MUTLULUĞUN FORMÜLÜ HORMONLARIMIZDA GİZLİ

Writer: NYX Magazine

Date: 21/03/2024

PAYLAŞ

Mutluluk Günü dünya genelinde mutluluğun önemine dikkat çekmek ve bunu sürekli olarak hatırlatmak için her yıl kutlanmaya devam ediliyor. Eczacı-Homeopat Ezgi Nevçehan, “Mutluluğun formülünün hormonlarımızda gizli olduğunu” belirterek, önerilerde bulundu.

Mutluluğun formülünün hormonlarımızda gizli olduğunu söylesem size…

Çoğumuz günlük hayat mücadelesi içinde hormonlarımızı pek düşünmeyiz. Onların var olduğunu biliriz. Gerçek şu ki aslında hepimiz hormonların etkisindeyiz ve ister pamuk gibi hissedelim ister huysuzluğumuzun doruklarında, bunun sorumlusu çoğunlukla ve büyük ölçüde hormonlarımız. Peki, hormonların kendiliğinden salgılanmasını beklemek yerine iyi hissetmemizi sağlayan şeyleri yaparak, biz bizzat onları harekete geçirmeyi deneyebilir, çalışırken ya da kendimize ayırdığımız saatlerde ya da başka insanlarla ilişkilerimizde daha sağlıklı alışkanlıklar geliştirebilir miyiz?

Aslında hiç istemiyor olsanız bile sevdiğiniz bir kişiyle tartıştıktan sonra, en az 20 saniye sürecek uzunca bir kucaklaşma en üst düzeyde Oksitosin ve mutluluk duygusunun sürekliliğini sağlayan Serotonin hormonlarının salgılanmasını sağlayarak, stresinizi azaltır, ve beyninize tekrar güvende olduğunuzu ve sevildiğinizi hatırlatır. Kırılmış gibi hissedilen bir ilişkinin onarılmasını sağlayan işte Oksitosin hormonunun verdiği sıcak, içinizi saran, güçlendiren duygudur.

O halde “Mahşerin üç muhteşem atlısı” diye niteleyebileceğimiz mutluluk ve sevgi hormonlarına hadi kısaca bir bakalım.

Oksitosin’e sık sık “sevgi bağı hormonu” da denir. Kendimizi güvende, sevdiğimiz, güvendiğimiz insanlarla birlikte hissettiğimizde salgılanan hormondur. Doğumu dışarda bırakırsak, bu hormonun amacı insanlar arasındaki sevgi bağını güçlendirmek, örneğin anne ve babaların bebekleriyle sevgi bağının güçlenmesine katkıda bulunmaktır.

PAYLAŞ