Şimdi Detoks Zamanı

Writer: Yeliz Kutlu Baylan

Date: 05/10/2020

PAYLAŞ

Öncelikle “Neden detoks” ve “Detoks nedir” sorularına cevap vermek isterim. Fast Food, kızarmış yiyecekler, kahve, alkol, sigara gibi ürünlerin fazla tüketilmesiyle veya modern yaşam ve gelişmiş teknolojiyle birlikte kimyasal atıklarla kirlenmiş hava, su vücudumuza toksik maddelerin girmesine sebep oluyor. Peki toksik madde ne demek? Hücrelerimize ve dokularımıza zarar veren bütün maddelerdir. Bu zarar kimyasal, biyokimyasal veya radyoaktif olabilir. Vücudumuz ne kadar bu toksik maddeleri atma yetisine sahip olsa da günlük hayatın stresi içinde yeterli olmayabiliyor. Biz de vücudumuzu bu zehirlerden kurtarmak, ferahlamak, dinç hissetmek için detoksifikasyon yani kısaca detoks yapıyoruz.

Genç Kalıyoruz ve Hastalanmıyoruz…

Bazen etrafımıza baktığımızda görürüz ve deriz ki “Aaa aynı yaştalar ama biri çok daha genç gösteriyor.” Çünkü ne kadar hayatın stresi olsa da genç gösteren kişi hem psikolojik hem de fiziksel olarak kendini arındırıyor. Toksik maddeler vücudumuzda birikerek bizi yorgun, halsiz hissettirebilir veya gösterebilir. Detoksun genç görünmemize veya hissetmemize katkısı tam olarak bu toksik maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırmamıza yardımcı olması. Ayrıca bu toksik maddeler uzaklaştığı için birçok kronik hastalıktan korunuyoruz.

Detoks ile Kilo Vermek…

Sağlıklı yaşam için sigara, alkol, kızartmalar, fast food gibi ürünlerden uzak durmalıyız. Özellikle büyük şehirlerde pek mümkün olmasa da elimizden geldiğince temiz bir havada nefes almalıyız. Böyle sağlıklı bir yaşama geçtiğinizde kilo verebilirsiniz ama detoksun amacı kilo vermek değildir.

Detoks Yaparken Neler Tüketilmeli?

Bol bol su tüketmeliyiz. Kahve veya siyah çay yerine; kekik çayı, yeşil çay, nane, tarçın, zencefil, adaçayı gibi bitki çayları tüketmeliyiz. Ayrıca bitki çaylarınızın içerisine bir çay kaşığı bal ekleyerek antioksidan özelliklerini arttırabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzelerin önemli bir yeri vardır, gerek yiyeceklerde gerek içeceklerde kullanmalıyız. Tuz kullanmamalıyız. Şeker ve şeker içeren besinler tüketmemeliyiz. Mevsimindeki meyve ve sebzeler tüketmeliyiz. C, E ve B2 vitaminleri, biflavinoid, beta karoten, glutatyon, selenyum ve çinkodan zengin beslenmeliyiz. Bu vitamin ve minerallerin kaynaklarını şöyle örneklendirebiliriz;

  • C vitamini: limon, portakal, mandalina, greyfurt, kivi, brokoli, lahana, ıspanak
  • E vitamini: badem, fındık, yer fıstığı, ıspanak, kivi, brokoli, mısır yağı
  • B2 vitamini: yeşil yapraklı sebzeler, tahıllar, kırmızı et, karaciğer, yumurta, balık
  • Biflavinoid: kereviz, elma, kayısı, kavun, karpuz, erik, soğan
  • Beta karoten: havuç, balkabağı, kabak, dolmalık biber, kayısı
  • Glutatyon: kırmızı et, tavuk, balık, brokoli, bürüksel lahanası, karnabahar, lahana
  • Selenyum: balık, hindi, tavuk, kırmızı et, yumurta, pirinç, mantar, yulaf ezmesi, ıspanak
  • Çinko: fasulye, fındık, kepekli tahıllar, süt ürünleri, ceviz

Hazır Detoks Diyetlerini Uygulamayın

Hazır diyetlerin hiçbiri size uygun olmayabilir. Unutmayın diyet kişiye özeldir. Sizin yaşam tarzınız veya sağlık ölçütleriniz hazır diyetlere uymayabilir ve bu kötü sonuçlara yol açabilir. Üstelik internette bulacağınız detoks diyetleri çoğunlukla çok ağır diyetler oldukları için kısıtlı sürelerde uygulanabilir diyetler. Bir diyetisyenle kısıtlı sürelerde bu ağır diyetleri uygulasanız bile detoksu bahsettiğim ufak kurallarla bir yaşam tarzı haline getirebilirsiniz.

Cold tea with lime, mint and ice, selective focus image

Limonatayla hem ferahlayın, hem detoksunuza katkı sağlayın!

4 adet limon

½ su bardağı sıcak su

1 Litre su

1 çubuk tarçın

2 yemek kaşığı bal

Taze nane yaprakları


4 adet limonun kabuklarını rendeleyin ve üzerine sıcak suyunuzu koyun. Çubuk tarçını ekleyin. Su soğuyana kadar oda sıcaklığında bekletin. Daha sonra kabuklarını rendelediğiniz limonların suyunu sıkarak karışıma ekleyin ve bir gece bekletin. Daha sonra karışımınızı süzün ve 1 litre suyu ekleyin. Nane yapraklarınızı da ilave edin.

Sular Böyle Çok Ferah

1 Litre su

2 dilim limon

1 adet salatalık

Nane yaprakları

Yarım çubuk tarçın

Bütün malzemeleri bir sürahiye koyun 1 saat bekletin ve tüketin bu kadar kolay.

Dilerseniz bu tarz karışımlara uygun içerisi süzgeçli suluklara da karışımınızı hazırlayarak içeceğinizi yanınızda bulundurabilirsiniz.

Yeşil içeceksiz detoksa detoks demiyor muyduk?

1 su bardağı demlenmiş soğutulmuş yeşil çay

1 çay kaşığı bal

15 adet maydanoz yaprağı

15 adet taze nane yaprağı

4 adet ıspanak yaprağı

1 adet salatalık

¼ yeşil elma

½ limon

1 tutam tarçın

1 L su (katılığını kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz.)

Bütün malzemeleri rondodan geçirin ve dilediğiniz zaman tüketin.

PAYLAŞ