İstanbul’un Kültür ve Sanat Merkezi Kadıköy’e Yeni Bir Renk ve Taze Bir Dokunuş: Martı Sanat Galerisi

Writer: NYX Magazine

Date: 20/08/2020

PAYLAŞ

Martı Sanat Galerisi 21 Ağustos 2020 Cuma günü Kadıköy, Caferağa’da Watercolor İstanbul Grubu ressam ve ressam adaylarının suluboya resim sergisi ile tüm sanatseverlere kapılarını açıyor.

Martı Sanat Galerisi değerli ressamlardan Ahmet Öğreten ve Sinan Balta önderliğinde Ayşe Gül Tezgeldi, Nurullah Dökmeci, Gülgün Aydoğan’ın da aralarında olduğu gönüllü sanatseverlerin katılımı ile uzun zamandır hayal ettikleri sergi salonu açılışını hayata geçiriyor. Bir süredir tüm dünyayı saran Korona virüs nedeniyle yaşanmakta olan zor ve sıkıntılı süreci sanatın iyileştirici ve birleştirici gücüne olan inançlarıyla aşmaya çalışan Watercolor İstanbul Grubu, bu maksatla, özellikle suluboya sanatına gönül veren ve bu sanatı yaymaya çalışanlarla bir araya gelerek, yeni bir sergi salonu ve resim sergisi ile sanatseverlerle buluşuyor.

Martı Sanat Galerisi sanatın yoğun olarak hissedilip yaşandığı İstanbul’un önemli kültür merkezlerinden biri olan Kadıköy, Caferağa Sarraf Ali Sokak’ta yerini alıyor. Martı Sanat Galerisi toplam 22 ressam ve 55 suluboya resimden oluşan Watercolor İstanbul Karma Sergisi ile 21 Ağustos, Cuma günü tüm sanatseverlere kapılarını açacak.

Ressam Ahmet Öğreten

1965 Yılında Antalya’da doğdu. İlk resim eğitimini 1982-1985 yılları arasında KHO Yaşar ÇALLI Resim Atölyesinde aldı. Resim eğitimine 1994-1997 yılları arasında Hüseyin ÖZDEMİR Resim Atölyesinde devam etti. 1995 Yılında Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümüne girdi. Mesleği gereği yurdun pek çok yerinde görev yaparken Resim Atölyeleri kurdu ve eğitimler verdi. Resim sanatının yanında ebru, grafik ve fotoğrafçılıkla ilgilendi, kitap kapak çalışmaları yaptı. On bir Kişisel Resim Sergisi açan, yurt içinde ve yurt dışında kırkın üzerinde Karma Resim Sergisine katılan Ahmet ÖĞRETEN halen çeşitli merkezlerde “Suluboya”, “Peyzajda Eskiz Teknikleri” ve “Karakter Tasarımı” atölye programlarını yürütmektedir.

Ressam Sinan Balta

1984 yılında İstanbul’da doğdu.  2005 yılında Trakya Üniversitesi restorasyon bölümünden mezun oldu. Okul hayatı boyunca geleneksel Türk el sanatları ve teknik resim eğitimi alan sanatçı, uzun yıllar karakalem çalıştıktan sonra tamamen suluboyaya yöneldi.  İstanbul’ un kendine has mimarisini suluboyanın doğal renk geçiş ve lekeleriyle birleştirip kendine özgü bir tarz oluşturmuştur. Uluslararası Suluboya Derneğinin (IWS) Gaziantep’te yaptığı ve 45 ülkeden 65 yabancı ve 100 ün üzerinde Türk Sanatçının katıldığı yarışmada en iyi Türk Genç sanatçı ödülünü almıştır. 2019 yılında da İstanbul’da yapılan festivalde de ikincilik ödülüne layık görülmüştür.

Açılış: 21 Ağustos 2020 Cuma
Sergi Tarihi: 21 Ağustos – 6 Eylül 2020 – Pazar günleri kapalıdır.
Adres: Martı Sanat Galerisi – Caferağa Mah. Sarraf Ali Sok. No:8 Selimoğlu Apt. D:2 Kadıköy – İstanbul
İletişim: Ayşe Gül TEZGELDİ – 0532 511 59 97

PAYLAŞ