Sanatın 12 Ay Yaşaması İçin En Büyük Adım Bodrum’da Atıldı!

Writer: Fulden Karayel

Date: 22/05/2021

PAYLAŞ

Sanat dünyasının altın sezonu Eylül ayında başlar Mayıs’ta ise biter. Halbuki sanat etkinliklerinin, tüm yıla yani 12 aya yayılması gerektiği ve sanatın mevsiminin olmadığı uzun süredir tartışılan bir konu. Tartışılıyor tartışılmasına ama sanatı 12 aya eşit aralıklarla yayma fikri için nedendir kimse bir adım atmıyor. İşte sanat dünyasında iyi bir örnek olacak bu adım Bodrum’da bu yaz sezonunda atıldı.

Pilevneli Galeri Çağdaş sanatın önemli temsilcilerinin yapıtlarını Mandarin Oriental’de Mayıs – Ekim ayları arasında sanatseverlerle buluşturucak. Bugünlerde yolunuz Bodrum’a düşerse ilk işiniz  Fransız sanatçı Daniel Firman’ın ilk sergisi olan Duvar Dansı olsun çünkü serginin bitmesine sayılı günler kaldı.  Firman’ı yine en son Pilevneli’de gerçekleştirdiği oldukça renkli, neşeli ve kaotik heykellerinden oluşan sergiden hatırlayalım. Hazır objelerden Poliüretena, bronzdan kile birçok farklı malzemeyle deneysel bir tavrı olduğunu görürüz. Deneyselliğinin yanı sıra farklı seriler altında topladığı yapıtlarını zaman zaman gerçek insanların bedenlerinin kalıplarını alarak yapıyor. Zaman zaman deforme görmüş insan bedenini hayal gücüyle tekrar birleştiriyor ve imkansızı yakalıyor. Tüm bu heykeller insanlığın ve nesneler dünyasının , doğanın bugün içinde bulunduğu halini Firman’ın gözlerinden görüyoruz sergide. 

Duvar Dansı sergisi, sanatseverleri sanatçının pratiğini yansıtan en sembolik çalışmalarından olan Attitude (Tavır) serisinin başlangıç noktasına götürüyor. Sanatçının 2000 yılından beri çalışmalarını sürdürdüğü Attitude serisi dans protokollerini inceleyen performanslarından ortaya çıktı. Hem gerçek boyutlu hem de minyatür insan figürlerini tasvir eden hiper gerçekçi heykellerin ilkini 2004 yılında üretti. Duvar Dansı sergisinde Attitude serisinden dört yeni heykelin yanı sıra sanatçının Gathering (Toplama) isimli bir diğer önemli serisinden minyatür boyutlu üç versiyonunu göreceksiniz.

Attitude serisine baktığımızda duraklatılmış dans performanslarının fotoğraflarını andırdığını görüyoruz. Firman bu eserlerde herhangi bir görsel ifadeden, stilden faydalanmıyor ve gerçeğin ta kendisini yansıtıyor. Yansıttığı bu gerçekçi kargaşa, bedenin ve fiziksel tavrın teşhis edilebilirliğini ve bedenin destek noktaları tarafından sıkıca konumlandırıldığını gösteriyor. Bu unsur ise duraklatılan sürekliliğe ve zamana dair derin düşünceler çıkarmayı amaçlıyor.

Eserlerin dünyeviliği ve zamansallığı , izleyicilerin dikkatini hareket , dans ve bedensel ifade kavramlarına yöneltiyor. Bildiklerimiz ve bilmediklerimiz hakkında okunaklı bir gerilim yaratıyor. Heykel hareket olabilir mi? Performans heykelleşebilir mi? Harekette bir heykel midir? Hareketsizlik hareket midir? Gerçek ve gerçeğin temsili hakkında birçok sorunun cevabını sanatseverlerden bekliyor. Duvar Dansı sergisi 6 Haziran’a kadar Bodrum Mandarin Oriental’de görülmeye değer!

Bu arada Pilevneli’nin bir diğer projesi Temmuz-Ağustos aylarında Six Senses Kaplankaya’da olacak. Özellikle bu proje için Alman bir galeri ile işbirliği yapacakları konuşuluyor. Kaplankaya önümüzdeki günlerde sanatıyla da çok konuşulacak. Yolunuz Kaplankaya’ya düşerse Kaws heykelini görmenizi öneririm.

PAYLAŞ