Keyifli AN’ların Lüksle Buluşma Noktası

Writer: Songül Öztürk

Date: 02/08/2023

PAYLAŞ

The Ritz-Carlton, Istanbul lüks konaklama alanında da birinci sınıf hizmet dene yimleriyle dünyaca ünlü bir marka. The Ritz -Carlton, Istanbul konum olarak Boğaz manzaralı, şık bir cam gökdelende yer alan lüks bir otel. Renkli iç mekanı, Beşiktaş futbol stadyumunu da tepeden gören harika istanbul Boğazı manzarası ile sizi karşılıyor.

Odalarının tasarımları da konumunun doğasına uygun, rahat, uyumlu, sıcak, huzurlu ve modern bir etki oluşturuyor.

239 odası ve Türk mirasının çağdaş tarzla uyumlu bir şekilde harmanlandığı 6 eşsiz süitiyle misafirlerine birbirinden farklı deneyimler sunuyor.

The Ritz-Carlton, Istanbul “İstanbul HAVASI” ve eşsiz manzarası ile birlikte, hem özel şeflerin yönetimindeki ekipler tarafından hazırlanmış lezzetlerin yer aldığı kaliteli yemek hem de rahat lounge deneyimleri sunan lüks bir atmosfere sahip.

2001 yılında açılan otel bünyesinde dört restoran bulunuyor. Bunlardan biri olan ATÖLYE Restaurant Anadolu Mutfağı’nın eşsiz tatlarına yer veriyor.

The Ritz-Carlton, Istanbul’da çok yaratıcı bir uluslararası mutfak ile Türk önerilerinin yer aldığı çağdaş dokunuşlarla profesyonel ve kusursuz bir hizmetle birleştirilmiş mekanlar oluşturulmuş.

Atölye, Nobu, The Roof ve Bleu Lounge
İstanbul’un lüks segment otellerinden The Ritz- Carlton, Istanbul bünyesindeki Atölye ve Nobu olarak
hizmet veren iki restorantı ile Michelin Rehberi Listesinde de yer alıyor. Nobu İstanbul Executive Sefi
Celestine Gaty ”Güzel bir ortamda iyi yemek ve iyi bir hizmet” felsefesini taşıdıklarını özellikle belirtiyor.

The Ritz-Carlton, Istanbul Executive Chef’i Selami Güleryüz, ekibindeki Chef De Cuisine Ali İhsan Özkan ile birlikte otel bünyesindeki başta Atölye olmak üzere The Roof ve Bleu restoranlarında uzun bir süredir farklı reçetelerle oluşturdukları menülerini misafirlerine sunuyor. Atölye Restoran ÖZELLİKLE geleneksel Anadolu mutfağının önde gelen lezzetlerini misafirlerle buluşturuyor. Menüde glutensiz makarna, vejetaryen pide, sebzeli dürüm, buharda sebzeler gibi vejetaryen ve glütensiz seçenekler de mevcut. The Roof ve Blue ise Akdeniz ve İnternasyonel Mutfağı ile misafirlerine hizmet veriyor.

Restoran ATÖLYE‘de otel müşterileri ile dileyen konuklarına her gün açık büfe kahvaltı hizmeti verilirken, brunchlar sadece özel günler ve belirli zamanlarda düzenleniyor.

Şefler ve ekipleri lezzet tutkunlarını ağırlamaktan çok memnun ve “LÜKSÜ UYGUN ve ULAŞILIR“ hale getirmişler.

ATÖLYE

The Ritz-Carlton, Istanbul Atölye Restoran’da Şef Selami Güleryüz, Şef Ali İhsan Özkan ve ekipleriyle mevsimine göre değiştirdikleri menülerinden, kendilerinin seçtikleri tedarikçilerden aldıkları özel malzemelerle hazırlanmış bir sunum menüsünde, çok özel bir zaman diliminde ve sohbette buluştuk.

İlk olarak özel yapılmış ekmeklerden bahsetmem gerekiyor. Yapılan ekmekler Konya’nın meşhur Sille Taşı üzerinde servis ediliyor. Sille taşının çok yüksek ısı geçirgenliği özelliği sayesinde ekmekler yemeğiniz boyunca sıcak bir şekilde muhafaza ediliyor.

Taşın üzerinde sunulan ekmekler yemeğinizin hazırlanmasını beklerken hem görsel hem de lezzet olarak hoş bir karşılama. Ekmeklere sadece Atölye Restoran’a özel Cunda Adası’nda bulunan butik bir üreticiden gelen özenle seçilmiş zeytinyağı eşlik ediyor.

Atölye Restoranı gelenekselliğin önemli bir temsilcisi yapan Chef Selami Güleryüz mutfağından bahsederken ‘’Türkiye’nin farklı lezzetlerini bir arada görmeyi isteyen tüm lokal misafirlerimizin yanı sıra yurt dışından ülkemizi ziyaret etmek için gelen v e bu lezzetleri deneyimlemek isteyen turistlerin gerçek bir Anadolu sofrasına oturduğunda yemek istediği her şeyi bulabileceği bir menü hazırladık” diyor.

Gerçekten müthiş yemekler hazırlamışlar. Sıradan değil, değişik tatlar arayanlar için ideal bir restoran
burası. Taze ve güzel malzemeleri farklı şekilde birleştirerek enfes tatlar yaratmışlar. Sunumları da
çok başarılı.

Yemeğimize imza yemeklerinden zeytinyağlı kök ıspanak ve yoğurt toplarıyla devam ettik. Süzme
yoğurdun tekrar süzülüp daha sonra paneleyip kızaltılmasıyla oluşturulan yoğurt toplarına zeytinyağlı
kök ıspanak eşlik ediyor.

Atölye Restoran’da mutlaka yemenizi tavsiye edeceğim lezzetlerden biri de “Halep Lahmacun”.
Lahmacun ve pide konusunda da çok iddialılar.

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde rastlayabileceğimiz “keşkek” burada başka bir tadla
birlikte …
Şef Selami Güleryüz bu yemek için Anadolu köy düğünlerinden esinlenmiş. Köylerde kazan kazan pişirilen keşkek ile kuzu küşlemeyi bir araya getirdiği yeni bir yorumla misafirlerine sunuyor. Kuzu küşleme ile Anadolu mutfağındaki gastronomi yolculuğumuz devam ediyor.

Böreğin hamuru ve içi hazırlandıktan sonra önce kızartılıp sonra da fırında pişiriliyor. Yanında yoğurt ve acı biber reçeliyle servis ediy or. Ağızda dağılan bir lezzet patlaması.


Dünyanın neresinde olursa olsun bir The Ritz-Carlton oteline gittiğinizde menüde mutlaka The Ritz-Carlton Cake bulabilirsiniz.

Yemeğimize Gaziantep baklavası, dondurma ve çay eşliğinde, keyifli bir sohbet ile devam ettik. Baklavaların günlük olarak Gaziantep’ten geldiğini de unutmayalım, yani masanıza gerçek bir Gaziantep baklavası servis ediliyor.

THE RITZ-CARLTON, ISTANBUL

Size restoranın bulunduğu otel hakkında da bir az bilgi vermek istiyorum. Merkezi Amerika’da olan THE RITZ-CARLTON’un dünya çapında 89 adet tesisi bulunuyor. Otellerinde ve topluluklarında sarsılmaz hizmet taahhüdüne dair inanç v e kurumsal felsefe ile dünya çapında lüks deneyimler için standardı belirleyen sayılı otel gruplarından biri. The Ritz-Carlton marka olar ak kalite ve hizmette yeni zirvelere ulaşma taahhüdünü sürdürerek ilk Malcolm Baldrige Ulusal Kalite Ödülünün de sahibi olmuş.

Bugün The Ritz-Carlton Hotel Company, Marriott International’ın bir parçası olarak dünyanın en çok istenen rotalarından sayılıp, lüks ve hizmet odaklı konaklamalarda ayrıcalıklı bir yere sahip.

The Ritz-Carlton otellerinde her detayın, olağanüstü yemeğin ve seçilmiş konuk deneyiminin merkezinde yer almak, her zaman ve her konuk için sıcak bir karşılama, iyi hazırlanmış bir deneyimin zevkini ve seyahatin güzelliğini hissetmesini sağlamak birincil amaç olmuş.

The Ritz -Carlton, Istanbul’a gelin konaklama konforundan, damak tadına HER AN’ınız büyüleyici, anlamlı, ilham verici OLSUN…

THE RITZ-CARLTON, İSTANBUL
Süzer Plaza Askerocagi Caddesi,
Elmadağ Cd. No:6, 34367 Şişli / İstanbul
Tel: 90 212 334 44 44

PAYLAŞ