“Tunceli Müzesi’nde Osman Hamdi Bey Sergisi Müzeciliği Kutluyor”

Writer: NYX Magazine

Date: 19/05/2024

PAYLAŞ

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından her yıl kutlanan “18 Mayıs Müzeler Günü” kapsamında tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenlenmekte olup, 2024 yılı için ana tema “Müzelerde Eğitim ve Araştırma” olarak belirlenmiştir. Bu doğrultuda Bakanlığımıza bağlı müzelerde 18 Mayıs Müzeler Günü kutlamaları çeşitli etkinliklerle tüm hafta boyunca devam edecektir.

Tunceli Müzesi, Osman Hamdi Bey’in “Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu” sergisine ev sahipliği yapacak. Sergide Osman Hamdi Bey’in eserleri yanı sıra, Türkiye’ye müzeciliği getiren isimlerden biri olan Osman Hamdi Bey’in sanatını ve arkeoloji bilimini bir araya getiren 21 sanatçının eserleri de sergilenecek.

Küratörlüğü Caner Kemahlıoğlu tarafından yürütülen proje Tunceli Valiliği, Tunceli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından desteklenmiş olup, Tunceli Müzesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecektir. Sergi programı 2024 Mayıs ayından,  2024 Eylül ayına kadar devam edecektir.

17 – 24 Mayıs 2024 Müzeler Haftasına özel, Kemahlıoğlu Özel Koleksiyonu bünyesinde sanat izleyicisiyle buluşan sanatçılar ve eserleri:  Muhammet Hızır Yüksel – “İlahiyatçı’ya Yeni Yorum”, Metin Aykanat – “Silah Taciri’ne Yeni Yorum”,  Ali Rıza Kanaç – “Şehzade Türbesinde Derviş’e Yeni Yorum”, Özgür Boran Gültekin – “İlahiyatçı’nın Rahlesi”ve “Atatürk”, Şerife Meral Eşmeler – “Yeşil Cami’de Kur’an Dersi”, “Şehzade Türbesinde Derviş” Eserlerine “Kalsedon Taşı Üzerine Yeni Yorum”, Onur Kavas – “Kaplumbağa Terbiyecisi”, “İzzettin Keykavus” ve “Kur’an Okuyan Kız” Çinileri, Dilara Nur Kahraman – “Osman Hamdi Bey ve Baltazzi”, “Özel Tasarımı”, Buse Akdoğan – “Sivas’ın İlk Müzesi Buruciye Medresesi”, “Sivas Lisesi” Büşra Meydan – “Kur’an Okuyan Kız”, Deniz Serkan Özcan – “Pembe Başlıklı Kız”, Günsu Saraçoğlu – “Deve Kuşu Yumurtası Üzerine İki Müzisyen Kız”, Fadime Yıldırım – “Özgün Posta Pulları”, Erdoğan Paksoy – “Geleceği Terbiyecisi I ve II” ve “Sarı Saçlı, Mavi Gözlüm”, Melih Can – “Ab-ı Hayat Çeşmesi”, Oğuzhan Bahadır Coşkun “Geçmişin İzinde Naile Hanım”, Gizem Tokay “İstanbul Hanımefendisi”, Okan Karakaya “İki Müzisyen Kız”, Turgay Çakmak “Atatürk” ve Ayşegül Baş – “Esmaül Hüsna”.

Tunceli Müzesi, 1935-1937 yılları arasında askeri kışla olarak inşa edilmiş ve 2015 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsis edilerek restorasyon çalışmaları tamamlanmıştır. Müze, yedi farklı bölümden oluşan seçkisi ile arkeoloji, etnografya, tarım, alevi inanç kültürü, taş eserler ve erken cumhuriyet dönemi eserlerini ziyaretçilere sunmaktadır. Küratör Caner Kemahlıoğlu yönetiminde düzenlenen “Osman Hamdi Bey Sergisi” kapsamında, Osman Hamdi Bey Sivaslı bir ressam olsaydı ne şekilde eserler üreteceği araştırılırken, Tunceli kentinin tarihi ve kültürel dokusunun da ziyaretçilere sunulması hedeflenmektedir. Tunceli Müzesi’nin tarihi mekânı, Osman Hamdi Bey’in eserleriyle buluşacak ve ziyaretçilere farklı bir müze deneyimi yaşatılacaktır.

Sergi, 2024 yılının Müzeler Haftası’na özel olarak 4 ay boyunca ziyarete açık olacaktır.

PAYLAŞ