Kadın Oyunları Festivali Bilkent Center’da Başlıyor

Writer: NYX Magazine

Date: 11/02/2021

PAYLAŞ

Ulusal ve uluslararası birçok sanat projesine ev sahipliği yapan Bilkent Center, Kadın Oyunları Festivali ile tiyatro severleri Bilkent Sahne AST’ta ağırlayacak. Türkiye’nin en köklü tiyatrolarından olan Ankara Sanat Tiyatrosu’nun sanat yönetmenliğinde, Atölye Kültür Sanat organizasyonu ile oluşturulan Kadın Oyunları Festivali 4 Mart tarihinde başlıyor. 

Pandemi nedeni ile zor süreçlerden geçen sanatçıları her alanda desteklediklerini belirten Bilkent Center AVM Müdürü Ayhan Aytekin, “Sanatı ve sanatçıyı destekleyen projelere ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. İnsanların gülmeye, eğlenmeye ve sosyalleşmeye ihtiyaç duyduğu bu günlerde, AST tarafından organize edilen Kadın Oyunları Festivali’ne ev sahipliği yapmayı bir fırsat olarak görüyoruz. Hem bir farkındalık projesi olması hem de pandemi döneminde sanatçıları destekleyen bir organizasyon olması nedeni ile festivalin her sürecini önemsiyor ve katkıda bulunuyoruz.” dedi.

58 yıllık tiyatro deneyimi ile Türk Tiyatrosu’na sayısız başarı getiren ustaların büyük hatırasının olduğu Ankara Sanat Tiyatrosu (AST), Bilkent Center’da bulunan yeni sahnesi Bilkent Sahne AST ile 2021 yılında oyunlarını tiyatro severler ile buluşturuyor. Kadın Oyunları Festivali kapsamında, dört ayrı oyun Bilkent Sahne AST’ta sergilenecek. 

Türkiye’de ilk defa 4-11 Mart tarihlerinde, Ankara’da, Bilkent Sahne AST’ta hayata geçecek Kadın Oyunları Festivali, 8 – 17 Mart tarihlerinde Çanakkale Belediyesi, 23 – 27 Mart tarihleri arasında ise Ayvalık’ta Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde devam edecek.  

Boş Koltuklar, Toplumsal Farkındalık İçin Satışa Sunulacak
Festival boyunca sosyal mesafe kuralları gereği boş bırakılan koltuklara, toplumsal farkındalık yaratılması amacıyla yaşamını yitirmiş kadınların fotoğrafları yerleştirilecek. Bu koltukların satışından elde edilen gelir Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu ve Mor Çatı sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacak. 

PAYLAŞ