Evlerdeki Gizli Sanat : Bitkiler

Writer: NYX Magazine

Date: 29/03/2021

PAYLAŞ

Hala evlerimizdeyiz. Bir süre daha da durum değişmeyecek gibi görünüyor. Evimizden sıkılıp modumuzu değiştirecek alanlara kaçmak için maalesef pek fırsatımız olmuyor. Bu durum ister istemez hepimizi, zamanımızın neredeyse tamamını geçirdiğimiz evleri daha yaşanabilir, daha huzurlu, daha tasarlanmış yapmaya itiyor. Bu sayıda sizlere ev bitkilerini mimari olarak hangi şekillerde kullanabileceğinizi anlatacağız. Ama tabii yine her şey sizin hayal gücünüzle sınırlı…

Sizi Bitki Köşeleri Karşılasın

Bir alanda kümelenmiş ev bitkileri grubu yemyeşil bir odak noktası oluşturur. Bitkilerin doğada bir arada bulunması bizler üzerinde farkında olmadan onları bir arada görme isteği yaratır. Bir arada bulunan bitkiler bulundukları alanı en güçlü şekilde tanımlayarak karakter katacaktır. Böyle bir düzenleme yaparken mümkünse büyük yapraklı ve iri türleri seçerseniz bu köşe daha çarpıcı hale gelecektir. Bitkileri konumlandırırken yükseklik farkları oluşturmak mekana üç boyutlu bir zenginlik katar.

Yukarı Bakın, Havada Asılı Bitkiler

Evinizde bitkilere yer olmadığı düşündüğünüzde yukarı bakın. 1970′ lerdeki birçok şey gibi, asılı bitkiler de geri döndü. Makromeler, deri kayışlar, halatlar gibi birçok askı çeşidi ile bitkilerimizi asmaya başladık. Özellikle yüksek tavanlı mekanlarda yukarıdan sarkan bitkilerin etkisi çok çarpıcı olabiliyor. Onları sulayabilmek için bir merdiven edinmeniz gerekebilir.

Evlerimizdeki Ağaç Altları

Evlerimizde büyük bir ağaç görüntüsü bir anda o mekanın ruhunu değiştirecektir. Küçük bitkilerin etkisi evi yeşertmekse, ağaç formlu büyük bir bitki dış mekanı içeride hissetmenizi sağlayacaktır. Bu noktada bitki seçimleri büyük önem taşıyor. Doğru formda ve o mekana uygun bitkiyi seçerken profesyonel bir yardım almanız ileriye dönük kazanımlar yaratacaktır.

Duvarlardaki Sanat, Bitkiler

Duvarlara sadece tablo mu asılır? Bizce hayır. Dekoratif duvar saksılarıyla birlikte kullanılacak bitkiler boş duvarlarınızı yemyeşil dekoratif alanlara çevirecektir. Yeni bir trend olan üretim istasyonları da duvarlarınıza farklı bir hava katacaktır. Özellikle merdiven duvarlarında çok tercih edilen bu tasarımlar aklınızın bir köşesinde dursun.

İkonik Bitkiler, Evin Yıldızları

Bazen bir mekana girdiğinizde ilk gözünüze çarpan o köşede duran kaktüstür. Canlı mı yapay mı diye düşünürken tüm ilginiz oraya kaymıştır. Evinize girenlerin hayran olacağı nadir ve değerli bir bitki bir sanat eseri gibi etki yaratacaktır. Bu bitki için ayrı bir aydınlatma, altına yapılacak bir platform onu sahnedeki bir yıldız yapar.

Raflarınızda Bitkilere Yer Açın

Duvar dekorasyonunda olduğu gibi raflarımızda aralara serpiştireceğimiz bitkiler hemen o bölgedeki havayı değiştirecektir. Kütüphanelerinizde, mutfak raflarında, banyo raflarında boyutuna göre kullanacağınız bitkiler mekanda farklılık yaratır.

Çalışma Alanlarınızı Unutmayın

Siz yoğun bir şekilde çalışırken, bir miktar radyasyonu emecek kaktüs, ya da gözünüzü rahatlatacak renklerdeki bir sukulent yanı başınızda olsun. Kafanızı ekrandan fazla uzaklaştırmadan bitkileri görmenin verdiği hissiyatı siz de seveceksiniz. Tek problem bazen çalışmak yerine kendinizi onlarla ilgilenirken bulabilirsiniz.

PAYLAŞ