Uzak Doğu Mutfağının Efsane Lezzetleri ile Yakuza

Writer: Songül Öztürk

Date: 02/07/2021

PAYLAŞ

Yiyeceklerin ve yeme-içme eyleminin üzerimizde dönüştürücü etkisinin olduğu bir gerçek. Moralimiz bozuksa ya da mutluysak ne yediğimiz, nerede yediğimiz, nasıl ve ne ile tükettiğimiz bile bu dönüşümün sonucu olabilir.

Sağlıklı ve mutlu olmak için, hepimizin kendimize iyi gelecek şeylerin kaynağına yöneldiği bir dönemdeyiz. Bir yıldan fazladır, yaşamakta olduğumuz bu belirsiz dönemde; güvende ve sağlıklı olma hissimiz, bizleri ne yememiz gerektiği ile ilgili araştırmalara da yönlendirdi sanki…

Bir teoriye göre hayat “SU”da başlar, karada evrilerek devam eder. Ben de bu sayıda suda hayat bulan, uzak doğunun efsane lezzeti suşiyi yazmak istedim.

Uzak doğu mutfağının en eski v e en bilinen lezzetlerinden olan suşi, ilk olarak milattan önce 4. yy’da Güneydoğu Asya’nın pirinç yetiştirme bölgesi olan Çin’in Mekong Nehri kenarında yapılmış. Japonya’ya 8. yy’da gelmiş. Batıda tanınması ise ancak yüzyıllar sonra gerçekleşti. 80’lerdeki sağlıklı beslenme trendinin etkisiyle Amerika v e Avrupa’da yayılmaya başladı. İşte böylesine köklü bir tarihi olan suşi  ve uzak doğu mutfağı, müdavimleri olduğu kadar, sevmeyenleri de olan, değişik tatların bulunduğu bir mutfak.

Suşi restoranına gitmeden önce suşi türleri hakkında birkaç bilgi paylaşmak istiyorum. Suşi, küçük toplar ya da dilimli rulolar halinde servis edilen, içinde sirke ile tatlandırılmış pirinç ve çiğ balık, sebze ya da yumurta bulunan geleneksel bir Japon Yemeğidir. Suşi yerken Uzakdoğu’da kullanılan chopstickler kullanılır ya da parmaklarınızla tutup yiyebilirsiniz.

Nigiri, Sashimi, Maki ve Uramaki gibi çeşitleri bulunan suşilerin beraberinde, öncesinde ya da sonrasında acı, tatlımsı, ekşi gibi soslar ya da garnitürler de servis edilir.

Suşiseverler seçici olurlar; nerelerde yenir, nasıl yenir, nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılır gibi detaylar onlar için önemlidir. Hangi şef tarafından hazırlanmış olduğu ve sunum şekline kadar. Hatta suşi sunumu adeta bir sanat eseri gibidir ve hassas bir konudur onlar için.

Bu sayıdaki restoran keşfim İstanbul’un iş merkezlerinin bulunduğu semtlerden biri olan Maslak’ta. Sizler için 42 Maslak AVM içinde yer alan Yakuza İstanbul’dayım…

Suşi tutkunları için şef ve sunumun önemli olduğunu söylemiştim. Yakuza Asian & Sushi’nin Tokyo’da ünlü şeflerden eğitim görmüş kişilerce hazırlanıp güncellenerek günümüze kadar gelen bir menüsü var. Restoranda biri Türk, diğeri Filipinli suşi ve wok için iki şef yardımcısı bulunuyor.

Bir dönemin popüler yarışma programı ‘’Yemekteyiz’’ i bilmeyen yoktur. Yakuza İstanbul’un işletmecisi Koray Hatem de üç yıl kadar önce yayınlandığı dönemde çok ses getiren ‘’ Yemekteyiz’’ yarışması birincilerinden. Her şeyin günlük ve organik olarak temin edildiği restoranda, noodle’ların el açması olduğunu belirten Koray Bey balıkları da halden bizzat kendisinin aldığını söylüyor. Ayrıca kendine ait olan özel “Wasabili Mozaik Pasta”sını da anmadan geçmek olmaz. Değişik tatlılar deneyimlemek isteyenlere duyurulur.

Tüm personel ve yemeklerin hijyen ve sağlık kurallarına uygun olmasına da özen gösteriliyor.

Covid 19’un çok yayıldığı, çemberin çok daraldığı bu süreçte, bir suşisever olarak güvenle, soluğu “Yakuza İstanbul’da alıp çok lezzetli ve şık sunumlar ile kendinizi şımartabilirsiniz.

Normali farklı anladığımız, yaşadığımız zamanlardayız. Paket servis de her işletme için farklı dinamiklere sahip ve çok önem kazanmış durumda.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde de Yakuza İstanbul; birçok platformda (fuudy, online order, getir, yemek sepeti …) ve WhatsApp aracılığıyla tüm siparişleri paket servis olarak İstanbul il sınırları içindeki her nokta ya ulaştırıyor.

Ama tabii ki restoran alt-limitler dahilinde olma şartını unutmayalım.

Sipariş edilen ürünlerin; sağlıklı ve hijyenik malzemelerden yapılmış paketlerle, zamanında teslim edilmesine de önem veriyorlar. Aklınızda olsun paket servis dışında doğum günleri, yıldönümü kutlamaları gibi özel günler için Yakuza’nın catering hizmeti de bulunuyor.

Hepimiz mutlu olmanın bambaşka yollarını keşfetmeye, pandeminin bizler için olumlu etkilerini bulmaya çalıştığımız bir dönemdeyiz.

Psikologlara göre mutluluk; kendi düşüncelerimizden, dünyayı algılama biçimimizden, bakış açımızdan beslenen bir duygu ve bu duygu kendi içimizden geliyor.

Her ne sebeple olursa olsun,

“yemek için yaşamak “ da …

“yaşamak için yemek “de …

Bizleri ”beslenme“ konusuna götürüyor.

Besinlerimizi çeşitlendirelim…

Mutluluğa doyalım…

Afiyet Olsun…

YAKUZA İSTANBUL

ASIAN & SUSHI

42 Maslak AVM, Maslak Mahallesi

Ahi Evran Caddesi No: 6 Maslak/İstanbul

(0212) 801 77 00

PAYLAŞ