Lezzetin ve Şıklığın Tasarlanmış Hali; Aya Sultanahmet Hotel

Writer: Songül Öztürk

Date: 29/03/2021

PAYLAŞ

Baharı karşıladığımız bu günlerde; lüks, konfor ve rahat kelimelerinin anlam bulduğu bir yerdeyim.

Sultanahmet, İstanbul’un tarihi dokusunun muhteşem detaylarına ev sahipliği yapan, Ayasofya ile Sultanahmet Cami’sinin biribirini selamladığı, tarihi Hipodrom meydanındaki gökyüzüne uzanan dikili taşları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bir bölge.

Bu kez Sultanahmet’te kendinize zaman ayırabileceğiniz, dinlenebileceğiniz, konaklayabileceğiniz ve şehrin tarihi, turistik, yaşam noktalarına yürüme mesafesinde olan, güzel vakit geçirebileceğiniz, Aya Sultanahmet Hotel’deyim.

Günümüzde, özellikle, yeme içme alanında faaliyet gösteren mekanlarda lezzet ve hizmet kalitesi yanında, tabakların tasarımından, çalışanların kıyafetlerine, hatta duvarlardaki tablolara kadar tüm detaylar dikkate alınınca “Deneyim Tasarımı” kavramı mekanlar için önem kazanmaya başladı.

Aya Sultanahmet Hotel de bu tanımı hayata geçirerek keyifli bir deneyim sunan mekanlardan biri.

Aya Sultanahmet Hotel’in küçük fakat konforlu 9 odası bulunuyor.Otelin duvarlarında yer alan Mimar Hazal Akgün’ün kendi imzasını taşıyan tabloları sanat ve tasarımın keyifli birlikteliğini sergiliyor.

Aya Sultanahmet Hotel’in en özel yeri 1500 yıllık Magnaura Sarayı’nın kalıntılarına rastladığımız meşhur kavı.

Gerekli izin ve denetimlerle restore edilerek otelin en çarpıcı yerlerinden biri oluşturulmuş. Tarihi dokuya sahip olan kavda özellikle Fransız ve İtalyan olmak üzere dünyadan ve Türkiye’den en seçkin şarapları tadabilirsiniz.

Dekorasyonu ile de dikkat çeken butik otelde farklı lezzetler tadabileceğinizbirbirinden şık iki restoran bulunuyor.

Bunlardan biri giriş katında bulunan Rami Restoran; Türk mutfağının her türlü lezzetini sunuyor.

Bir diğer seçenek ise Aya Fish Lounge; teras katındaki restoranda İstanbul’un muhteşem deniz, Ayasofya ve Sultanahmet Cami manzaraları eşliğinde dünya mutfaklarına ait muhteşem lezzetleri burada deneyimleyebilirsiniz.

Hafif bir şeyler atıştırıp, manzara ve güzel bir müzik eşliğinde kahvemi de yudumladıktan sonra pandemi sonrası; hem oteldeki çay saatleri için hazırlanan birbirinden nefis görünen tatlılar için, hem de bu seçkin hizmet, gurme lezzetler, kaliteli şaraplar eşliğinde yemek ve içmek üzere vedalaşıyorum.

Pandemi süreci hala devam ederken , otelde ve restoranlarda hijyene çok dikkat ediliyor.

Aya Sultanahmet Hotel, otelin bütünsel tasarımını da üstlenen Mimar Hazal Akgün’ün ailesine ait. Başarılı ve güçlü bir işkadını olan Sevda Kutlu, kızına hamileyken bu oteli satın almış. O nedenle bu projenin Hazal Akgün’ün hayatında özel bir yeri var.

Uzun yıllar Amerika’da yaşayan Hazal Akgün mimarlık eğitimini de Amerika’da New York Pratt Enstitü’de yapmış.

Evliya Çelebi’nin babasının, Mimar Sinan’ın eserlerinin arasında Sultanahmet’te kendine bir yer bulan Hazal Akgün ”deneyim tasarımı” konsepti ile önemli farklar yaratarak, annesi Sevda Kutlu ile birlikte Aya Sultanahmet Hotel projesinin şık atmosferine imza atmışlar.

Okulun bitirme tezini de Türkiye üzerine ve “Tarihi Yarımada” hakkında yapan Hazal Aygün’ün, bu projesi kendisine başarı ödülü kazandırmış.

Hazal Akgün HR Creative şirketinin de kurucu ortağı. “DENEYİM TASARIMI” alanında yaptıkları çalışmalarla ön plana çıkan şirket, kurumsal kimlikten başlayarak restoranın adından, yemeklerin sunumuna, sosyal medya yönetiminden, mimari, iç mimari tasarımlara kadar işletmenin ihtiyaç duyacağı tüm çalışmaları bir tasarım paketi olarak sunuyor ve müşterilerine A’dan Z’ye kapsamlı bir hizmet vermeyi amaçlıyor.

AYA SULTANAHMET HOTEL

Cankurtaran, Kutlugün Sk. No:3134122 Fatih/İstanbul(0212) 527 51 00

www.ayasultanahmethotel.com

PAYLAŞ