Rehber Köpek Star Emekli Oldu

Writer: NYX Magazine

Date: 02/05/2021

PAYLAŞ

Türkiye’de Rehber Köpekler Derneği’nin kuruluşuna liderlik eden, Birleşik Krallık eski büyükelçisi Richard Moore’un eşi Maggie Moore’a günlük yaşamında eşlik eden Rehber Köpeği Star emekliye ayrıldı.

Star’ın emekliliğe ayrılışını Richard Moore, twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla duyurdu. Star’a ait anıları mesajlar ve fotoğraflarla paylaşan Moore paylaşımlarında, Star’ın Kraliçe Elizabeth, Başbakan Boris Johnson, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, pek çok VIP ile aynı ortamda bir araya geldiğine değindi.  Ayrıca “ Star’ın en büyük başarısı Türkiye’de Rehber Köpekler Derneği’nin kuruluşuna ilham vermesiydi. Maggie Moore ve Nurdeniz Tunçer olağanüstü kurucu ikili olarak, Türkiye’nin ilk Rehber Köpeği Kara’nın yetiştirilmesine öncülük ettiler “ ifadelerine paylaşımlarında yer verdi.

Rehber Köpekler Derneği kurucu Başkanı Av. Nurdeniz Tunçer, Rehber Köpeği Kara ile birlikte, Kara’nın en yakın arkadaşı ve rol modeli Star’a veda etmenin hüznünü yaşadıklarını ifade ederken; “Türkiye’de ilk kez Rehber Köpeklerle ilgili toplumsal farkındalığın gelişimine büyük katkısı olan Star ( Yıldız Hanım), protokol konuğu olduğu kadar toplumun her kesiminden kendine hayran kitlesi oluşturmuştu. Özellikle protokollü etkinliklerde sakin duruşu, her ortama uyumlu davranışı ile Rehber Köpeklerle ilgili Türkiye’de toplumsal farkındalığa katkısı büyüktü. Türkiye’nin ilk Rehber Köpeği Kara için örnek bir rol model oldu.

Maggie Moore, Rehber Köpeği Star ile birlikte, başarılı bir diplomat, müşfik bir eş ve güçlü kadın olarak, görme engellilerin toplumdaki konumlandırması ile ilgili algıların pozitif yönde değişimine büyük katkı sağladı. Görme engellilerle ilgili mağduriyet algısının güçlü kadın algısı ile yer değiştirmesine örnek teşkil etti. Star ise Türkiye’deki ilk VIP alanlarda rehber köpeklerin yer almasına yol açan bir efsaneydi. Star’a yeni hayatında başarılar dilerken, hem Richard Moore hem de Maggie Moore’a Türkiye’de Rehber Köpekler başta olmak üzere sosyal sorumluluk konularında ilham verici katkıları için bir kez daha en içten teşekkürlerimi sunuyorum. “ yorumunda bulundu. Tunçer, Star’ın emekliliğinin Rehber Köpekler Haftasına denk gelmesinin de anlamlı veda olduğuna vurgu yaptı.

Uluslararası Rehber Köpekler Federasyonun belirlediği kriterlere göre, bir rehber köpek 8-10 yıl arası aktif görev yapabiliyor. Rehber köpek eğitim uzmanları, refleks performanslarına göre rehber köpeklerin görev sürelerini belirliyor.

Türkiye’de halen 6 Rehber Köpek ve 5 Terapi Köpeği görev yapıyor. Rehber Köpekler Derneği, ücretsiz olarak sahiplendirme şeklindeki bu hizmetini aralıksız olarak sürdürürken, toplumsal farkındalığın yaygınlaşması için de çaba harcıyor. Bir Rehber Köpeğin hizmete hazır hale gelmesi uzun ve meşakkatli bir süreç içinde gerçekleşiyor. Tüm hizmetler ücretsiz olarak veriliyor. Dernek, bağış, sponsorluk ve gönüllü desteği ile faaliyetlerini sürdürüyor.

Rehber Köpekler Derneği Hakkında:

Türkiye’de, görme engellilere tamamen ücretsiz olarak rehber köpek  desteği veren Rehber Köpekler Derneği, bu alanda ülkemizdeki ilk sivil toplum kuruluşudur. Rehber Köpekler Türkiye’de 2014 yılında, dönemin İngiltere Büyükelçisi’nin eşi Maggie Moore ve Avukat Nurdeniz Tunçer öncülüğünde, kurulmuştur. Dernek,  Avrupa Rehber Köpekler Federasyonu Üyesi ve Uluslararası Rehber Köpekler Federasyonu üye adayıdır.Rehber Köpekler, uzun ve kapsamlı bir eğitimden geçtikten sonra görme engelli bireylere her ortamda eşlik eden, onların güvenli ve bağımsız hareketliliğine rehberlik eden özel köpeklerdir.  Dünyanın ilk rehber köpek okulu 1916’da açılmıştır. İlk rehber köpekler 1. Dünya Savaşı’nda görme yetilerini kaybeden askerlere rehberlik etmesi için yetiştirilmişlerdir. Bugün, pek çok ülkede rehber köpek okulları ve rehber köpek dernekleri aracılığıyla binlerce köpek eğitim görmekte ve engellilere ulaştırılmaktadır. Rehber köpekleri olan görme engellilerin hakları, Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’ne taraf olan tüm devletlerce korunmaktadır. 

 www.rehberkopeklerdernegi.org

PAYLAŞ