Rock müziğin kraliçesi Tina Turner hayata veda etti

Writer: NYX Magazine

Date: 25/05/2023

PAYLAŞ

Rock müziğin dünyaca ünlü ismi, ‘Rock’n Roll’un Kraliçesi’ lakaplı ABD’li sanatçı Tina Turner; 24 Mayıs’ta 83 yaşındayken İsviçre’de hayatını kaybetti. Turner’ın Sözcüsü, şu açıklamayı yaptı:

‘Rock’n Roll’un Kraliçesi’ Tina Turner, İsviçre’nin Zürih yakınlarındaki Kusnacht’taki evinde uzun bir hastalıktan sonra bugün huzur içinde öldü. Onun ölümüyle birlikte dünya bir müzik efsanesini ve bir rol modelini kaybetti. Tüm kalbimizle ailesine başsağlığı diliyoruz. Tina, seni çok özleyeceğiz.

1939 yılında ABD’de dünyaya gelen efsanevi şarkıcı Tina Turner, St. Louise’deki gece kulüplerinde şarkı söylerken daha sonradan evlendiği gitarist Ike Turner tarafından keşfedildi. 1956’da Ike Turner’ın grubuna geri vokal olarak katıldı ve çift evlendi. Daha sonraki açıklamalarında evlilikleri boyunca Ike’ın kendisine duygusal ve fiziksel şiddet uyguladığını söyleyen Turner 1975’te evliliğine son verdi. Rock’n Roll’un Kraliçesi lakaplı müzisyen What’s Love Got to Do with It ve Private Dancer gibi şarkılarla 1980’lere damgasını vurmuştu. “What’s Love Got to With It” parçasının yer aldığı albümle En İyi Albüm ve En İyi Kadın Pop Vokal dalında 2 Grammy ödülü kazandı. 1984’te Turner “Mad Max Beyond The Thunderdome” filminde oynamayı kabul etti. Turner’ın en sevilen şarkılarından biri olan “We Don’t Need Another Hero” parçası da aynı filmde kullanıldı. Ertesi yıl Mick Jagger ile yardım amaçlı olarak bir düet yapan Turner dünya çapında üne kavuştu. Zor bir çocukluk ve gençlik yaşamış olduğunu her fırsatta dile getiren şarkıcının 1985’te yazılan otobiyografisi 1993 yılında ona dünya çapında ün getiren parçası “What’s Love Got to Do With It” adıyla film yapıldı. 1995 yılında vizyona giren James Bond filmi “Golden Eye”da filmle aynı adı taşıyan parçayı seslendiren Tina Turner efsanevi yorumuyla tüm dünyada yine kendinden söz ettirmeyi başardı. 2013 yılında İsviçre vatandaşlığına geçti, ve 24 Mayıs’ta İsviçre’nin Kusnacht kentindeki evinde 83 yaşında hayata veda etti.

PAYLAŞ