PİZZA EMİRGAN GİZLİ KAL“ma”SIN…

Writer: Songül Öztürk

Date: 02/11/2023

PAYLAŞ

Bu sayıdaki seçkim mahallemden…
Emirgan’da İtalyan lezzetleri ile buluşmaya davetliyiz …
Pizza Emirgan, kuruluşunun onuncu yılında yenilenerek İtalyan mutfağının en sevilen tatlarını İstanbul Boğazı’na taşımış. 2013 yılında Umut Evirgen tarafından beş masalık küçük bir pizzacı olarak Emirgan sahilde açılan “PİZZA EMİRGAN” artık süper bir İtalyan Restoranı havasında.
İtalya’da hamur üzerine domates ve peynir konularak yapılan ilk pizzalardan günümüze, üstünde çeşitli peynirler, baharat, sebze, et, tavuk, kavurma, pastırma gibi bir çok malzeme kullanılarak hazırlanan pizza çeşitlerine varılmış durumda. Pizza seçenekleri bazı restoranların ve şeflerin özel sunumlarıyla menülerde yer almasıyla günün her saati tercih edilen lezzet öznesine dönüştü.

Haziran ayında kapılarını açan ve Mimar Engin Özmen imzası taşıyan PİZZA EMİRGAN’da retro detaylar modern bir dokunuşla karşımıza çıkıyor.
Restoranın mozaik zeminiyle kapıdan içeri girince yiyeceklerin lezzetini, servisin kalitesini, masalardaki, özellikle tabaklardaki zarafeti görüyoruz.

PİZZA EMİRGAN’a gelen her müşterinin kendine has bir İtalyan deneyimi yaşaması adına tüm oturma grupları farklı stilde ve renklerde kurgulanmış.

Mimar, “Mekânın aydınlatması ağırlıklı olarak aplikler ve vintage abajurlarla sağlanırken, masalar üzerinde yanan mumlar ve pizza fırınının ateşi bu ambiyansa samimi bir dokunuş katıyor” açıklamasını yapıyor.

Bar dekorasyonu da en ince ayrıntısına kadar titiz bir şekilde düşünülmüş. Kaliteli, keyifli ve çok şık bir görünüme sahip “BAR” ışığın cam şişelerden yansıması ile dikkat çekici bir odak noktası oluşturuyor…

Geleneksel Sicilya mutfağının sevilen trüflü arancini kroketi ile yemeğimiz başladı.

Sicilya’nın pirinçten yapılan ARANCİNİ’leri ile Türk Mutfağındaki bulgurdan yapılan İÇLİ KÖFTEMİZİN tadı birbirlerini çağrıştırıyor.

Arancini, İtalyan’nın Sicilya bölgesine ait risotto ile yapılan, kızartma toplarıdır. Çıtır dış katmanı ve lezzetli iç dolgusu ile sevilen trüflü arancini kroket ile yemeğe başlıyoruz. Pirinç topları olarak da bilinen arancinin çok çeşitleri bulunuyor. Kıymalı, bezelyeli, peynir, mantar, ıspanak dolgulu çeşitleri de bulunan arancini artık dünya çapında tanınan ve ülkemizde de sıklıkla karşımıza çıkan bir tat.

İtalyan Restoranı denilince akla ilk pizza geliyor. Özel odun fırınında hazırlanan Napoliten pizzalar ise yenilenen tatlarıyla PİZZA EMİRGAN’ın gözdesi olmaya devam ediyor.

Hamurun olmazsa olmazı tabii ki de iyi ve özel bir un kullanılması. Kabul görmüş dinlendirme sürecinden sonra fırına konulmak üzere pizzalar hazırlanıyor.

PİZZA EMİRGAN’da başlangıç olarak Scarola e Pistacci, ana yemekte Aragosta, pizza olarak ise Tartufo e Carpaccio di Manzo’nun favori lezzetlerden olduğunu öğreniyoruz.

“Kaburgalı” bir PİZZA EMİRGAN klasiği haline gelmiş durumda. Perşembe günleri düşünülen menüde de yer alan bu pizzayı denemelisiniz, çok lezzetli.

PİZZA EMİRGAN’da artık her Perşembe FOOD & WINE günleri yapılıyor. Pizza ve şarap uyumları ile keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Ayrıca her Cumartesi uzman sommelier ile şarap tadımlarına katılıp, güzel sohbetlere yelken açabilirsiniz.

Upstairs

PİZZA EMİRGAN’ın sürprizleri, yenilenen menüsü ve dekorasyonuyla sınırlı kalmıyor.

Restoranın üst katında sadece mekan içerisindeki özel bir asansörle ulaşabileceğiniz Upstairs bulunuyor.

Muhteşem İstanbul Boğazı manzarasına sahip terası, gün batımı keyfi için de ideal bir seçenek.

Emirgan sahilde klasik İtalyan pizzasını Türk damak tadına uyarlayan PİZZA EMİRGAN, şahane manzara eşliğinde lezzetli bir deneyim adına GİZLİ KAL“ma”SIN…

Özellikle Perşembe ve Cumartesi günleri Boğaz’a, Emirgan’a uğrayınız.

PİZZA EMİRGAN
Emirgan Mahallesi, Sakıp Sabancı Caddesi, No:14/B
Sarıyer / İstanbul
Tel: 90 212 277 88 87
https://emirgangroup.com/

PAYLAŞ