H.A.Y.D.İ. Canları Kurtaralım

Writer: Sevil Balaban

Date: 25/09/2020

PAYLAŞ

İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konan ‘Haydi’ (Hayvan Durum İzleme Mobil İhbar Uygulaması) hattı ile hayvan severler, hayvanlara yapılan şiddet, işkence ve benzeri şikayetlerini ilgili kuruma tek tıkla ulaştırabilecek.

Doğa, çevre ve hayvanlara karşı işlenen suçların hızlı ihbar edilebilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Daire Başkanlığınca ortak yürütülen çalışmada, Çevre, Doğa, Hayvan Koruma Şube Müdürlüğü kuruldu. Bu kapsamda Hayvan Koruma Polisleri artık doğa ve hayvanları da koruyacak. Ayrıca ihbarların daha hızlı yapılabilmesi için “Haydi” isimli mobil uygulama da hayata geçirildi.

İçişleri Bakanlığının yaptığı açıklamaya şöyle:

Çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlılığını arttırarak bu mücadeleye paydaş etmek için HAYDİ adı altında bir mobil ihbar aplikasyonu oluşturulmuş ve 28/07/2020 tarihi itibariyle hizmete girmiştir.
HAYDİ uygulaması Apple Store ve Play Store üzerinden cep telefonlarına indirilebilecek olup vatandaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ve doğum tarihi bilgilerini yazarak uygulamaya giriş yapabileceklerdir. Sonrasında cep telefonuna gelen doğrulama kodunun girilmesi ile uygulama aktif hale gelecektir. Ayrıca vatandaşlarımız bu uygulama üzerinden ihbar konusu ile ilgili fotoğraf da paylaşabilecektir.             

Öte yandan hayvan severler ve hayvan hakları savunucuları, HAYDİ uygulamasını olumlu karşılamakla beraber, hayvana zarar verme eyleminin  “SUÇ” olarak kabul edildiği hayvan hakları yasası çıkmadan, yeterli olmadığını düşünüyorlar.

Evet belki uygulama, vakaların daha çabuk tespit edilmesine olanak sağlayacak ve bunun sonucu olarak hızlı müdahale edilebilecek. Ancak bu yeterli değil. Giderek artan hayvana şiddet olayları nedeniyle Hayvan Hakları Yasası’nın çıkarılması daha öncelikli olmalı. Bir an önce çıkmalı ve suçlular hak ettikleri cezaları almalı ki caydırıcı olunabilsin.

Yine de HAYDİ uygulamasını telefonumuza indirelim ve umarız olmaz ama bu tarz olumsuz bir durumla karşılaşırsak hemen kullanalım. 

PAYLAŞ