Yaz Ruhu Nahita Lounge ile Canlanıyor!

Writer: NYX Magazine

Date: 04/07/2023

PAYLAŞ

Şef Ömür Akkor danışmanlığında açılan ve Anadolu’nun tüm öğretilerine sahip çıkan Nahita, yaza özel hazırladığı yeni menüsü ve yaz ruhunu canlandıracak Nahita Lounge hikâyesi ile misafirlerini karşılamaya hazırlanıyor.

Kapadokya’yı farklı katmanları ile sunmasının yanı sıra bölgenin mutfak mirasını korumak ve yaşatmak üzere çalışmalarına devam eden Argos in Cappadocia’da sunulan deneyimlerin başında gelen Anadolu mutfağının yıldızı Nahita, reçeteleri, pişirme teknikleri ve sunumlarıyla  fark yaratmaya devam ediyor. Ünlü şef Ömür Akkor danışmanlığında Argos in Cappadocia bünyesinde yer alan Nahita, Anadolu köklerinden ilham alan ve beslenen, coğrafyasına, tarihine ve kültürel devamlılığa saygılı, dünyanın yeni yüzyılında eksik olan sağduyuyu işleyen ve bunu felsefesine, hikâyesine ve tabaklarına yansıttığı mutfağının yaz lezzet keyfini Nahita Lounge’a taşıyor. 

Dünyanın en eski manzarasına sahip bir deneyim noktası olan ve Anadolu’nun tüm öğretilerine sahip çıkan Nahita, Nahita Lounge açılışı ile misafirlerini yazın güzelliklerini ve ruhunu hissedebileceğiniz teras alanında yaşayan ve yaşatılan tarihin bir parçası olacağınız eşsiz deneyim yolculuğa davet ediyor. Nahita Lounge, eşsiz Güvercinlik Vadisi ve Erciyes manzarasına sahip açık terası ile misafirlerine Kapadokya doğası ile bütünleşecekleri unutulmayacak bir açık hava deneyimi vaat ediyor. 

Nahita Lounge’un lokal dokunuşlar ile yorumlanan yaza özel hazırlanan atıştırmalık menüsü ;  Argos bahçelerinin ve Kapadokya bölgesinin esintilerini içeren imza kokteylleri mevsim hikâyesini yaşamak ve tatmak isteyen misafirlerini bekliyor. Taş fırını ile birbirinden lezzetli gurme pidelerin pişeceği ve kokularıyla mest olacağınız özgün bir gastronomi deneyimi de Nahita Lounge’un diğer sürprizleri arasında yer alıyor.

Anadolu mutfağını özümseyen yaz bahçesinden bir Nahita menüsü 

Sürdürülebilirliği Anadolu gelenekleriyle ele alan ve menüsünde binlerce yıldır bu topraklarda kullanılan yöntemlere yer veren Nahita, yeni yaz menüsünde ağırlıklı olarak Argos bahçesinde yetişen ve toplanan mevsimsel, yerel taze malzemeleri kullanıyor. 

Nahita’nın kendine özgü tarzı ile Anadolu’dan başlangıçların bulunduğu yaz menüsünde  “Yaz Cacığı”, “Zahter Salatası” ve “Muhammara” servis ediliyor. Yaz menüsüne eklenen mevsim salataları; Bahçe Salata, Yeşil Kabak Salata, Semizotu Salata, Ekişili Domates Salata ve yemek öncesi lezzetli iştah açıcılar arasında bulunan; Nahita Zeytinyağlısı, Börülce Ekşitme, Vişneli Yaprak Sarma, Köz Sebze Tabağı, Yağlama lezzetlerinde Argos bahçesinden toplanan ürünlerin VE Anadolu mutfağının reçetelerini sahiplenme ve bölgede yetişen ürünlerin kullanımı ön plana çıkıyor. 

Ana yemeğe geçildiğinde ise menü, Anadolu mutfağından ziyafet niteliğinde seçeneklerden oluşuyor. Ana yemeklerde Hitit mutfağının binlerce yıllık reçetelerinden“Happena” hikâyesiyle dikkat çekiyor. Happena, zengin bir mutfak kültürü olan ve bu kültürü yazılı olarak da günümüze kadar ulaştıran Hititlerin beruwa adı verilen kayısı püresiyle servis ediliyor ve etin yüksek ısıda zeytinyağında pişirilmesi ile hazırlanıyor.  Mevsim menüsüne eklenen ‘’Kırcı Makarna’’, ‘’Izgara Küşleme’’  ile beraber “Dana İncik”, “Dana Kaburga” ve “Nevşehir Tava” da bu menüde öne çıkıyor. Anadolu’nun geleneksel yavaş pişirme ve demleme teknikleriyle hazırlanan bu tabaklar Anadolu mutfağı deneyimini perçinliyor. 

Nahita’nın tatlı menüsü de Anadolu gelenekselliğinden ayrılmadan bütünsel deneyimin bir parçası oluyor. 200 yıllık tarif ile hazırlanan “Pekmezli Un Helvası”, geçmişle gelecek arasında bir köprü kuran Nahita’da misafirlerine tatlı bir son vaat ediyor. “Vişneli Ekmek Kadayıfı” “Muhallebili Yufkalı Baklava” ve ‘’ Yoğurtlu Meyve Salatası’’ ile lezzeti doruklara çıkarıyor. 

İçinden köy geçen otel olarak anılan benzersiz hikâyesi ile misafirlerine her mevsim Kapadokya içerisinde farklı bir Kapadokya deneyimi sunan Argos in Cappadocia, misafirlerini Nahita ve Nahita Lounge’un eşlik ettiği yaz mevsim hikâyesini yaşamaya davet ediyor.

PAYLAŞ