Ekoseli Sonbahar…

Writer: Nurgül Eryıldır Günay

Date: 06/10/2021

PAYLAŞ

Merhaba

Ekoseler, jeanler, parlak renkler, etnik desenler ve daha fazlası. Bu sezon farklı desenlerin birlikte kullanımı, kahve tonları ve hayvan baskılarıyla da çeşitleniyor. Pek çok koleksiyon arasında kendi stilinizi yaratacak parçaları kolayca seçebileceğinizi düşünüyorum. 6. sayımız yine keyifle okuyacağınız güzel içerikler ve röportajlarla dopdolu.

Almanya, Avrupa ve Dünya siyasetine damgasını vurmuş şansölyesi Angela Merkel’e veda ediyor. 2005 yılından beri 4 kez üst üste başbakan seçilen Merkel’in sadece Almanya değil, dünya siyasetindeki güçlü liderlik yönünün yanısıra son derece mütevazi özel yaşamını da kapsayan ayrıntılı hayat hikayesini sayfalarımıza taşıdık. Şimdiye kadar bilmediğiniz pek çok detayın yer aldığı Angela Merkel’in hayat hikayesinin ilginizi çekeceğinden eminim.

İlham Veren Kadınlar 4

”İlham Veren Kadınlar” dosyamızın konukları yine güçlü ve yaratıcı kadınlardan oluşuyor. Herald Tribune tarafından ”Dünyayı fetheden kaşmirci”olarak tanımlanan Silk & Cashmere markasının kurucu Ayşen Zamanpur’un muhteşem girişimcilik hikayesini 20 kitaba konu olan markalaşma başarısını konuştuk. Kaşmiri Ayşen Zamanpur’dan dinlemenin keyfine doyamayacaksınız. Diğer sayfalarda uluslararası dev markalarda ışıltılı bir kariyer yaparken kendi benliğindeki gizemi keşfetmek için bambaşka bir yolda ilerlemeyi seçen Bee Goddess markasının yaratıcısı Ece Şirin’in büyülü dünyasıyla tanışacaksınız. Ece Şirin kadim sembollerin içimizdeki sihirli güçleri nasıl ortaya çıkardığı ve kalbin evrensel dilini nasıl konuştuğunu, Bee Goddess markasının tılsımı ve dünya starlarını bile kendine çeken hikayesini anlattı.. Ve Nur Ger… Toplumsal Cinsiyet Eşitliği kavramının ülkemizdeki erkeklerin zihniyet dönüşümünü başlatmak üzere, 40 erkekle birlikte kurulmasına öncülük yaptığı Yanındayız Derneği’nin kurucu başkanı. Nur Ger’in ilham veren çalışmalarının yanında derneğin amacı ve faaliyetleri konularında da bilgi aldık. Birbirinden başarılı
üç kadının öykülerinin sizlere de ilham vereceğini düşünüyoruz.

Kadın Sporcularımız Gururlandırmaya Devam Ediyor

Kadınlarımız yine özellikle spor dalında aldıkları madalyalarla bizleri gururlandırmaya devam ediyorlar. Filenin müthiş kadınları, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda sergilediği performans ile tarihinde ilk kez çeyrek final oynama başarısı gösterdi. A Milli Kadın Voleybol Takımımız, olimpiyat beşincisi ardından da 2021 CEV Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda üçüncü oldu. Aynı şekilde İşitme Engelliler Kadın Voleybol Takımımızda büyük bir başarı göstererek Dünya Şampiyonu oldu.

Tokyo 2020’de ise boksta Busenaz Sürmeneli’yle altın, Busenaz Çakıroğlu’yla gümüş alırken Yasemin Adar güreşte, Hatice Kübra İlgün tekvandoda, Merve Çoban ise karatede bronz madalya aldı. Muhteşem performansları için hepsini tebrik ediyorum.

Dünya bazı ülkelerde kadın hakları konusunda ciddi iniş çıkışlar yaşıyor, Afganistan’da kadınları neredeyse yüzyıl geri götüren Taliban rejimi yönetimi ele geçirdi. Kadınlar direniyor. Ancak biz aynı tarihlerde Tunus’ta ve Arap ülkelerinde ilk kadın Başbakanla da tanıştık: Jeofizik profesörü Necla Bouden Romdhane. Kadınların hangi statüde olursa olsun hemen her yerde öne çıkmaları hepimizi mutlu ediyor: Yasemin Dalkıran’ın Kütahya’da ilk ve tek kadın halk otobüsü şoförü olarak göreve başlaması da.

Sevgilerle

NURGÜL ERYILDIR GÜNAY
NYXmag / Genel Yayın Yönetmeni

PAYLAŞ