Hayallerinden Vazgeçme

Writer: Aslı Eren Eryıldır

Date: 29/03/2021

PAYLAŞ

 “Yurt dışında okumak” denildiğinde aklınıza ilk gelen şey nedir? “Olması gereken”, “bir hayal” ya da belki bazıları için “istediği ama imkânsız.” Yurt dışında okumak, gerektirdiği şartlar bakımından çok kolay olmasa da gerçekleşemeyecek bir hayal asla değil. Yeter ki isteyin ve hayallerinize doğru bir adım atmaktan çekinmeyin.

Uzun yıllar içinde bulunduğum yurtdışı eğitim sektöründe fazlasıyla buna örnek teşkil edecek öğrencilerim oldu. Vize alması neredeyse imkânsız diyebileceğimiz öğrencilerimiz vizelerini alıp hayallerini gerçekleştirmek üzere yurtdışına uçtular. Asla bütçem yetmez diyen birçok öğrenciye, bütçesine uygun olabilecek seçenekler bulduk ve bu öğrencilerin sonrasında karşılarına ne kapılar açıldı inanamazsınız! Aynı zamanda hiç bütçesi olmayan, ama gerçekten çok isteyen, çalışan, çok çalışan ve burs kazanan da birçok öğrenci var.

Yani asla “asla olmaz” dememeli. Hayatımızda önümüze koyduğumuz hedefler olmalı ve hedeflerimize ulaşmak için çabalamalıyız. İşte zaten o zaman gerçekten yaşadığımızı hissederiz. Bu bir lise öğrencisi için üniversiteyi kazanmak olabilir, bir ebeveyn için çocuğuna kaliteli bir hayat sunmak ya da bir gezgin için dünyanın dört bir tarafını dolaşmak! Eğer hayalimiz “yurtdışında okumak” ise bunu da hedefe dönüştürüp başarmak gene bizim elimizde.

Size Bursa’ dan sevgili Damla’nın hikayesini anlatmak isterim.

Damla Bursa’da düz liseye devam eden tatlı mı tatlı bir öğrencimiz J Anne ev hanımı, baba maaşlı olarak bir işte çalışıyor, kendisini takip eden de küçük bir kız kardeşi var. Damla çok başarılı bir öğrenci. Türkiye’de üniversiteyi kazanabilme ihtimali çok yüksek. Ama Damla’nın tek bir hayali var; yurtdışında okumak! Ve bunu hedefe dönüştürmekte de kararlı. Bana ilk bilgi almak için ulaştığında bile Damla’nın kalp atışlarını telefonun diğer ucundan duymak mümkündü! O kadar istiyoruz üniversiteyi yurtdışında okumayı! Biraz konuştuktan sonra yurtdışı için çok fazla bütçesi olmadığını ve aslında başarılı bir öğrenci olduğunu öğrendim. Yurtdışında üniversite okuyabilmesi için okul derslerinden feragat etmesi, yani üniversite sınavına hazırlanmaktan vazgeçip hemen İngilizceye odaklanması lazım. Birkaç görüşmeden sonra Damla’ya Türkiye’deki şansını yakmamasını söyledim çünkü eğitim almak istediğimiz ülkelerdeki okullar oldukça pahalıydı. Fakat, Damla’nın vazgeçmeye asla niyeti yok, resmen ben onu değil o beni ikna etti J Damla için aklımıza gelmeyecek farklı bir ülkede onun bütçesine uygun bir üniversite bulduk – üstelik dünya sıralamasına girmiş bir okul! Damla olmasaydı biz de bu okulla tanışamayacaktık orası kesin… Şimdi Damla İngilizce için IELTS sınavına hazırlanıyor. Okul başvurusu yapıldı, şartlı kabulü bile geldi. Seneye kendisini bambaşka bir ülkede bulacak, okulun ilk günü ondan kampüste bir resim isteyeceğim ve o resme her baktığımda beni ürkek bir şekilde arayıp bilgi alan sonrasında bana rağmen vazgeçmeden hayalini gerçekleştiren bu cesur güzel öğrencimi hatırlayacağım.

Biraz daha eskilere gitmek istiyorum ve İzel’in hikayesini anlatmak istiyorum…

İzel Ankara’da yaşıyor. Üniversiteden yeni mezun olmuş. Çok güzel hayalleri var kariyerine başlamadan önce İngilizce öğrenmeye karar veriyor, yani öncelikli hayali yurtdışında dil eğitimi almak oluyor! Onun için İngiltere’ de bir kurs ayarlıyoruz. İzel babasını tanımıyor, ortalama bir maaşla özel sektörde çalışan annesiyle yaşıyor. Annesi bir miktar para biriktirmiş ve kızının geleceği için kullanmak istiyor. O dönemler İngiltere gene en zor vize veren ülkelerden bir tanesi ve maalesef İzel de red alıyor. Ne kadar üzüldükleri dün gibi aklımda. Ama İzel’in vazgeçmeye niyeti yok. Farklı ülkeleri düşünüyoruz ve Malta’ ya başvurmaya karar veriyoruz. Fakat maalesef İzel Malta’dan da red alıyor, hatta o dönem Malta’ dan red alan ilk öğrencimiz oluyor. İzel üzgün, anne üzgün, ben ağladım ağlayacağım… İzel’in bunu ne kadar istediğini iyi biliyorum ve İngilizceyi öğrenmenin sadece İngiltere ya da Avrupa’ da mümkün olmadığını da… hemen Cape Town seçeneğini öneriyorum. Tabii o zamanlar Güney Afrika’ da adam kesiyorlar yanılgısı daha fazla… Anneyi ikna etmek kolay olmuyor ama İzel’ le ortak azmimize dayanacak bir güç yok gibi… Her şeyimizi hazırlıyoruz ve çok şükür vizemizi alıyoruz. İzel gitmeden ona şunu söylüyorum” Her şerde bir hayır var! Hayallerinden vazgeçmediğin için teşekkür ederim.”

İzel Cape Town’ da çok mutlu oldu. 6 ayda İngilizcesini oldukça iyi bir seviyeye getirdi. Dönmeye yakın biriyle tanıştı ve aşık! oldu J Cape Town’ da kalışını uzattı, 1 sene sonra ise yanıma sevgili Güney Afrikalı eşi ile birlikte geldi! İzel, Her şerde bir hayır olduğunun, asla vazgeçmemen gerektiğinin ve hayatta karşına daha neler çıkacağını aslaaa bilemeyeceğinin canlı kanlı bir örneği oldu!

Son olarak da Burak’ın hikayesini anlatmak istiyorum.

Burak İzmir’ de doğmuş ve büyümüş. Hem anne hem de babası duyma ve konuşma engelli. Burak ailemizin tek çocuğu. Burak’ın bir hayali var – yurtdışında okumak ve iyi bir kariyer sahibi olmak. Ama ailenin maddi imkanları ile yurtdışında okuması oldukça zor görünüyor. Burak çok çalışıyor hem lisede hem de üniversitede. İkisini de derece ile bitiriyor. Bizim Burak’la tanışmamız o daha üniversitedeyken oluyor. Yurtdışında mastır yapmak istediği için İngilizcesini biraz daha geliştirmesi lazım. Birlikte ona Kanada’ da güzel bir dil eğitim programı hazırlıyoruz. Eğitimini alıp döndükten sonra IELTS’ ten gerekli puanı da alıyor ve başvuru yaptığımız okullar arasında İngiltere’nin en iyi 4. Üniversitesine mastır kabulü alıyoruz. Nerden mi geliyor bu değirmenin suyu? Burak kendi bursunu kendi ayarlıyor. Türkiye’de gerçekten başarılı olup maddi imkânı yetersiz olan öğrencilere hayallerini gerçekleştirmelerinde destek olan kurumsal şirketler var. Burak hepsiyle iletişime geçiyor ve sonunda aradığı bursu bularak yurtdışında eğitim hayalini gerçekleştiriyor. Üstelik İngiltere’ nin en iyi okullarından birinde! Yakında dönüyor, kendisiyle bir kahve içip İngiltere’ de biriktirdiği güzel anıları duymaya can atıyorum 😉

Bu örneklerİ daha da çoğaltmak mümkün…Umarım yaptığım işin bana kazanımlarından biri olan bu güzel hayat felsefesini biraz olsa size de geçirebilmişimdir. Hayallerinizin peşinden koştuğunuz, hedeflerinize ulaşmak için yılmadan ilerlediğiniz, en güzel bahar günleri sizin olsun J Yaz sayımızda görüşmek üzere…

PAYLAŞ