Meksika Lezzetleri Eşliğinde Bir 14 Şubat

Writer: NYX Magazine

Date: 17/01/2024

PAYLAŞ

Misafirlerine okyanus ötesinden gerçek Meksika lezzetleri sunan Ranchero,  unutulmaz bir Sevgililer Günü yaşamak isteyen çiftleri 14 Şubat’ta İstanbul ve Ankara’daki şubelerine bekliyor. Mönüsünde, kökleri Aztek ve Mayalara kadar uzanan binlerce yıllık Meksika mutfağından seçkin tariflere yer veren Ranchero, romantik bir 14 Şubat için tercih edilebilecek en özel mekanlardan birisi olarak öne çıkıyor. 

Ranchero’nun Meksika’ya özgü orijinal reçetelerden, patentli soslardan ve birbirinden renkli kokteyllerden oluşan zengin mönüsünde, telaffuzu her ne kadar olsa da damak çatlatan tatlar bir arada yer alıyor. 14 Şubat’ı romantik bir yemek eşliğinde kutlamak isteyen çiftler; günlük taze üretilen nachoslardan yapılan atıştırmalıklar, et, tavuk veya deniz mahsullerinin adeta birer şölene dönüştüğü Tacolar, buğday ya da mısır unundan günlük hazırlanan Burritolar, Meksika usulü burgerler, Meksika’nın olmazsa olmazı Fajita, volkanik taşta sunulan Molcajete ve farklı pek çok lezzet arasından yapacakları seçimlerle, unutulmaz bir Sevgililer Günü yaşayabilirler.

AŞK’tan doğdu!

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Meksika mutfağını ülkemizde başarıyla temsil etmesinin yanında, “Aşk’tan doğan restoran” olarak ünlenen Ranchero’nun 14 Şubat Sevgililer Günü ruhuna uygun bir kuruluş öyküsü bulunuyor. Tanyeri Gonzalez ailesinin işlettiği mekanın doğuşu, 1970’li yıllara kadar uzanıyor. Zonguldaklı Rıza Tanyeri ile Meksikalı Patricia Gonzalez, dil eğitimi için geldikleri İngiltere’de ilk görüşte birbirlerine aşık olup Meksika’da evlenirler. Ardından Türkiye’ye dönüş yaparlar. Uzunca bir süre Zonguldak Kozlu’da yaşayan çift, üç çocuğuyla birlikte 1989 yılında İstanbul’a yerleşir. Ranchero’nun filizlenmesi de böyle başlar. Mutfak ve yemek konusuna özel bir ilgisi olan Rıza Tanyeri, evde yaptığı Meksika yemekleriyle eş, dost ve akrabalar arasında haklı bir üne kavuşan eşi Patricia Selma Gonzalez ile birlikte, Meksika’da restoran işleten aile dostlarının danışmanlığında Suadiye’de ilk restoranlarını açarlar. Böylece, Türk & Meksikalı çiftin tutkulu aşkından 2005 yılında Ranchero doğar.

Şehrin Meksikalısı Ranchero, İstanbul’da Suadiye, Nişantaşı, Fişekhane ve Ataşehir, Ankara’da ise Maidan, Atakule, One Tower ve Armada şubeleriyle hizmet veriyor.

PAYLAŞ