Sevgiliye ve Kendini Seven Kadınlara

Writer: NYX Magazine

Date: 17/01/2023

PAYLAŞ

Lumoths eşsiz yaşam çeşitliliğine sahip olan doğaya ve dünyaya yabancılaşan modern insanın, vahşi doğası ve kendi özüne geri dönüşü için bir farkındalık yaratır. Çünkü doğaya yabancılaşan insanın, dünyaya vereceği zarar kaçınılmazdır.

Gökyüzünce büyük bir telaş hakim. Sürüsünden ayrılan leylekler, egzotik papağanların üzerinden uçarken, bağıra çağıra dinlenecek bir yer bulma kavgasına tutuşmuşlardı. Papağanlar, kıvrılırken pulları parıldayan yılanın önünde korkusuzca durmuş kendi evlerinin bekçiliğine soyunmuşlardı adeta. Ev değil aslında; minik serçelerin sohbet ettikleri, sakaların ve bülbüllerin bayılarak şarkı söyledikleri görkemli, eşsiz ve muazzam saraylardı. Belki kendileri gibi küçüktü bu saraylar ama görkemleri devasaydı. Leylekler bu muhteşem sarayları gözüne kestirmişti. Grubun başında ki siyah kanatlı leylek, uzun ince bacakları ile bu küçük sarayın üzerine konuverdi. Tam da o esnada ağaçların hışırtısı ile birlikte, sincapların öğle yemeği için kırdıkları fındıkların sesi sarayda yankılanıyordu adeta. Bütün kuşlar saraya sahip olmak için birbirleriyle yarışıyorlardı. Bu harikulade yuvalar acaba hangi kuşun muhteşem sarayı olacaktı? Dünyanın ilk ve tek leylek hastanesi Osmanlı’daydı! Osmanlı döneminde kuşlara yönelik özel bir ilgi ve alaka mevcuttu. Bu ilginin en görkemli sembollerinden biri olan Kuş Evleri’ni, abideler, camiler, hanlar, kervansaraylar, bedestenler, köprüler, çeşmeler ve meskenler gibi yapıların dış cephelerinde estetik açıdan çok zarif bir şekilde işlenmiş olarak bulabilirdiniz.. Halen günümüzde güzel örnekleri karşımıza çıkmaktadır. Mimari açıdan ince bir işçiliğin muazzam yansımaları olan, aynı zamanda hayvan sevgisine dair iyi bir örnek olarak karşımıza çıkan Kuş Sarayları’ndan esinlenilen bu koleksiyonda, çizim ögeleri açısından da Osmanlı esintilerini bulabilirsiniz. Zencerekler, kuş sarayları ve bezeme tekniklerinden ilham alınan resimsel kompozisyon özgün bir biçimde tasarlanarak, kendi hikayesini anlatır.

Lumoths, fular önerisinde bulunurken, fonksiyonel ve zamansız kullanım algısından yola çıkarak; tüm stil önerilerinde eşarpların, fularların ya da şalların kısaca tüm Lumoths ürünlerinin, günün her saatinde akıllıca kullanılabilecek rahat ve şık, eşsiz giyim parçalarına ve özel lüks aksesuarlara dönüştürme fikrini markanın merkezine yerleştirir. Tüm Lumoths severlere, büyük bir emekle desenlendirilmiş ipek kumaşlar vasıtası ile kendi stillerini özgünce ve yaratıcı bir biçimde oluşturmalarına katkı sağlamayı hedefler. Müşterilerinin günlük stillerinde yaratıcı davranma özgürlüğünü eğlenceli bir biçimde keşfetmelerinin yanı sıra, aynı zamanda şık ve elegan bir duruşla müşteriye fikirler sunarak, lüks bir ipek fuların, hayal gücünün öngörebildiği çeşitlilikte sadece bir fular olmanın ötesinde, çok amaçlı tüm yaratıcı kullanımlarına ilham olur. Bu yaklaşım Lumoths’un kendi alanında, kreatif farkını net bir biçimde ortaya koyar.

LUMOTHS KURUCU VE TASARIMCISI: FUNDA GÜLAY CENGİZ Markanın tasarımcı ve kurucusu Funda Gülay Cengiz’dir.  Çeşitli sanat ve tasarım okullarını başarı bursları ile kazanıp, resim ve moda tasarımı bölümlerini 1. lik dereceleri ile bitirdikten sonra, kurumsal hayata başlangıç yapmıştır. Akademik kariyerini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde halen sürdüren Funda Gülay Cengiz, moda tasarım sektöründe yıllarca profesyonel olarak kurumsal perakende şirketlerinde çalışmış ve eğitim hayatı boyunca aldığı karar ışığında tutkuyla yapmak istediği desen tasarımını; eşi benzeri olmayan, hikayesel ve zamansız ipek fularlara çeviren Funda Gülay Cengiz, Lumoths markasını, tam anlamı ile sürdürülebilir tasarım anlayışı içerisinde yavaş moda markası ve etik anlayışı ile,  Türkiye’de üretilip tasarlanan, yine Türkiye’den tüm dünyaya açılan bir kadın girişimci markası olarak hayata geçirmiştir.

Geleneksel tarzdaki özgün ve realist, sanatsal illüstrasyonları; büyük bir titizlik ve özveri ile çevreye duyarlı özel İtalyan boyaları kullanılarak, yüksek kalitede basılmış lüks ve saf ipek fularlara dönüşüyor. Hepsi bir sanat eseri değerinde olan çok amaçlı kullanıma uygun imza eşarplar, fularlar ve şallar, kendi kullanım alanı ile kendi tarzında tek ve öncüdür.

Funda Gülay Cengiz, giyilebilir sanat ve tasarım anlayışı çerçevesindeki özel markasını, çok yönlü bakış açısı ile bütünleştirip, sanatsal birikimi ve tasarımsal vizyonu ışığında sentezleyerek kişisel markasını oluşturmuştur.

LUMOTHS İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞERLER

Her tasarım, büyük bir özenle ve emekle, birebir Funda Gülay Cengiz tarafından elde çizilmektedir. Tek başına her desen, bir sanat eseri niteliğinde tasarımsal algıda, giyilebilir sanat konsepti ile 4 – 6 hafta gibi bir süreç içerisinde ortaya çıkar. Kara kalem, realist illüstrasyonlar en ufak hatayı net bir biçimde belli eder. Bundan dolayı, çizim aşaması bir ustalık ve resim alanında bilgi birikimi gerektirmektedir.

            •           ZANAATKAR & SANATÇI AZ ETKİ

LUMOTHS tasarımları çok yüksek adetli pazar taleplerinin aksine az adetlerde; dünyaya verdiğimiz zararın en aza indirgenmesi mantığının benimsenmesi ile üretilir.

            •           DOĞAL BOYAMA

Desenlerin baskısında kullanılan boyalar sağlığa ve çevreye dost, sertifikalı özel İtalyan boyalarıdır. Lumoths; marka duruşu olarak, maksimum da, çevreye, insanlara, hayvanlara ve tüm doğaya, gezegenimizdeki canlı yaşamına hassasiyet ve farkındalıkla, birbirinden eşsiz tasarımlar oluşturuyor.

            •           DOĞAL LİFLER

LUMOTHS, kendi isim hikayesindeki ipek böceklerinden esinlenme ile kumaş kalitesi olarak; özellikle ipeği baz alır. İpek ve kotonel doğal lifli kumaşlar zaman zaman buluşur ve koleksiyonda hayat bulurlar. İpekler yüksek kaliteli, gerçek doğal ipeklerdir. Kumaşların hiçbirinde sentetik içerik bulunmaz. Bu nedenle ki, eşarplarda milimetrik farklılıklar işin doğası gereği mevcuttur.

            •           YEREL İŞLETME

Tasarımlar Türkiye’ de oluşturulup, lokal işletmeler ile yine Türkiye içerisinde üretilmektedir.

            •           ZAMANSIZ

LUMOTHS, fast fashion markaların karşısında cesurca kişisel ve kendi özel adımını atarak, tam anlamıyla slow fashion marka değeri oluşturur. Çizilen tüm koleksiyonlar, özellikle her sezon için uygun olabilecek, imza desenlerle sanatsal ve yaratıcı bir biçimle kurgulanır. Bu da markanın tasarımlarını ölümsüz ve zamansız kılar..

            •           MİNİK BAĞIŞLAR

 Minik de olsa çevreye ve yaşama verdiğimiz destek, içimizdeki coşkuyu ve ilhamı çok daha fazla tetikliyor. LUMOTHS parçalarının, satışından, hayvan dostlarımıza, vahşi yaşam derneklerine ve doğaya karşı olan sorumluluk ve farkındalık bilinci ile minik bağışlar yapıldığını biliyor musunuz?

PAYLAŞ