Eğitimde Parlayan Yıldız: Dubai

Writer: Aslı Eren

Date: 13/05/2024

PAYLAŞ

Daha önceki sayılarımızda Dubai’nin yurt dışı eğitimde parlayan bir yıldız olduğundan bahsetmiştik. Bu sayımızda ise DUBAI’ de eğitimi ve yaşamı gerçek anlamda tecrübe eden sevgili öğrencimiz Nez KOSTA’ ya sorduk… Nez’in Dubai hikayesi nasıl başladı, eğitim süreci nasıl gelişti ve sonrasında Dubai’de kalarak çalışma hayatına nasıl atıldı…

Dubai’yi tüm avantaj ve de avantajlarıyla bir de öğrencimizden dinledik 🙂

Merhaba Nez, önce bize biraz kendinden bahseder misin?

Merhaba, adım Nez. 20 yaşındayım. İzmirli’yim ve insan kaynakları bölümünde üniversite öğrencisiyim. Dil okulu için Dubai’ye geldim ve şu an da Dubai’de yaşıyorum.

Yurt dışında dil eğitimi alma fikri kafanda ne zaman oluştu?

Dil eğitimi fikri hiçbir zaman aklımda yoktu açıkçası fakat hedefim hep yurt dışına çıkmak olduğu için sürekli araştırıyordum. Üç kez üniversite sınavına girdim. Üçüncü sınavımdan önce çalışma hayatıma başladım. Hayatımdaki ilk uzun çalışma deneyimimdi… Maddi olarak ailemle yaşadığım ve çok giderim olmadığı için çok sıkıntıda değildim ama Türkiye’de henüz üniversite mezunu olmayan biri için iş hayatı beni oldukça zorladı. Bu nedenle de hayatımı sorgulamaya başladım ve hayallerimi arka plana attığımı fark ettim. Tam bu dönemde, iş yerinde moladayken bir dil okulu reklamına rastladım ve araştırmaya başladım. İngilizce bilmenin önemini de daha iyi fark etmeye başladığım bir zamandı.  O gün benim dönüm noktam oldu; hayallerimin peşinden gitmeye karar verdim ve o andan itibaren hem yurtdışı hayalim hem kendi gelişimim için 6 ay boyunca çalışıp paramı biriktirerek Dubai’ye gelmeye karar verdim.

Harika, herkesin senin gibi hayallerini tekrar hatırlamasını ve planlarını gerçekleştirebilmesini dileriz. Peki bu eğitim için neden Dubai’yi tercih ettin?

İlk tercihim aslında Malta olmuştu çünkü Dubai hakkında pek bir bilgim yoktu. Fakat araştırdığımda iki sebepten dolayı bu şehrin gerçekten tam bana göre olduğunu anladım. Birinci sebebi dil öğrenmek için ana dili İngilizce olan ülkelerden vize almakta zorlanıyorsanız en iyi seçenek Dubai’ydi. Sebebi ise insan çeşitliliği; dünyanın her yerinden gelen insanlarla tanışıyorsunuz ve bu sayede kulağınız her aksana alışıyor. Başta zorlansanız bile bir süre sonra çoğu aksanı anlamaya başlıyorsunuz. Bu sizi ileride çoğu anlamda öne geçirebilecek bir fark. İkinci sebebi ise gerçek anlamda güvenli bir ülke olması. Kısıtlayıcı değil ve buna rağmen yalnız yaşayan bir kadın için görebileceğiniz en güvenli ülke. Özellikle kendi ülkemde bir kadın olarak güvensiz hissetmeye başlamam burada daha rahat yaşamamı sağladı. Başka bir ülkeye gideceksem bu en önemli maddelerden biri olabilir.

Dubai’de hangi okulda ne kadar süre eğitim aldın? Bize biraz okulunu da anlatır mısın?

Es Dubai Dil okulunda 3 ay boyunca İngilizce eğitimi aldım. Öğretmenler gerçekten çok iyi. Başta Türk öğretmen çıkar diye korkmuştum ama eğitim süresince hiç rastlamadım. İlk sınıf günümde bile zorlanmadım diyebilirim, gerçekten öğretmenler çok anlayışlı ve her şeyi en ince detayına kadar anlatıyorlar. Dubai’ye gelecek Türk öğrencilerin en çok merak ettiği konu okuldaki Türk oranı olabilir çükü ben de gelmeden önce aynı endişeyi duruyordum. Türk öğrenci var fakat o konuda da ben sıkıntı yaşamadım. Hedefinizden şaşmadığınız sürece Türk arkadaşlarınızla bile İngilizce pratiği yapabilir ve konuşabilirsiniz. Türk öğrenci fazlalığından dolayı Dubai’den vazgeçen kişiler mutlaka vardır. Benim tavsiyem ise bunu kendinize bir engel olarak görmemeniz olur, bazı şeyler tamamen kendi elinizde…

Çok haklısın Nez. Nereye gidersek gidelim Türk öğrenci oluyor, gidiş sebebimizin bilincinde olup ona göre hareket edersek bu da problem olmaktan çıkacaktır. Peki konaklama işi nasıl oluyor, öğrenciler nerede konaklıyor? Sen şu anda nerede kalıyorsun?

Konaklama için ES DUBAI okulunun sunduğu 4 otel seçeneği var. Başta bu dört otelden herhangi birine yerleştiriliyorsunuz. Staybridge ve Holiday Inn isimleri farklı olsa da aynı oteller ve aynı yerdeler. Holiday Inn hariç hepsinde mutfak var ve okula ticket attığınız zaman otelinizi değiştirebiliyorsunuz.  (Nez’den bu arada Es Dubai okulunun bir portalı olduğunu ve öğrencilerin bu portal üzerinden değişiklik ve şikâyet taleplerini ilettiklerini öğreniyoruz) Odalar paylaşımlı oluyor, genelde bir evde en fazla 4 kişi kalıyor. Okul ilk bir aylık konaklamayı paket program içerisinde dahil ediyor. Bir aydan sonra ise aynı konaklamada devam etmek istemeyen öğrenciler genelde Marina taraflarında ev ya da oda tutuyor.  Okula 10-20 dakika yürüme mesafesinde paylaşımlı evleri otelden daha uyguna olarak kiralayabilirsiniz. Ben 3 ay okulun konaklamasında Staybridge’ te kaldım. Şu anda iş sebebiyle Downtown yani şehrin merkezi bölgesinde kalıyorum. Staybridge çok güzel olsa da çoğu yere uzak olduğu için taksi parası çok gidebiliyor. En azından şu anda daha uyguna merkezde yaşıyorum ve taksiye vereceğim para ile daha çok aktivite yapma imkanım oluyor.

Hazır sen iş konusuna değinmişken biz de en çok merak edilen soruları soralım J Dubai’ de eğitim alırken aynı zamanda yasal çalışma hakkı olduğunu biliyoruz. Sen ilk ne zaman iş bulabildin?

Dubai’nin en güzel yanlarından biri bu olabilir. Öğrenciler geldikleri süreye bağlı olarak hem okurken hem de eğitimleri bittikten sonra Dubai2de çalışabiliyorlar ve şehirde birçok iş imkanı var. Ben zaten üç aylık bir eğitim aldığım için ilk başta eğitimime odaklanmak istedim. Üçüncü ayıma girdiğimde ise hemen iş buldum.

Şu anda hangi süreçtesin, eğitimden sonraki iş bulma ve orada kalma süreçleri nasıl ilerliyor?

Eğitimim bitti ve ben de hızla iş hayatına atıldım. Açıkçası iş hayatı ilk etapta zor olabiliyor fakat sonunda aldığınız maaşla birçok şey yapabilmek sizi motive ediyor. Şu anda iş yerimle 2 yıllık bir sözleşme imzaladım. Bunun için eğitim vizesinden çalışma vizesine geçiş işlemlerini başlattık. İş yerim sağlık sigortamdan 2 yıllık vizeme kadar her şeyi halledecek. Bazı iş yerleri 1 yıl sonunda uçak biletinizi bile karşılıyor.

Harika, umarız güzel bir çalışma hayatın da olur Nez’cim. Tekrar eğitim kısmına dönelim. Bir öğrencinin Dubai’de bir günü nasıl geçiyor merak ediyoruz. Bize eğitim aldığın süreçteki normal bir gününü anlatır mısın? Sabah kalktığın andan itibaren seni neler bekliyor?

İlk gittiğimde dersim 11:45’te başlıyordu. Sabah/öğlen/akşam gruplarına göre shuttle yani ücretsiz okul servislerimiz var. 10:45’te servise biniyorduk ve genelde 40 dakika yol sürüyordu.  Ve kahvaltı yapamadan güne başlayan öğrenciler için kantinde gerçekten güzel ve uygun fiyatları seçenekler oluyordu. Derslerimiz toplam arayla birlikte 2,5 saat sürüyor; ilk 1 saat öğretmen genel olarak konuları anlatıyor diğer derste ise oyun, yarışma tarzı öğrendiklerimizi akılda tutucu aktiviteler yapıyorduk. Bunlar için gruplara ayrılıyorduk, sonrasında yine konuşma derslerini gruplar şeklinde devam ettiriyorduk. Dersler bittikten sonra okulun düzenlediği çeşitli sosyal aktiviteler oluyordu; bunlara katılmak çok önemli çünkü bu sayede İngilizceniz çok daha hızlı gelişiyor. Sonrasında ya otele dönüyor ya da akşam 18.00 servisine kadar okulda kalıp ders çalışıyorduk. Ben genelde kalıp yabancı arkadaşlarımla speaking yapmayı tercih ediyordum. Bazı günler merkeze inip yemek yediğimiz, bir şeyler içtiğimiz zamanlar da oluyordu o zamanlarda da otele taksi ile dönüyorduk.

Dubai son zamanlarda özellikle dil eğitimi konusunda paralayan bir yıldız gibi. Sen artık bu konuda oldukça tecrübe sahibisin. Bize Dubai’de eğitim almanın olumlu ve olumsuz yanlarından bahsedebilir misin?

Dubai de eğitim almanın en güzel yanı çok farklı kültürlerle tanışmak ve İngilizcenin yanında başka dilleri de öğrenebilmek. Fransız, Japon, Latin ve Arap birçok arkadaşım var, onlar sayesinde az da olsa farklı lisanları tecrübe etme şansı buluyorum. Dubai size dil seviyenizi geliştirebilmek adına her şeyi sunuyor diyebilirim. Olumsuz yanları ise dikkat etmezseniz aksanınızda bozulma yaşayabiliyorsunuz. Gerçekten çok doğru bir aksan ile konuşmaya odaklıysanız bu sizin için caydırıcı olabilir. Dördüncü ayıma girdim ve İngilizcem gayet iyi ama Dubai sokak dili dedikleri Arapça İngilizce karışık bir İngilizce hâkim burada, bir süre sonra Arapça kelimeleri İngilizceyle kullanmaya başlıyorsunuz. Aslında daha kolay ve kısa olduğu için biraz tembellik ediyoruz diyebilirim J

Dubai’ de eğitim alma sürecine giren öğrencilere “mutlaka yapın” ve “kesinlikle yapmayın” diyeceğin üçer madde alabilir miyiz?

Mutlaka yapın;

1. Global Village’a kesinlikle gitmelisiniz ve Global Village pasaportu alıp hatıra için gittiğiniz ülkelerde damgalatmalısınız.

2. Abu Dhabi’ye gitmeyi unutmayın harika müzeler ve meşhur Sheikh Zayed camisi orada!

3. Arap parfümlerini bir kez olsun deneyin hayatımda gördüğüm en iyi parfüm olabilir.

Asla yapmayın;

1. Dil öğrenmek amaçlı kısa süre gelecekseniz Türklerle çok arkadaş olmamaya çalışın.

2. İlk aydan gereksiz şeylere para harcamayın! Bunun yerine Dubai’nin size ücretsiz sunduğu etkinliklere katılabilirsiniz. Baştan paramı savurduğum için birçok aktiviteye hala gidemedim açıkçası…

3. Odanıza kapanıp kalmayın, sosyalleşin dışarı çıkın, lobide oturun, yabancı arkadaşlarınızla sürekli pratik yapın yoksa dersler bir süreye kadar yardımcı olur daha sonrası sizin pratiğinize kalmış.

Bitirmeden Dubai ile ilgili son tavsiyelerini almak isteriz…

Dubai başlangıç için küçük bir yer gibi görünebilir ama aslında atacağınız adım çok büyük. Dil konusunda gerçekten gelişeceksiniz ve Türkiye’de asla yapamam dediğiniz işlere bile yönelip yeni deneyimler kazanacaksınız. Burasını sadece okuldan ibaret görmeyin, her anlamda kendinizi bir yere koyup oradan ilerleme şansınız var. Burada birçok insan sıfırdan başlıyor ve şu an çoğu çok güzel yerlerde… ve de İngilizce konusunda bilen bildiğini bilmeyene öğretiyor yani insanlar arasında çok güzel bir sinerji var.  Bu sayede aslında kimse kimseyi İngilizcesi için yargılamıyor ve rahatça konuşup kendinizi anlatabiliyorsunuz. Burayı küçümseyip Amerika, Avrupa hayali olan öğrencilere ise tavsiyem; Dubai’de kendinizi birçok alanda geliştirerek, çok farklı deneyimler kazanarak ve daha iyi bir dile sahip olarak hayalini kurduğunuz ülkelere gitmek emin olun çok büyük fark yaratacaktır.

Peki son sorumuza gelelim. Yurt dışında eğitim almaya kadar verdikten sonra araştırmaya nereden başladın, Aslen Edu ile yolların nasıl kesişti? Bize biraz da oraya gitme sürecinden bahseder misin?

Yurt dışına gitmeye karar verdikten sonra birçok yerle görüştüm. Açıkçası yüklü bir miktar para ödeyeceğim için ilk gördüğüme atlamak istemedim ve detaylı bir araştırma sürecine girdim. Daha sonrasında ablamın bir arkadaş, daha önce yurtdışına gittiği firma olan Aslen Edu’ yu, yani sizi önerdi, iyi ki de önermiş…  O günden bugüne eğitimim bitmesine rağmen iletişimimiz hep devam etti, her sorunda çekinmeden hala yazabildim ve hala yazabiliyorum. Dubai’ye gitmeden önce bunun farkını anlayamasam da gerçekten seçtiğiniz firma çok önemli. Gittiğimde çoğu kişi yeterince bilgilendirilmemişti, hatta iletişimi vizeden sonra kesen yerler bile vardı ki arkadaşlarım sorun yaşadığında ne yapacaklarını şaşırıyorlardı çünkü onlara baştan burası pespembe anlatılmıştı. Biz ise sizinle önceden planlamalarımızı yaptık, olabilecek her şeyi değerlendirdik ve ben tamamen olumlu / olumsuz şeyleri bilerek vizemi 2 hafta içinde aldım. Güvenli bir şekilde de Dubai’ye iniş yaptım, bunun için size tekrar teşekkür ederim.

Biz de sana güzel düşüncelerin için çok teşekkür ederiz Nez’cim, bunları duymak bizim için çok kıymetli. Aynı zamanda Dubai’de bu kadar aktif bir öğrenci olduğunu görmek de bizi çok gururlandırıyor. Bundan sonrasında da her şeyin gönlünce olmasını diliyoruz….

Röportajımıza son vermeden Nez’in aktif kullandığı ve Dubai’deki hayatı tüm olumlu ve olumsuz yönleriyle tanıttığı bir instagram hesabı olduğunu eklemek istiyoruz.

Dubai’ de eğitim ve hatta yaşam için daha detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bu hesabı takip etmeyi unutmayın; @nezkosta

Aynı zamanda DUBAI’ de eğitimle ilgili websitemiz üzerinden de detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ