Gastronometro Şeflerinden Kahve Günü’ne Özel Enfes Tarifler ve Püf Noktaları!

Writer: NYX Magazine

Date: 01/10/2020

PAYLAŞ

Metro Türkiye bünyesinde hayata geçirilen Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun şefleri 1 Ekim Dünya Kahve Günü’ne özel birbirinden lezzetli kahveli tatlı tariflerini, Metro Türkiye’nin baristası ise içimine doyum olmayacak filtre kahve için püf noktaları paylaştı.

Bowl of ground coffee and beans isolated on white background, top view

Evde filtre kahve hazırlamanız için püf noktalar

Öncelikle iyi bir filtre kahve demlemenin sırlarıyla başlayalım. İşte kahveyi altın orana yaklaştıracak, tadına doyum olmayan filtre kahve yapmanın püf noktaları:

 • Filtre kahve için 1:16 oran kullanılmalıdır. 1lt su için x 60 gr kahve kullanılmalıdır. Ölçü ekipmanınız yoksa paketin 8’de 1’ini kullanabilirsiniz, püf noktaları, 4 porsiyon kahve için hazırlanmıştır.
 • Öncelikle kâğıt filtrenizi, kağıt kokusunun kahvenin içine geçmesini önlemek için sıcak su ile yıkayabilirsiniz.
 • Kahveyi 93 derece su ısısında 6 dakikada hazırlanmalısınız.
 • Daha iyi bir deneyim için kahve makinesi kullanabilirsiniz.
 • Bu durumda kalibrasyon önemlidir. Eğer zamanlayıcı 6 dakikanın üzerinde bir sürede bittiyse, kahveniz muhtemelen acı olacaktır. Değirmeninizi kahveyi biraz daha kalın öğütecek şekilde kalibre etmelisiniz. Zamanlayıcı 6 dakikanın altında ise; gövdesi düşük, su tadı baskın ve yeteri kadar çözünmemiş kahve içiyorsunuzdur. Çözüm için değirmeninizi bu kez kahveyi daha ince öğütecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
 • Kahve hazırlarken bir diğer önemli madde sudur. Kullandığınız suyun tds değerlerine göre demleme süresi değişkenlik gösterebilir. Eğer çok yüksek tds veya ph değerlerine sahip bir su kullanıyorsanız demleme süresini düşürebilir, kahvenin su ile daha çok çözünmesini bekleyebilirsiniz. İçme suları genellikle yüksek minerallere sahiptir ve kahveyi yeteri kadar çözmez.
 • Ek olarak bu çözelti kalitesini makinelerin ısı ayarı varsa 86 – 94 dereceler arası değiştirip deneyebilirsiniz. Bu sudaki iletkenliği (ppm) arttırıp düşürür. Daha sıcak (iletken) su, tds değerleri çok yüksek olsa bile daha çok kahve çözecektir. Suyun mineral oranı düşükse çözülmüş kahvenin acı olmaması için daha soğuk su tercih edebilirsiniz.
 • İyi bir kahve deneyimi için kahvenizi fincana döktükten ortalama 4 dakika sonra içmeye başlayabilirsiniz.

Tatlı ile kahvenin gücünü bir araya getiren Kahveli Dut Tatlısı Tarifi

Malzemeler

Süt 600gr

Öğütülmüş kahve 80gr

Çiya tohumu 64gr

Taze dut 100gr

Bal 75gr

Toz tarçın 3gr

File badem 100gr

Hazırlanışı

 • Kahve sütte demlenir, süzülür ve soğutulur.
 • Çiya tohumları soğuk sütün 3’te 1’i ile ıslatılır ve 20 dakika arayla 2 kez karıştırılır.
 • File badem hariç tüm malzemeler eklenir ve karıştırılır.
 • 2 saat daha oda sıcaklığında bekletildikten ve karıştırıldıktan sonra servis kaplarına porsiyonlanır ve file badem ile süslenir.

Not: Taze dut yerine 40gr kuru dut 2 saat oda sıcaklığında suda bekletilerek kullanılabilir.

PAYLAŞ