İşte Sanatın Mekandan Bağımsız Hali!

Writer: Fulden Karayel

Date: 06/04/2021

PAYLAŞ

Pandemiden dolayı deney alanına dönüşen sanat dünyası teknolojiyle beraber yükselişe geçti. Çalışmaları anlamak, değerlendirmek dijital platformda zor gibi gözükse de yenilikçi bakış açısı özgünlüğü daha çok odak noktası haline getiriyor. Tüm dünyada olduğu gibi, dijital sanata ilgi her geçen gün artıyor. Ülkemizde sanat ve teknolojinin birleşiminden öyle gurur verici projeler doğuyor ki özellikle hızla dijitalleştiğimiz bu dönemde, Türk çağdaş sanatının dijitale taşınmasının en güzel örneklerinden biri Galeri Mas. Moris Sabaner, Albert Nahmiyas ve Sabiha Kurtulmuş’un ortak girişimi olan bu projede, Türkiye’nin önemli çağdaş sanatçılarının en güncel sanat eserlerine ulaşabileceğiniz dijital bir sanat platformundan bahsediyorum efendim. Aralarında Bedri Baykam, Ekrem Yalçındağ, Nilay Özenbay, Mehmet Güleryüz, Kezban Arca Batıbeki gibi çok değerli sanatçılar ve daha birçok sanatçı yer alıyor.

Sanat tarihine damgasını vuran Fransız sanatçı Marcel Duchamp, 1920’li yıllarda hemen hemen her yerde ve her şeyle sanatın yapılabileceğini ifade ederken bugün dijital sanatın gelmiş olduğu noktayı öngörmüş olmalı ki, teknolojinin gelişmesiyle sanata olan erişimin kolaylaşması kaçınılmaz bir gerçek oldu. Bu sebeple modern ve çağdaş sanatın ülkemizde tanınması, gelişmesi ve daha çok sayıda izleyiciyle buluşması her geçen gün artıyor. Çevrimiçi sergiler, fuarlar, online müzayedeler sayesinde çağdaş sanat eserlerinin bilinirliğini her geçen gün artıyor. Hatta sanatçıları normal çalışma düzeninden çıkarıp daha çok iş üretmeye teşvik ediyor.

Galeri Mas’ın kurucularından Albert Nahmiyas proje ile ilgili şunları dile getirdi;

Günümüzün koşulları sadece sanatsal mekanları değil, aynı zamanda sanatçıyı da klasik iş yapma şeklinin dışına çıkararak çok yönlülüğe ve gerekli teknolojik donanıma sahip olmaya teşvik ediyor. VR ve AR teknolojilerinin gelişimi ve birçok sanatçı tarafından kullanılması dijital sanatın potansiyelini geliştirmekte oldukça etkili. Aslında amaç bir nevi sürdürülebilir bir sanat algısı oluşturmak. Biz sanat tutkumuzu, öngörülerimizi ve profesyonel yetkinliklerimizi bir araya getirerek MAS’ı hayata geçirdik. Bundan sonraki süreçte Türk çağdaş sanatının etkin isimlerinin küçük ebatlı güncel çalışmalarını aktif bir sanatsal platformda sanatseverlerle buluşturarak, bu alanda başarılarımızla sanatın mekandan bağımsız, daha geniş kitlelerle buluşmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz.

Sanatın dijitalde nasıl yükseldiğini ve çağdaş biçimde yorumlanmasının, sanatçıların  yarattıklarını teknolojiyle beraber görebilme bakımından bu platformun gezilmesini öneriyorum. Dijital platform’a https://www.gallerymas.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ