Sanattan İlham Alan Koleksiyonlar

Writer: Fulden Karayel

Date: 18/07/2021

PAYLAŞ

Sanattan ilham alan tasarımcıların sayısı her geçen gün artıyor öyle ki ünlü sanat yapıtlarını sadece tuvalde değil tabaklarda, tekstilde , çantada günlük yaşamda yanımızdan ayırmayacağımız birçok şeyde görebiliyoruz. Ekrem Yalçındağ’ın eserlerini Normaillot markasıyla giyilebilir formda görmek adeta sokakta yürüyen sanat eserleri görmemizi sağlıyor. Işık Güner’in Misela için tasarladığı çiçeklerin kokusu burnunuza gelmiştir. Çiçekli çantalar bu yazın favorisi. Cengiz Yatağan’ın eserlerini Beste Gürel’in yaptığı kimonolarda bu yaz sahillerde görebilirsiniz. Devrim Erbil’in Karaca’ya Unicef’e bağışlanması için özel olarak tasarladığı kahve fincanları ve  Karaca’nın yeni çıkan kupa kızı koleksiyonu artık sanatın koleksiyonlara başarılı bir şekilde ilham olduğunu gösteriyor. 

Normaillot X Ekrem Yalçındağ

Sokaklarda artık yürüyen giyilebilir sanat eserleriyle karşılaşabilirsiniz.  Normaillot’un sanatla yakın ilişkisi Türk sanatçı Ekrem Yalçındağ ile birlikte dikkat çekici Art Of Camouflage koleksiyonunda karşımıza çıkıyor. Ekrem Yalçındağ, büyüleyici bir auraya sahip, özenle yapılmış ve zarif eserler üretiyor. Sanatçının rölyef benzeri resimleri, hafif fırça darbeleriyle yüzlerce küçük yüzeyden inşa edilmiştir. Ekrem Yalçındağ, çağdaş sanatın geleneksel sanatla nasıl ilişkilendirilebileceğini araştırıyor. El işçiliğini övmek için geometrik ve çiçek desenleri kullanarak, geleneksel resim tekniklerini benimseyerek sanat ve tasarım arasındaki bağlantıyı sürdürüyor. Desenler, tekrar ederek ve birbirleriyle etkileşime girerek görsel bir yanılsama yaratırken, kültürel bağlamda zamansızlığı (geçmiş-bugün-gelecek) ve çeşitliliği ifade eder. Bu muhteşem tasarımların arasında sanatçıya ait olan özel motiflerini sıklıkla görebilirsiniz. Derin V yakalı mayolar ve crop gömlekler göz kamaştırıyor.

Karaca X Unicef ve Kupa Kızı

Karaca ve UNICEF işbirliği ile gerçekleşen ‘‘Paylaşacağımız Bir Gelecek Var’’ projesi birbirinden değerli isimlerin yer aldığı kahve fincan tasarımlarından oluşuyor. Satın aldığınız her ürün ile çocuklara destek olabiliyorsunuz. O isimlerden bazıları; Ara Güler, Devrim Erbil, İlber Ortaylı, Kerem Görsev, Müjdat Gezen, Rahmi Koç, Ferhat Göçer, Kenan Doğulu, Nilüfer Yumlu ve Varol Yaşaroğlu. Fincan tasarımları ise İspanyol tasarımcılar Marco Palomeque ve Fran Aniorte’ye imzası taşıyor.

Bu değerli isimlerin tasarımları arasında Devrim Erbil’in Galata Kulesi, Ara Güler’in İstanbul boğazındaki vapuru, Kenan Doğulu’nun Ata’mızın ölüm yıldönümü, İlber Ortaylı’nın etnik desenleri, Rahmi Koç’un ekoseli tasarımı, Ayşe Kulin’in gökyüzü temalı fincan kahveleri dikkat çekiyor.

Kupa Kızı

Dünyanın en gizemini korumuş olayı nedir diye sorsanız şüphesiz ki İskambil Kartları derim. Bu kartlar bir rivayete göre 14. Yüzyıl da Fransızlar tarafından bize hediye edilmiş.  İskambil kartı koleksiyonerleri bile var. Bu koleksiyonerler gezdikleri her ülkede çok farklı iskambil kartları topluyorlar. Bunun yanısıra dünyaca ünlü ressamların tasarımları bile var. Aralarında Paul Charlot, Roger Bezombes yer alıyor. Bir de her ülke kendi etnik figürlerini iskambil kağıtlarında yaşatıyor.  Öyle ki bu güzel kartların arasından en çok Kupa Kızından bahsetmek istiyorum size. 

İskambil kartlarında her grup toplumun bir sınıfını temsil ediyor. Kupa en değerli sınıftır. Kraliyeti, yani ülkeyi yöneten kesimi temsil ediyor. Maça askeriyeyi yani askeriyedeki soyluları, soylu aileleri temsil ediyor. Karo orta sınıfı temsil ediyor. Sinek ise köylüleri temsil ediyor. İşte hikaye tam olarak burada başlıyor. Hatta Teoman’ın Kupa Kızı ve Sinek Valesi şarkısında tam olarak bu konudan esinlendiği düşünülüyor.  Karaca’nın İskambil kartlarının güçlü karakterlerinden esinlenerek hazırlanan Kupa Kızı koleksiyonu kupanın yanı sıra sinek, maça ve karo simgeleri de tasarıma farklı bir bakış açısı katıyor.

İşte Kupa Kızının gizemli hikayesi;

Kupa en soylu kesimi kraliyet kesimi temsil ettiği için kralın kızı olduğu varsayılır. Sinek köylü kesimi temsil eder ve en sefil erkek anlamına gelir. Yani bunların kavuşması çok zordur. Meşhur saraydaki kıza aşık olan fakir köylü hikayesidir.

Beste Gürel X Cengiz Yatağan

Sanatçı Cengiz Yatağan ve Tasarımcı Beste Gürel işbirliği ile şahane kimonolar tasarlandı. Güneş desenlilerden Elif sembolüne Göz deseninden Cengiz Yatağan’ın kendi işlerinde de kullandığı özel tekniklere kadar  birbirinden değerli tasarımları Beste Gürel’in web sitesinden görebilirsiniz.

Diela X Seda Gazioğlu

Tasarımcı ikili, yeni kapsül koleksiyonu için sanatçı Seda Gazioğlu’nun eserlerindeki gözden yola çıkarak sanatçı ile birlikte çalıştı. Gazioğlu, Diela için, yüzük, kolye, küpe, ear cuff, bileklik ve broş olmak üzere toplamda 34 adet farklı tasarımdan oluşan, çeşitli göz formlarındaki tasarımlardan bir koleksiyon hazırladı.

Seda Gazioğlu’nun göz serisi sanat eserlerinin takılabilir hallerine evrilen “I See You” (“Seni Görüyorum”) koleksiyonu, Diela’nın tamamı gümüşten üretilen ilk altın kaplama koleksiyonu olma özelliği taşıyor. Koleksiyondaki gözler, swarovski taşlar ve mineyle renklendirilirken, göz formları herkesi içindeki kendi öz benliğini görmeye davet ederken, aynı zamanda kültürümüzdeki “nazar”ı bertaraf etmesi için de koruyucu bir tılsım olarak kabul edilmek üzere tasarlandı.


Misela X Işık Güner

Botanik sanatçısı Işık Güner ve Misela güçlerini birleştirerek üç şehrin yer aldığı bir koleksiyon hazırladılar. Şehirlerin arasında İstanbul, Bodrum ve Londra’nın yer aldığı pastoral eserlerin arasında Yitik Lale, Begonvil ve Gül sembolleri yer alıyor. Misela’nın yeni kanvas çantalarını süsleyen pirinç kağıdı üzerine suluboya ile yapılmış bu özel çiçekler çok yakında siparişe özel olarak da yapılabilecek.

PAYLAŞ