Kedileriniz Artgalerim’deki Açılışa Davetli!!

Writer: NYX Magazine

Date: 01/03/2022

PAYLAŞ

İnsanların en popüler ve en sevdiği evcil hayvanların başında gelen sevimli kediler şimdi de sanatla buluşturuluyor.  Kedilerin kutsal sayıldığı antik uygarlık Bastetler” den esinlenerek hazırlanan serginin açılışına, kediler sahipleriyle birlikte davet ediliyor. Çağdaş seramik sanatçısı Özkan Elagöz tarafından hazırlanan ve  Artgalerim Karaköyde 3-24 Mart tarihleri arasında görülebilecek olan serginin açılışında kedi mamaları da dağıtılacak.

Kültür bakanlığımızın resmi sanatçılarından olan Özkan Elagöz, kendi geliştirdiği dokusal çatlak, seramik üzerine seramik pigment tekniği ile oluşturduğu 13 adet işinde, Eski Mısır’daki kutsal kedileri anlatıyor.  “Bastetler” isimli bu sergi açılışında, günün konseptine özel olarak, kedi maması dağıtılacak.

Uluslararası pek çok başarıya imza atmış olan sanatçı Özkan Elagöz, kedilerin toplumlardaki yerinin önemini bu projesi ile sanat severlere duyurmayı amaçladığını belirtiyor.

Sanatçının koleksiyonerleri arasında Güney Afrika Cumhurbaşkanından Rahmi Koç’a kadar pek çok ünlü yer alıyor.

Bebek’teki yerini Karaköy Hub 962’nin içine taşıyan Galerist Özlem Alıcı’ya ait Artgalerim’de  3 Mart itibariyle görücüye çıkacak olan Bastetler sergisindeki işlerin boyutları 110 x 110 cm ile 110’a 170 cm arasında değişiyor. Özkan Elagöz sergisinin ilham kaynağı olan kediler için şu bilgileri verdi:

“Bast, Eski Mısır’daki kedi tanrıçanın ismidir. Kedilerin tanrıça sayılmasının sebebi ise, en temel gıdaları olan buğdayı farelerden korumalarıdır. Kediler, buğday tarlalarını farelerden korurken bu sayede Eski Mısır’da tanrı konumuna gelmişlerdir. Öyle ki, bir kedi öldüğünde tören ile defnedilir veya bir ailenin kedisi öldüğünde tüm aile yaslarını belli etmek için kaşlarını tıraş edermiş. Kedilerin ülke dışına götürülmesi dahi yasaklanmış, aileler çocuklarına kedilerin isimlerini verir hale gelmişler. Kediler yaklaşık olarak beş bin yıl önce evcilleştirilmeye başlandı ve çıkış yerinin de Mısır olduğu tahmin ediliyor. Mısır’dan Yunanlara, oradan da tüm Akdeniz’e yayılan kediler, bazı dinlerde de kutsal ilan edilmiştir. Antik bir tanrı olan kedi, Mısır’dan diğer medeniyetlere değişik isimler alarak geçmiştir. Sadece Yunan kültürüne geçmekle kalmayan kedinin kutsallığı inancı; Kedinin yayılması ile Uzak Doğu’da da önem görmüştür. Öyle ki Japonya’da kedi öldüren katilin ailesinin 7 kuşak boyunca lanetleneceğine inanılır. Hindistan’da insanların öldükten sonra dünyaya kedi olarak geleceklerine inanılır. Yukarıda da anlatıldığı gibi kedi, tarihte birçok medeniyet için çok kıymetli bir varlık olmuştur. Eski Mısır’dan tüm dünyaya yayılan kedi sadece yayılmakla kalmamış aynı zamanda her yerde sevgi ve saygı görmüştür. Antik Mısır’da görülen ve günümüze kadar gelmeyi başarabilen Sfenks adı verilen kedi başlı heykeller ve hiyerogliflerdeki kedi adamlar kedinin önemini gösteren kalıntılardır. Sözün özü kedileri en az bir Mısırlı kadar sevmeli, onlara şefkatle dokunabilmeli, hak ettikleri sevgiyi onlara göstermeliyiz. Ayaklarımıza dolanan, etrafımızda dönerken mırlayan bir kedinin içimizde bıraktığı huzurla etrafımıza sevgiyle bakmalı, bir kedi sevecenliği ile birbirimize iyi gelmeliyiz.   

PAYLAŞ