İleri Yaşlarda Doğru Peynir Tüketimi Çok Önemli

Writer: NYX Magazine

Date: 20/03/2021

PAYLAŞ

Kemiklerin güçlenmesini sağlayan, diğer süt ürünlerine göre besleyici içeriği daha fazla olan peynir, ileri yaşlarda büyük önem taşıyor. Muratbey de özellikle yaşlıların rahatlıkla tüketebileceği daha az tuzlu ve kemik sağlığına katkıda bulunan D vitaminiyle zenginleştirilmiş ürünleriyle dikkat çekiyor.

Uzmanlar, her yıl 18–24 Mart arasındaki Yaşlılara Saygı Haftası’nda ileri yaşlarda beslenmede peynirin önemine işaret ediyor. 

Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Daha iyi ve kaliteli bir yaşam için yaşlı bireylerin yeterli ve dengeli beslenmelerinin, fiziksel olarak da aktif olmalarının önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: 

 “İlerleyen yaşla birlikte vücutta birçok fizyolojik değişikliğin olduğu, tat, koku ve görme duyularının zayıfladığı, metabolizmanın yavaşladığı, emilimin azaldığı, diş kayıplarının olduğu, iştahın değiştiği, aile ve arkadaş çevresindeki kayıplarla yalnızlık duygusunun artığı, osteoporoz başta olmak üzere pek çok hastalığın ve ilaç kullanımının arttığı bilinmektedir. İşte bütün bunların sonucunda yaşlı bireylerin yetersiz ve dengesiz beslendikleri, tükettikleri besinlerde de seçici oldukları, daha çok yumuşak ve sulu besinleri tercih ettikleri bir gerçektir.”D vitamini ve kalsiyum ikilisine dikkat

İleri yaşlardaki bireylerde kas kütlesi ve gücündeki eksilmenin fiziksel aktivitede azalmaya neden olduğunu belirten Garipağaoğlu, “Bir yandan hareketsizlik, bir yandan yetersiz beslenme sonucu yaşlı bireylerde kemik mineral yoğunluğu eksiliyor. Bu durum halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza yol açıyor. Osteoporoz, kemiğin daha zayıf ve kırılabilir hale gelmesi ile ortaya çıkan, tüm iskelet sistemini, dolayısıyla da yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Kemik sağlığının korunması ve desteklenmesi için günlük kalsiyum ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Kalsiyumun en zengin kaynağı süt ve süt ürünleridir. Vücuda alınan kalsiyum, D vitamini aracılığıyla kemiklere yerleştirilir. Dolayısı ile vücutta D vitamini yetersiz ise kalsiyum görevini yapamaz.

D vitamininin besinsel kaynakları son derece sınırlıdır. Bu nedenle gelişmiş ülkelerde toplumun genel sağlığını korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için besinler, D vitamini ile zenginleştirilmektedir. Protein ve kalsiyum deposu peynir, kemik sağlığının korunmasında öne çıkan bir besindir” diye konuştu. 

Prof. Garipağaoğlu, ülkemizde az tuzlu, farklı damak tatlarına uygun,  yumuşak-orta-sert yapıda ve D vitamini ile zenginleştirilmiş peynir çeşitlerinin bulunduğunu belirtti. Bu peynirlerin her öğünde yenilebilir olması nedeniyle yaşlı beslenmesinde çok önemli bir yer tuttuğunu vurguladı.

PAYLAŞ