Gerçekçi, Kurallara Bağlı ve İstikrarlı Bir Renk

Writer: Emine Akca

Date: 28/11/2022

PAYLAŞ

Kahverengi size nasıl hissettiriyor? Toprağın rengi olan kahverengi, güç ve güven duygusu uyandıran doğal bir renktir. Uyum ve istikrarı temsil eder.

Doğal, samimi ve güvenli
Adını aldığı, sohbetin ve dostluğun içeceği olan geleneksel Türk kahvesinden yola çıkıldığında sıcaklık ve samimiyet duygularını da akla getirir, güvende hissettirir. Kahverengi toprağı çağrıştırdığı için, doğal ve sağlıklı anlamına da gelir. Bu nedenle doğal ürünler genellikle kahverengi kraft kağıttan ambalajlar içinde satılır.

Diğer yandan kahverengi yalnızlık, üzüntü ve tecrit duyguları da yaratabilir. Bu etkilerinden dolayı bir dönem bazı kurumsal şirketler çalışanlarının kahverengi giymesini yasaklamıştı.

Şatafattan uzak
Orta çağ döneminde alt sınıftan yoksul halk genelde kahverengi giysiler kullanıyordu. Bu yüzden dünyevi sahiplikten yoksun keşişler de kahverengi giyerlerdi.

Hayalperest değil, realist!
Bazı renkler hayal gücünü harekete geçirse de, kahverengi hayali düşüncelere kapılmaz. Bunun yerine, bizi burada ve şimdide kalmaya teşvik eder. Sağduyunun tek itici gücümüz olması gerektiğine inanır, bu nedenle gerçeklik her zaman daha ağır basar.

İstikrarlı ve üretken
Kahverengi toprağın rengidir, dolayısıyla üretkendir. Mükemmelliyetçi olmaya değil organize ve istikrarlı olmaya önem verir.

Güvenli bir liman
Başka hiçbir rengin taklit edemeyeceği bir güvenlik duygusu sağlar. Bu nedenle şirketlerin güvenlik personeli genelde kahverengi üniforma giyer.

Bunun yanında kahverengi ilgi odağı olmak istemez. Gölgelerde dans etmeyi ve diğerlerini izlemeyi tercih
eder.

Kurallara bağlı ve saygılı
Kahverengi kuralcıdır. Kurallara saygı duyar, sınırları aşmaz ve kesinlikle tedbiri elden bırakmaz.

Açık kahverengi, arkadaş canlısı, misafirperver, dürüst, samimi ve içtendir.
Koyu kahverengi güçlüdür, ama bazen hüzünlü ve karamsar olabilir.
Bej, pratik, güvenilir, muhafazakar ve sadık olarak kabul edilir.

PAYLAŞ