Filipinler Mutfağından ‘Chicken Adobo’

Writer: NYX Magazine

Date: 30/06/2021

PAYLAŞ

Bulguru sofralara en sağlıklı haliyle kazandırmayı hedefleyen Duru Bulgur, her ay dünya mutfağının en sıra dışı ve en beğenilen lezzetlerini Türkiye’nin beğenisine sunmaya devam ediyor. Her ay düzenli olarak dört farklı ülkeden yemek tariflerinin yayınlandığı www. durulezzetler.com web sitesinde, bu kez Filipinler mutfağının en beğenilen tariflerinden Chicken Adobo’ yer aldı. Tavuk budu ve bulgur gibi ana malzemelerin kullanıldığı Chicken Adobo, zengin içeriği ve eşsiz lezzetiyle sofralara yeni bir renk getirecek. Çok beğenilen Chicken Adobo tarifi ise şu şekilde: 

Chicken Adobo

Malzemeler

1 Yemek Kaşığı Sıvı yağ
4 Adet Tavuk Budu
4 Adet Tavuk Bageti
1 diş sarımsak
5 adet defne yaprağı
¾ Bardak Beyaz Sirke
¾ Bardak Soya Sosu
1 Yemek Kaşığı Esmer Şeker
2 adet ince doğranmış yeşil biber

 Bulgur İçin

1 Yemek Kaşığı Sıvı yağ
1 Bardak Duru Pilavlık Bulgur
2 Bardak Sıcak Su
 Tuz

Hazırlanışı 

Bir tencereye sıvı yağı alın ve ısıtın. Tavuk butlarını ve bagetlerini tencereye yerleştirin ve ara ara maşa yardımı ile çevirerek pişirin. Tavuklar çıtır çıtır olunca (7-10 dakika) tavukları tencereden alın. Başka bir tencereye sarımsak, defne yaprağı, sirke, soya sosu, şeker ve çili biberin yarısını ekleyin. Kaynamaya başlayınca ateşi kısın ve şeker eriyinceye kadar karıştırarak pişirin. Tavukları bu soslu tencereye yerleştirin, kapağını kapatın ve kısık ateşte tavuk eti kemiklerden ayrılıncaya kadar pişirin. Tavukları temiz tabağa alın. Tenceredeki tavuk suyunu kaşığa yapışacağı kıvama gelinceye kadar yüksek ateşte kaynatmaya devam edin. Tavukları tekrar tencereye alın ve sosun içinde çevirin. 

Bulgur Yapımı: 

Temiz bir tencereye sıvı yağ koyun ve 1 bardak bulguru ekleyin. 1-2 dakika karıştırdıktan sonra 2 bardak sıcak suyu ve tuzu ekleyin. Bulgurlar tane tane oluncaya kadar pişirin. Bulguru ve tavuğu üzerine yeşil biber ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

PAYLAŞ