Sanat ve Tasarımın Deneyime Dönüştüğü Yer

Writer: NYX Magazine

Date: 23/05/2021

PAYLAŞ

İlham veren fikirler, insanlar, yaşam alanları, pandemiyle beraber her zamankinden daha da kıymetli ve değerli olmaya başladı. Herkesin farklı ve özgün deneyimlerin önemini daha da iyi anladığı şu dönemde, İstanbul Maslak’ta yer alan House of Ekria, A’dan Z’ye her detayında tam da aranılanı ve ihtiyaç duyulanı yaşatıyor. Sanılanın aksine bir mekan olmanın ötesinde apayrı bir konuma sahip olan, bilenler için eklektik bir yaşam alanı, özgün deneyimlerin buluşma noktası olarak tanınan House of Ekria endüstriyel tasarım markası EKRIA’nın evi…

2013 yılında endüstriyel tasarımcı Esra Karadeniz tarafından kurulan EKRIA markası, her biri özenle, yüksek segment ve bilinçli materyaller kullanılarak tasarlanan, çağdaş yöntemler ve kusursuz işçilik ile üretilen takı, aksesuar, mobilya gibi sanat ve tasarım ürünleri sunuyor. EKRIA ilham kaynağını insanın varoluşu boyunca yarattığı görsel kültür ve doğanın estetik kurallarının hikaye anlatım gücüne inanıyor. Tasarım ve sanat alanlarında, cesur ve sofistike anlayışa sahip olan yaşam stili ile fark yaratan EKRIA, hayata ve evrene karşı meraklı, hikaye anlatım gücüne inanan duruşu ile tasarımdaki özgünlüğünü ortaya koyuyor. EKRIA’nın sunduğu her tasarım ve deneyim, birer hikaye anlatım aracı olarak insanları evreni keşfetmeye ve ilham bulmaya davet ediyor. Endüstriyel tasarım ürünlerinin her biri, insanlığın tarih boyunca yarattığı görsel kültürün birer parçası olan Antik Medeniyetler, Stone Age, Bauhaus, Ziggy gibiisimlere sahip olan EKRIA koleksiyonlarında kendilerini gösteriyor. Koleksiyonlar insanoğlunun medeniyetler ve tarihsel dönemler boyu yolculuğuna bakarak ve evrensel tasarım ilkelerini temel alarak EKRIA’nın benzersiz estetik dilini şekillendiriyor. Multidisipliner sanat ve endüstriyel tasarım anlayışını sergileyen EKRIA, eşsiz tasarım diliyle her bir ürününde, form, renk ve motifler üzerinden hikayeler anlatıyor. İsmi kurucusu Esra Karadeniz’in adıyla doğan EKRIA’nın logosundaki motif, farklı mitolojilerde ortak olarak feminen enerjiyi, iç dünyamızı ve duyguları temsil eden ay, maskülen enerjiyi, dışa yansıyan yönümüzü ve fiziksel gücü sembolize eden güneş bir arada olmak üzere ay tutulmasını yani her iki enerjinin dengesini resmediyor. 

EKRIA’nın Evi, House of Ekria Adeta Bir Deneyim ve İlham Merkezi!

Esra Karadeniz’in EKRIA deneyimini ve tasarım anlayışını yaşatmak üzere İstanbul’da açtığı House of Ekria ise sadece markanın evi olmakla sınırlı kalmıyor. Bahçeli, yüksek tavanlı, ferah, renkli, her noktası tasarım dokunuşlarını sergileyen, her baktığınız köşede, her tattığınız lezzette yaşattığı ilham notaları ile gözlerinizin içini parlatan bir yaşam deneyim merkezi olarak hizmet veriyor. İçinde birbirinden farklı ve beklenenin ötesinde servisler sunan House of Ekria, tam bir günü geçirmek için aradığım ne varsa burada var dedirten büyük bir keyif yaşatıyor. Çok sevdiğiniz bir arkadaşınızın renkli, eğlenceli, bir o kadar da konforlu evindeymişsiniz hissini veren ambiyansıyla sanki ezelden beri bildiğiniz bir yerdeymiş duygusunu yansıtan House of Ekria’da elbette EKRIA tasarımlarının sergilendiği ve satışa sunulduğu alanlar dışında farklı deneyim alanları da bulunuyor. İçeriye girdiğinizde gözünüze çarpan, duvardan duvara devasa HoE diye isimlendirdikleri kütüphanede, Esra Karadeniz’in tüm dünyadan topladığı kişisel arşivinden çok değerli eserler yer alıyor. Hayatı boyunca ona ilham veren ve en çok ilgilendiği konulardan, sanat, tasarım, antropoloji, doğa, tarih, bilim – kurgu, müzik, biyografi, popüler kültür ve çeşitli çocuk kitaplarının yer aldığı 500’e yakın kaynağın yer aldığı HoE kütüphanesi her geçen zaman daha da büyüyor. Gittiğinizde keyifle okuyacağınız kitapları bulacağınız HoE kütüphanesine dilerseniz siz de bilginin gücünü ve değerini yaymak adına kitaplarınızı bağışlayabiliyorsunuz.

Okumak, keşfetmek yeni bilgiler edinmek güzel; bir de yanında her biri doğru ve mevsiminde malzemeler, doğru teknikler, ilk görüşte iştahınızı kabartan, evde ben de böyle sunumlar deneyeyim dedirten yemekler olunca House of Ekria’nın keyfi daha da güzelleşiyor.

Türk mutfağının en özel rotalarından İskenderun – Hatay doğumlu yani lezzet dehası doğuştan gelen ama bununla birlikte hem aldığı eğitimler, hem de İstanbul’un ve Türkiye’nin önde gelen restoranlarında, gastronomi projelerinde edindiği deneyimlerle konusunda ustalaşan, Birleşmiş Milletler Gıda Programı gibi önemli eğitim kurumlarında mentörlük yapan şef Yaren Çarpar’ın yönetiminde olan House of Ekria Mutfağı evrensel yemek hikayelerinden esinleniyor. Mevsimsel, doğal ve lokal malzemeler kullanılarak sunulan yaratıcı ve sofistike House of Ekria yemekleri, msg, trans-yağ, rafine şeker, katkı maddesi ve koruyucu içeren ürünlerin kullanılmadan, sürdürülebilir, lezzetli ve bir o kadar da sağlıklı bir anlayışa sahip. “Minimum Yemek Atığı” felsefesi ile oluşturulan restoran menüsünün yanı sıra aynı anlayışı sergileyen catering, paketli ürünler ve kendi sofralarını House of Ekria lezzetleri ile kurmak isteyenler için hazırlanan House2House menüleri de bulunuyor. Unutmadan; House of Ekria, dünyaya olan duyarlılığını mutfakta da gösteriyor ve misafirlerinden arda kalan tüm yiyecekleri hayvan barınaklarına bağışlıyor.

PAYLAŞ