhunuza iyi gelebilecek bir diğer sanat etkinliği ise Bodrum’da doğayla iç içe olan Amanruya’da her hafta salı ve cuma günleri saat 11:00-13:00 v e 15:00-17:00 saatleri arasında Ressam Cengiz Özer ile birlikte yaz sonuna kadar eğitici sanat ve meditasyon workshop’u yapılıyor.

Sanatçı Amanruya Bodrum’da otelin içine yayılmış hem kendi sanat eserlerini sergiliyor, hem de kısa meditasyon uygulamaları ile başlayan sanat derslerinin danışmanlığını yapıyor. Sanatçı otelin içinde aynı zamanda resim dersleri veriyor ve katılan sanatçılar sanatsal bir yolculuğa çıkabiliyorlar.

Mesa Bodrum – Sevil Dolmacı Açıkhava Heykel Parkı

Açık havada bir sanat yolculuğu yapmak istiyorum diyorsanız tercihiniz kesinlikle Bodrum’un Demirbükü Koyu’nda bulunan Sevil Dolmacı ve Mesa işbirliği ile Bodrum’da çok keyifli ve kapsamlı bir açık hava heykel parkı olmalı. Bu çok değerli projede birbirinden başarılı sanatçılar, özel olarak tasarladıkları ve Alice Harikalar Diyarından ilham aldıkları heykellerini sergiliyorlar.

Aralarında Ozan Oganer, Kadriye İnal, Gözde Can Köroğlu, Bahadır Çolak ve Yasin Uysallar’ın yer aldığı ve bunun yanı sıra Türkiye’de Borusan Contemporary’nin koleksiyonunda neon eserleriyle yer almış olan Alman sanatçı Ruby Anemic’in neon işleri, Reuven Israil’in el yapımı ahşap heykelleri, Andy Warhol’un Sunday B. Morning (after) serisinden serigrafileri, mizahi karikatürleriyle tanınan illüstratör ve ressam David Shrigley’in kağıt eserleri, Haluk Akakçe’nin son dönem üretimleri, Leila Babirye’nin toplumsal cinsiyet temalı eserleri, Theodore Boyer’in natürmortları, Ganalı sanatçı Felix Kwesi Awotwi’nin portreleri ve Valentino için özel bir eser üreten Sara Ludy’un dijital eserlerinin de olacağı sergileme alanında yaz mevsiminden ve Bodrum’dan ilham alan eserleri yaz sonuna kadar mutlaka görmelisiniz.

Muse Contemporary Bodrum – RUINS

Çağdaş Sanatın önemli projelerine ev sahipliği yapan Muse Contemporary bu yaz Bodrum’da tarihi
dokusu olan bir binada özel seçkisiyle yer alıyor.

Aralarında Petra Hultman, Jake Michael Singer, Cem Sağbil, Jeff Robb, Reka Nyari, LucaPignatelli, Rahşan Düren, Canan Savaş, Kübraİnanç, Sandra Çavdar, Sinan Polvan, MehrnoushEsmaeilpour ve Yasemin Vardarlılar yer aldığı özel seçkiyi Ruins Bodrum’da 15 Eylül’e kadar mutlaka görmelisiniz.

Mgallery The Bodrum Yalıkavak

MGallery The Bodrum Yalıkavak’ta uluslararası alanda tanınmış pek çok farklı sanatçının eserlerini görme fırsatına sahip olacaksınız.

Otelin her köşesinde yer alan sanat eserleri adeta sanatın nabzını tutmanıza teşvik ediyor. Aralarında Ahmet Güneştekin, Ergin İnan, Ferruh Başağa, Ahmet Oran, Ertuğrul Ateş, Yiğit Yazıcı, Ömer Uluç, Bubi, Philippe Pasque, Richard Orlinski, Robert Indiana, Cengiz Yatağan ve Yasin Uysallar gibi sanatçıların eserlerini yaz bo yunca görmeyi unutmayın.

Loft Art – König Galeri

Her yıl farklı yeniliklerle sanatseverlerin karşısına çıkan Loft Art, bu yaz sezonunda da sanat etkinliklerinin çıtasını zirveye taşıyor.

Tüm dünyada ses getiren sergilere ev sahipliği yapan Almanya merkezli König Galeri ile işbirliği yaparak Harmony sergisini hayata geçiriyor.

Ne mutlu sanat alanında yine önemli bir birliktelik görüyoruz. Serginin küratörlüğünü Selcan Atılgan üstleniyor. Sergide aralarında Alicia Kwade, Claude Comte, Jose Davila ve Jeppe Hein gibi uluslararası sanatçıların 7 eseri yer alıyor. Harmony sergisi ilhamını doğayla birleşiminden ortaya çıkan ahenkten alıyor. Minimalist ve modernist bir yaklaşımın hakim olduğu bir sergi göreceksiniz. 4 Eylül 2022 tarihine kadar Bodrum Loft Art da Harmony sergisini mutlaka görmelisiniz.

Mett Hotel – Betty Yaghi

Betty Yaghi’nin eserleri karşısında kendinizi kaybetmemeniz mümkün değil çünkü renkler ve detaylar karşısında adeta eserlerin etkisi altında kalıyorsunuz. Sanatçı eserlerini yaparken kendi içinden geleni ifade etme konseptinden güçlü bir şekilde ilham alıyor.


Sanatçının Mett Hotel Bodrum’da yer alan seçkisinde dengeli ve hassas vuruşlardan oluşan sarı, kırmızı, mavi ve pembe renkteki eserlerini ve nicelerini göreceksiniz.

Sezon boyunca birbirinden başarılı aksiyon eserlerini Mett Hotel Bodrum’da mutlaka görmelisiniz.
Sanatçı eserleriyle ilgili şunları dile getiriyor; ‘’Her zaman izleyiciyi içeri davet eden parçalar yaratmayı umuyorum. Bir insanı bir tabloyla büyülemek, sihrin mantığa üstün geldiği bir andır. İşte o an için yaratıyorum.”

The Bodrum Edition – Mathieu Forget

Şimdi sizi Bodrum’da bambaşka bir sanat deneyimine çıkarıyorum.


The Bodrum Edition, bu yaz “Flying Man ” olarak bilinen dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Mathieu Forget’nin L’invitation au Voyage-Yolculuğa Davet adlı yeni sergisine de ev sahipliği yapıyor.

Yer çekimi yasalarına meydan okuyan bir sanatçıdan bahsediyorum. Türkiye’nin 5 farklı şehrinde çekilen 10 büyüleyici eser yaz boyunca The Bodrum Edition’da yer alacak. Sanatçının sıradışı uçuşlarını mutlaka görmelisiniz.

Kempinski Hotel Barbaros Bay – ArtGalerim

Yaz mevsimi daha çok deniz, kum, güneş ekseninde geçse de sanata ve sanatçıya önem veren kurumlardan biri de Artgalerim. Hatırlayacağınız üzere Artgalerim son 7 yıldır Kempinski Hotel Bodrum’da şahane sergilere imza atıyor.


Bu yaz da birbirinden değerli sanatçıların y er aldığı çok keyifli bir seçki otelin içinde yer alıyor.
Aralarında Ekrem Yalçındağ, Devrim Erbil, Nilay Özenbay, Gonca Kopuz ve daha nice 40’a yakın sanatçının yer aldığı eserleri Ekim’e kadar Kempinski Hotel Barbaros Bay’da mutlaka görmelisiniz.

Hem Bodrum Hem Çeşme’de

The Stay Warehouse -Dirimart

İstanbul galerileri bir süredir Egeye taşınıyor. Onlardan en yenisi Dirimart. The Stay Warehouse Alaçatı’da sıra dışı bir programla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Birbirinden değerli 12 sanatçının eserlerinin yer aldığı seçkide Nuri Bilge Ceylan, Ayşe Erkmen, Mustafa Hulusi, Mevlana Lipp, Seçkin Pirim, Hayal Pozantı, Anselm Reyle, Nasan Tur, Ebru Uygun, Allan Villavicencio, BerkeYazıcıoğlu ve Peter Zimmerman’ın eserleri yer alıyor.
21 Ağustos’a kadar The Stay Warehouse Alaçatı’da görebilirsiniz.

PAYLAŞ