‘Güç, Işık ve Enerjiye’ Kavuşmamız İçin Tasarlanmış Tılsımlar

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 06/10/2021

PAYLAŞ

Ece Şirin / Bee Goddess Mücevher Markası Kurucu ve Yaratıcısı

Röportaj: Burçin Yaşar Üner / [email protected]

Ece Şirin uluslararası dev markalarda ışıltılı bir kariyer yaptı ama içinde hep daha derin bir şeylerin arayışı vardı. Reiki, Sufizm, Simya, Tanrıça felsefesi, mitoloji ve diğer spiritüalizm biçimleri konusunda araştırmalar yaptı. Kadim sembollerin içimizdeki sihirli güçleri nasıl ortaya çıkaracağımız konusunda ipuçları taşıdığını ve kalbin evrensel dilini nasıl konuştuğunu görünce şaşırdı. Bu uzun yolculuk sonunda kendi arketipi Artemis’i buldu ve ilk tılsımını tasarladı. Ve tüm hayatı değişti. Ece Şirin, 2008 yılında dünyanın dört bir yanındaki eski uygarlıklardan toplanan 12 sembolle, kullanıcıyı kendi içsel öz cevherine doğru ruhsal bir yolculuğa çıkarmak için tasarlanan Bee Goddess’i yarattı. Türkiye’de Kagider’in 10 başarılı girişimci kadını arasında yer aldı. 2015 yılında Telegraph Luxury tarafından Yılın Vizyoner Mücevher Tasarımcısı seçildi. Birçok uluslararası ödül kazandı.
Ece Şirin ile Bee Goddess markasının tılsımı ve dünya starlarını bile kendine çeken hikayesini konuştuk.

Ece Şirin kimdir? Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Uzun yıllar Coca-Cola, Microsoft gibi dünyanın önde gelen şirketlerinde yöneticilik yaptım, ardından Anadolu’dan tüm dünyaya ışık saçacak bir dünya markası yaratmak üzere yola çıktım. Bu yeni yol bana hem yaratıcılığım hem de ilgi alanımda olan manevi gelişimim için alan açtı. Maddiyatla maneviyatı, kalp ile kafayı birleştirebildiğim ve yaşama güzel şeyler armağan ettiğim bir hayat kurdum.

Bir girişimci olarak inanç ve tutku ile başladığım bu yolculuk kendi hayat mitimi yazdığım bir yolculuğa dönüştü. “Neyi arıyorsan, O’sun.” Benim hayat mucizem, her geçen gün daha mutlu, daha güçlü, daha ışıklı, daha çok seven, daha olumlu bir insan olmak. Mucizelere inanmak, onları arzulamak ve her geçen gün yeni mucizelere imza atmak…

Boğaziçi Üniversitesinden mezun olup Pizza Hut, Coca-Cola, Microsoft gibi uluslararası şirketlerde üst düzey yöneticilik yapıyorsunuz. Başarılı bir kariyeriniz varken hepsini bir kenara bırakıp mücevher tasarımına yöneliyorsunuz. Bu süreci biraz anlatır mısınız?

Global markalarla geçirdiğim 20 yıl bana marka yaratmak ve yönetmek konusunda iş disiplinini ve alt yapısını öğretti. Bu anlamda kariyer hayatımda birlikte çalıştığım kişilerden ve kurumlardan inanılmaz bir hazine miras aldım. Sonrasında, potansiyelimi gerçekleştirme yolunda evrensel bir marka yaratarak bugün ve yarın için çok önemli gördüğüm değerleri paylaşmak istedim.

Kendi gücümüzü, yolumuzu, hayallerimizi keşfetme ve onları hayata geçirmek üzere bizi kendi ışığımıza götüren anahtarları, her zaman üstümüzde taşıyacağımız, sonsuza dek kalacak bir değer olan mücevherler olarak yorumladım.

Yaptığınız iş basit bir takı tasarımı değil, “tılsımlı mücevher” dediğiniz özel anlamları olan mücevherler tasarlıyorsunuz. Nedir tılsımlı mücevher? 

Asırlar boyunca nesilden nesile ulaşmış olan her arketipsel sembol çok derin anlamlar ve güçler taşır. Bu arketipsel semboller aracılığı ile bilinçaltımızın derinliklerindeki hazinelere ulaşabiliyoruz ve onları hayata geçirebiliyoruz.

Semboller bize yaşam yolculuğunun gizemli sırlarını ve bilgeliğini sunar. Her yolculuk, kendi içimizde başlayan ve biten, kalbin kapısını açarak ruhun potansiyelini keşfetme, harekete geçirme ve gerçekleştirme serüvenidir. Evrensel ‘bir’liğin ifadesi; dil, din, coğrafya, zaman ötesi birleştirici güçleri olan semboller, kendi gücümüzü, arzuladığımız şeye odaklayabilme gücüne sahiptir. Bizlerin manevi gelişimine katkıda bulunan evrensel ilkeleri, yasaları ve bilgeliği içerirler.

Değerli taşlar ve mücevherler de ulaşılması en güç ve en derin bilgeliğin sembolleridir. En değerli hazine; özün bilgisi, ‘öz cevher’ ışıldar, ışıldatır; bizi manevi dünyanın efendisi yapar, istediğimiz her şeye sahip olabilmenin anahtarıdır.

Bee Goddess’ın misyonu içimizdeki ışığı artıracak enerjileri hayatımıza sokmak. Koleksiyonlardaki her tılsım bizi, arzuladığımız ‘güç’, ‘ışık’ veya enerjiye kavuşmamız için kullanılan anahtardır.  Örneğin mükemmel kadın tılsımı Artemis içimizdeki sonsuz cesaret ve şefkat kapılarını açarken, Venüs yıldızı bizi güzelliğin ve aşkın zirvesine davet eder.

Bee Goddess ismi nereden geliyor?

Bee Goddess ilhamını, dünyanın ilk yerleşim merkezi Çatalhöyük’te MÖ 7500’de doğmuş ‘’tanrıçaların tanrıçası” olarak bilinen Ana Tanrıça‘dan alarak, kişilere kendi iç güçlerini bulma ve hayallerini gerçekleştirme yolunda ilham veren bir marka olarak doğdu.

Kadının yaratıcılığını, zarafetini, gücünü ve güzelliğini kutlayan Bee Goddess, ilham kaynağı Ana Tanrıçasının sevenciliği ile ‘ben senin mükemmelliğinin yansımasıyım” diyerek seslenen, kucaklayan, birleştiren ışık katan bir marka olarak yoluna devam ediyor. Kendi mükemmelliğimizi, güzelliğimizi, kahramanlığımızı ifade eden Bee Goddess mücevherleri, kadın ruhunun genlerine işlenmiş üretkenlik, bereket, uyum, şefkat, sevgi gibi değerlerin farkındalığını anaerkil felsefesi ile tüm dünyaya yaydı.

İlk tasarımınızın ilham kaynağını öğrenebilir miyiz?  

İlham perim Artemis; Arı Tanrıça, dünyanın ilk yerleşim merkezi Çatalhöyük’ün ‘ana tanrıçası’, ulu anası, Ay tanrıçası Diana, Isis, Kibele gibi farklı isimlerle dünyanın farklı medeniyetlerinde de dişi enerjinin güzelliğini, yaratıcılığını, bereketini, şefkatini sembolize ediyor. Bu arketip bugünün ve yarının kadınlarının yolunu ebedi ışıkları ile aydınlatıyor, onlara kendi ışıklarını bulma yolunda ilham veriyor. Dişi enerji ilahi ışığı içine alan ve bu ışık ile ışıldayan ruhu temsil ediyor.

Cate Blanchett, Madonna, Beyonce, Rihanna ve daha buraya sığdıramayacağımız birçok ünlü isim tasarladığınız mücevherleri kullanıyor. Dünyaya açılmanız nasıl oldu? Dünyaca ünlü starları bir Türk markasına çeken neydi?

Yıldız enerjisinde bir marka Bee Goddess… Yıldızlardan güç alan değil, onlara güç veren, ışıklarını yükselten tılsım tasarımlar bunlar. Hepsi özgün ve çok kaliteli. Tasarımlarımın ilk günden beri görsel bir kimliği var ve koleksiyonlarım kendi içinde birbiriyle bağlantılı. Bu nedenle yıllar boyunca beraber olduğumuz, Bee Goddess mücevherlerinden 50-100 farklı tasarımı olan koleksiyoner kişiler var. Birçok insanın ve Madonna, Cate Blanchett, Kate Winslet, Rita Ora, Emilia Clark, Olivia Colman gibi dünya starlarının tasarımlarımızı seçme sebebi içsel potansiyellerinin kapılarını aralamak.

Eylül ayında vizyona giren Camila Cabello’nun başrolü oynadığı Cinderella filmi ile tasarımlarınız tüm dünyada… Böylesine büyük bir Hollywood yapımında yer alan ilk Türk tasarımcı ve mücevher markası olarak neler hissediyorsunuz?

15 yıl önce global bir marka yaratarak, tüm dünyayı Anadolu’nun ana tanrıçasının (Ulu Ana’sını) sevgi ve güzellik ışığı ile aydınlatmak istedim. Kültürel mirasımızın anaerkil değerlerini tüm dünyaya tanıtmayı arzuladım. Bu yolculukta çok kısa zamanda büyük başarılara imza attım. Bugün ise yeni Cinderella filmindeki duruşumuz ve Amazon Prime Video ile olan global iş birliğimiz tüm bu başarıları taçlandırdı. Bee Goddess olarak bu projede Mercedes Benz, L’Oreal gibi global markalar ile aynı platformdayız.

Bu çapta bir Hollywood projesinde yer alan ilk Türk mücevher tasarımcısı ve markası oldum. Ünlü sanatçı Camila Cabello’nun Cinderella filminde Bee Goddess tasarımı ay yıldız kolye ile ışıldamasından yalnızca kendim ve markam adına değil, Türkiye adına gurur duyuyorum.

PAYLAŞ