Efsanevi Fransız Modacı Pierre Cardin, 98 Yaşında Hayata Veda Etti.

Writer: NYX Magazine

Date: 29/12/2020

PAYLAŞ

Moda dünyasının duayen isimlerinden Pierre Cardin, Paris’te tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi’nde 98 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü modacının hayatını kaybetmesi moda camiasını üzüntüye boğdu.

Pierre Cardin, 2 Temmuz 1922’de Fransız şarap üreticisi bir ailenin 11’inci çocuğu olarak İtaltya’da doğmuştu. Aile, Cardin henüz çocuk yaştayken sertleşen Mussolini rejimi nedeniyle Fransa’ya göçmüştü. Ailesi en küçük çocuklarının mimar olmasını isterken Cardin çocuk yaştan itibaren modaya ve tasarımlara ilgi duymuş ve Nazi işgali sırasında ise terzilik yapmayı öğrenip ve Kızılhaç’la birlikte çalışmıştı. 1947- 1950 yılları arasında Christian Dior’un yanında mesleğini geliştiren Cardin, 1950 yılında başlayan haute couture akımını, kendi adına açtığı Maison De Couture mağazasında geliştirdi.

60 ve 70’li yıllarda fütüristik tasarımlarıyla moda dünyasında devrim yarattı ve dünyada en çok tanınan Fransızlar arasına ismini yazdırdı. 1963’te dar, vücudu saran giysi türü taytın dünyaya yaygınlaşmasında rol oynadı. 

Rita Hayworth, Eva Peron, Beatles Grubu ve  daha birçok ünlü sanatçı için özgün tasarımlara imza attı. Modaya kendisinden önce kimsenin cesaret edemediği “unisex” kavramını kazandırdı.

Sosyal içerikli çalışmalarını ön planda tutan ünlü modacı, Vietnam Savaşı, Çernobil kazası gibi önemli olaylara dikkat çekmeyi başararak kamuoyunun ilgisini topladı.

PAYLAŞ