Tarihinde İlk Kez Bir Koku Koleksiyonu Sunuyor

Writer: NYX Magazine

Date: 24/05/2024

PAYLAŞ

Moda Evi’nin yüzüncü yıldönümü yaklaşırken, FENDI kendini yeni bir ışıkla, tene yakın daha samimi bir yüzle ortaya koyuyor. Yedi özel koku, Moda Evi’nin ruhunu somutlaştırıyor, tarihinin izini sürüyor, değerlerini kişileştiriyor ve bizi eşsiz bir aile kültürünün içine çekiyor

Bu koku hikayesi, Adele Casagrande ve eşi Edoardo Fendi’nin Roma’da bir kürk ve deri ürünleri atölyesi açtığı 1925 yılına dayanıyor ve birbirine sıkı sıkıya bağlı bir ailede nesilden nesile, aile reisinden güçlü, ilham veren ve ilham alan kadınlara aktarılıyor. Parfümerinin geleceğinin ana hatlarını çizen bir hikaye: özel, öyküsel, canlı ve somut, değerli ve tutkulu. Koleksiyon, her biri farklı bir kişiliği ve simgesel bir yeri temsil eden yedi kokudan oluşuyor. Bir aile olarak birleşmiş yedi koku. Sizi FENDI’nin ve kahramanlarının mahremiyetine doğru yolculuğa davet eden bir koleksiyon. 

Her bir koku, birbirine sıkı sıkıya bağlı bu seçkin ailenin üstün kişiliklerinden birinden esinleniyor. Onların anıları, parfümörlere her bir üründe ifade edilen koku hikayelerini şefkat, mizah ve sadelikle yaratmaları için ilham kaynağı oluyor.

FENDI’nin kaderini ve başarısını temsil eden aile büyüğü Adele Casagrande Fendi, bu Casa Grande ile devasa Moda Evi’ni simgeliyor.        

Kızı ve efsanevi Fendi kardeşlerden biri olan Anna Fendi, bir annenin öpücüğünün hatırasını yansıtan Dolce Bacio ile.

Üçüncü nesil ve ikonik çantalar Baguette ve Peekaboo’nun yaratıcısı Silvia Venturini Fendi, Perché No ile kendi deyimini yaratıyor, çünkü FENDI’de hiçbir şey imkansız olmuyor.

İki kızı Leonetta Luciano Fendi ve Delfina Delettrez Fendi – dördüncü kuşak – sırasıyla içten ve doğal bir karşılama olan Ciao Amore ve bir mirasın yaşayan kökleri olan Sempre Mio ile.           

Fendi’nin genç ikizleri Tazio ve Dardo Vascellari Delettrez Fendi ise La Baguette ile zarif sadeliğin imza çantayla buluşmasını sağlıyor.       

Ve son olarak İngiliz tasarımcı Kim Jones, Prima Terra ile çocukluğunun geçtiği toprakları anlatıyor. 

Prima Terra – Kim Jones 

Parfümör: Quentin Bisch

Güney ve Doğu Afrika: Kim Jones’un çocukluğunun büyük bir kısmını geçirdiği, tasarımcının anılarında manzaraların izlenimlerle, kokuların ifadelerle karıştığı yer. Prima Terra, onun için ebedi bir ilham kaynağı olan erken yaşamının topraklarını ve bölümünü çağrıştırıyor. Calabria ve Sicilya’dan mandalina, Tunus ve Fas’tan biberiye, sınır tanımayan, güçlü doğadan ilham alan bir kolonyanın tazeliğini anlatıyor. Meşe yosunu sıcaklık ve tutarlılık getiriyor, odunsu, derimsi ve bir fırtınadan sonra güç ve cömertlik yayan bir toprakla aşılanıyor. Afrika savanasının doğal bir çağrışımı gibi duruyor. 

“Kokuyu yaratırken amacım hayatımın bu bölümünü oluşturan tüm kokuları bir araya getirmekti: Afrika’daki gençliğim.”Kim Jones

Perché No – Silvia Venturini Fendi 

Parfümör: Quentin Bisch

Bu bir kokudan daha fazlası: bir ruh hali. Bu, Silvia Venturini Fendi’nin. Neden olmasın, bir ömür mantrası gibi. Roma’nın taş işçiliği kadar mineral, manifestosu sadelik olan bir koku. Aynı anda taze ve gerçek, Fendi ailesinin hafta sonları bir araya geldiği Roma kırsalındaki evleri I Casali del Pino’nun bahçesinde güneşte kuruyan beyaz bir çarşaf gibi. Bir çocukluk anısı gibi kendinizi sarabileceğiniz bir çarşaf. Rahatlatıcı, ahenkli. Bu tazeliğin ortasında: bir miktar baharat, Brezilya’dan gelen pembe biber, hafifçe tütsülenmiş. Şeffaf, varlıkların sıcaklığından doğmuş. Sandal ağacı, balzamik ve nüanslı, hafızayı çerçeveler: “asla” demez, “her zaman” demez, “neden olmasın” der?

“Güneşte kuruyan beyaz bir çarşaf aynı anda çok basit, çok güzel ve çok çağrışımlıdır.” Silvia Venturini Fendi

Sempre Mio – Delfina Delettrez Fendi 

Parfümör: Quentin Bisch

Çok uzak ama bir o kadar da yakın. Atlas etekleri, Ourika vadisi, Marakeş’in hemen dışı kadar uzak. Tenden tene hissedilen bir Fas. Delfina Delettrez Fendi’nin kendini ait hissettiği topraklara dair çocukluk anılarını anlattığı duygusal bir koku hazinesi. Günlük yaşamın doğal sıcaklığı ve büyük anların yoğunluğu ile ikinci bir ten gibi bir koku. Bir karar kadar güçlü ve cesur bir koku. Amaca yönelik. Kalabriya bergamotu gibi taze ve ışıltılı; sedir ağacı gibi topraklanmış ve mistik; Fas’tan gelen portakal çiçeği gibi yoğun ve keskin. Sempre Mio köklere bağlılığın hikayesini anlatıyor, spontane, neredeyse hayvani, saf duygularla yaşananların doğal kanıtlarıyla.

Kim olduğum ve nereden geldiğim hakkında konuşmak istedim. Sempre Mio samimi bir yolculuk, benim olduğum kadın, kendimi tanımlama biçimim.” Delfina Delettrez Fendi

Ciao Amore – Leonetta Luciano Fendi 

Parfümör: Fanny Bal

Bu, sevdiğiniz herkese doğal ve içten gelen bir şekilde yapacağınız bir açıklama oluyor. Aşkım, arkadaşım… Gençliğin coşkusuyla güçlü bir bağlılığı ifade eden bir koku. Dolu dolu yaşanmış bir anın güneş kokusu ve yoğunluğunun hatırasında tekrar tekrar yeniden yaşanıyor. Ciao Amore bir sonsuzluk anı, tüm yıl boyunca süren bir yaz tatili. Leonetta Luciano Fendi için, ailenin yazlarını geçirdiği, volkanik kayaların Akdeniz’e daldığı, deniz melteminin mekanların ve insanların duygusallığını yaydığı Roma ve Napoli arasındaki bu ada Ponza’yı çağrıştırıyor. Tunus’tan gelen incir ve portakal çiçeği güneşin sıcağında birbirine karışır, rahatlatıcı ve kontrast oluşturuyor. Tonka fasulyesi özü bu ikiliği anlatıyor, aynı anda hem gurme hem de odunsu. Bir tutku kokusu gibi.

“‘Ciao Amore’ arkadaşlarımı ve yakın hissettiğim insanları daha da yakın hissetmek için selamlama biçimim. Spontane ve canlı, kişiliğimi yansıtıyor.” Leonetta Luciano Fendi

Dolce Bacio – Anna Fendi

Parfümör: Anne Flipo

Bu öpücük, bir annenin kızının yanağına konduracağı türde bir öpücük. Bir ruj lekesi kadar kalıcı, aşk kadar güzel kokulu. Kan bağının gücüne ve duyguların tatlılığına sahip. Anna Fendi’nin adını taşıyan bir gül gibi eşsiz, şafak vakti Roma gökyüzü gibi koyu sarı, ortak gül bahçesi, Roseto di Roma. Dolce Bacio şehirdeki bir bahçe olup, yeşil ve çiçeksi, odunsu ve topraksıdır. Koku, tatlı, güneşli kayısının ışıltısına ve Endonezya paçulisinin kuru, dumanlı vurgularına sahiptir. Akordun ortasında: Türkiye’den Şam gülü, güçlü ve kadifemsi, gür ve cömert. Sonsuza dek sürecek bir anının kokusu, sofistikeliğin özü.

“Bu koku annemi temsil ediyor. Fendi ailesinin tüm kadınlarının ortak özelliği olan hem çok güçlü hem de çok nazik bir kadın.” Silvia Venturini Fendi

Casa Grande – Adele Casagrande Fendi 

Parfümör: Quentin Bisch

FENDI, bu büyük Moda Evi, Adele’in annesinden geliyor. Kızlık soyadı Casagrande, hayatının ve çalışmalarının kaderini de beraberinde taşıyor. Casa Grande: kökenlerin ve başarıların kokusu. Bir deri atölyesinin, Roma ile Boğaz arasında bir köprünün, kocası Edoardo’nun geldiği yerin kokusu. Bir hanedan kokusu, başarının kurucu eylemi. Deri kadar yoğun ve kürk kadar sıcak bir malzeme gibi bir koku. Baharatlı Somali mürününün ışıltısı, amberin yumuşaklığı ve duygusallığı, tatlı kirazın kremsi yapısı ve derinin cömertliği ile tüm FENDI tarihini uyum ve karmaşıklıkla somutlaştırıyor. Vanilya ve tonka fasulyesi mutlak, aynı zamanda bir samimiyet olan Moda Evi’nin gücünü ve kuvvetini dengeliyor.

Casa Grande kokusu için İstanbul’da bir deri atölyesi hayal etmek, ailenin köklerini hatırlamanın ve kuruculara saygı duruşunda bulunmanın bir yoluydu.” Silvia Venturini Fendi.

La Baguette – Tazio ve Dardo Vascellari Delettrez Fendi ikizleri

Parfümör: Anne Flipo

Buğday kadar sarı bir koku, Roma’nın üzerine doğan yaz güneşi gibi, çocukluğun masumiyeti gibi, Delfina Delettrez Fendi’nin oğulları ikizler Tazio ve Dardo’nunki gibi. Aperatifleri gibi tatlı: tereyağı ve şekerli bir dilim ekmek. Tüm güne yayılan bir sabahın, tembel bir Pazar günü bir araya gelen bir ailenin kokusu. Bir sohbetin zenginliğine ve sessizliklerinin yumuşaklığına, paylaşmanın sıcaklığına ve doğal olarak akan bir sevginin duygusallığına sahip. FENDI’de Baguette bir çanta olduğu kadar bir simge, bir sembol, bir kutlama, geleceğe açılan bir kapı, nesiller arası bir bağ. Ve bugün, La Baguette adlı bir koku, tüm bunları aynı anda ifade ediyor. Fransa’dan gelen çiçeksi, pudramsı iris, onu büyük bir masa kadar sofistike kılıyor. Madagaskar vanilyasının arkasında: bağımlılık yaratan bir tatlının hoşgörüsü, paylaşılması gereken bir zevk. Ve bunları evlendirmek için: hassas, kadifemsi bir deri notası.

Baguette çantayı tasarladığımda hamileydim: bu her zaman yeni nesil fikriyle ilişkilendirilecek zamansız bir parça.”Silvia Venturini Fendi

PAYLAŞ