Pera Müzesi Öğrenme Programları Çocuklar, Özgürlük Temalı Posterler Tasarlayacak

Writer: NYX Magazine

Date: 18/08/2020

PAYLAŞ

Çocuklar için Çevrimiçi Poster Tasarımı Atölyesi
20, 27 Ağustos – 10, 17, 24 Eylül 2020

Pera Müzesi Öğrenme Programları, “Bir Rüyanın İnşası” sergisi kapsamında 7-12 yaş grubuna yönelik yeni bir çevrimiçi atölye hazırladı. Eylül sonuna kadar devam edecek atölyede çocuklar, sergiden ilhamla özgürlük üzerine düşüncelerini sloganlaştıracak ve bunları poster tasarımlarına dönüştürecek.

Pera Öğrenme, evde bolca vakit geçirdiğimiz bu dönemde, çevrimiçi etkinlikleri ile çocukları sanat ve tasarımla buluşturmaya devam ediyor. Pera Müzesi’nin güncel sergisi Bir Rüyanın İnşası: Arnavutluk Sanatında Toplumcu Gerçekçilikten ilhamla hazırlanan atölyede çocuklar, soyut bir kavramı güçlü bir slogana ve görsel bir tasarıma dönüştürmeyi deneyimleyecek.

Düşüncelerimizi hangi sanatlarla ifade edebiliriz? Özgürlüğü nasıl tanımlarız?

7-12 yaş grubuna yönelik atölyede katılımcılar, Şubadap Çocuk’un “Özgürlük” ve “Çocuk Hakları” şarkılarını dinleyip bu kavramlara ilişkin fikirlerini paylaşacaklar. Ardından; resim, afiş ve çizimler aracılığıyla Arnavut toplumsal gerçekçiliğine odaklanan Bir Rüyanın İnşası sergisindeki “Uluslararası Çocuk Günü, 1 Haziran 1982” eserinden ilhamla, özgürlük üzerine düşüncelerini sloganlaştıran ve görselleştiren bir poster tasarlayacaklar. Ücretsiz düzenlenen etkinlikte çocukların resim kağıdı ile pastel ya da kuru boyalarını hazır bulundurmaları yeterli olacak.

20, 27 Ağustos ve 10, 17, 24 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek atölyede üretilen eserler, sosyal medyada #PeraÖğrenme etiketiyle paylaşılabilir.

Atölye Programı

20 Ağustos Perşembe, saat 14.00

27 Ağustos Perşembe, saat 14.00

10 Eylül Perşembe, saat 16.00

17 Eylül Perşembe, saat 16.00

24 Eylül Perşembe, saat 16.00

PAYLAŞ