Yeni Bir Yıl, Yeni Planlar, Yeni Umutlar

Writer: Aslı Eren

Date: 13/12/2023

PAYLAŞ

Yeni bir yıla yaklaştıkça yeni planlar yapmaya da başlarız… Geçtiğimiz yılı acısıyla tatlısıyla artık geride bırakmaya hazırızdır. Ve yeni planlar yapmaya koca bir yıl hiç olmadığımız kadar motiveyizdir. İşte yine böyle zamanlarda bu yurt dışı planları da insanların aklına düşmeye başlar. Daha önce rafa kaldırılmış düşünceler canlanır, belki de doğru zaman şimdidir demeye başlamışızdır.

Her zaman söylediğimiz gibi aslında “yurt dışı eğitim” in bir zamanı, yaşı, cinsiyeti yok… Vize koşullarına uygun olan, bütçesini ayarlayabilen ve doğru bir planlama yapan herkes yurtdışında eğitim alma ve hatta bir süre yurt dışında yaşama hayalini gerçekleştirebilir. Birçoğumuz da bu hayalimizi gerçekleştirmek adına yapacağımız planları işte bu yeni yıl başlangıçlarında yaparız… Yurt dışı eğitimin bir zamanı yoktur evet, ama belki de başlamak için adım atmanın en güzel zamanı YENİ YILDIR.

Yurt Dışında Eğitim – Karar Verme Süreci

Aklımıza birtakım fikirler takılır, kafamızda kurmaya başlarız, ama bir türlü işin neresinden tutup başlayacağımızı bilemeyiz. Ve bu konuda da çok haklıyızdır. Yurt dışı eğitim dediğimizde o kadar kocaman engin bir deniz ki. Farklı farklı ülkeler, programlar, fiyatlar, vize koşulları… Bu dünyada herkes eşsiz, herkes herkesten farklı… Karakter olarak, sosyo- kültürel düzeyde ve maddi olarak… Bu nedenle herkesin planlaması da eşsiz ve kişiye özgü olmalıdır. Doğru bir karar verme süreci ilk olarak ne istediğimizi bilmekten ve bizim için en iyisinin ne olacağını doğru tespit etmekten geçer. Yurt dışı eğitim şirketlerinin ve yurtdışı eğitim danışmanlarının amacı da sizi bu konuda doğru bir şekilde yönlendirmek ve doğru karar vermenizde destek olmaktır.

Nereden başlayacağımı bilmiyorum diyorsanız biz ne dersek diyelim ilk yapacağınız şeyin “google” a sormak olacağını tahmin ediyoruz J Ki bu o kadar da yanlış değil. En azından kafanızda bir fikir oluşturmak adına ön araştırma yapabilirsiniz. Sonrasında ise profesyonel bir destek alarak devam etmeniz çok önemlidir. Yine Google amcaya sorarak kendinize uygun bir danışmanlık şirketi bulabilirsiniz. Yine de burada size en önemli tavsiyemiz şu olacaktır;

  • Daha önce aynı şirketten hizmet almış ve memnun kalmış bir tanıdığınız varsa referans alarak önceliğinizi belirlemeniz
  • Tek yerle görüşmeyip en az 4-5 farklı kurumla görüşmeniz.
  • Bunların arasında içinize sinen bir kurum varsa, daha da fazla kafanızı karıştırmamanız ve ilk adımı atmanızdır.

Doğru Yurt dışı Eğitim Danışmanlık Şirketi Seçimi

2007 yılından itibaren bu sektörün içerisindeyim ve çok farklı tecrübeler kazanma şansım oldu. Eskiden sayıca daha az şirket varken, özellikle son yıllara baktığımızda bu şirketlerin sayısı katlayarak arttı. Peki biz güvenilir ve bizim için en doğru yönlendirmeyi yapacak kuruma nasıl karar vereceğiz?

– Öncelikle tecrübe çok önemli. Ama buradaki tecrübeden kastımız sadece şirketin tecrübesi değil, size hizmet sağlayacak olan danışmanınızın da tecrübesi. Mutlaka görüştüğünüz danışmanın bu sektörde ne kadar süredir çalıştığına emin olun. Görüştüğünüz yurt dışı eğitim danışmanlık şirketi yıllar önce kurulmuş olabilir, ama sizin danışmanınız 3 aydır orada çalışıyor olabilir. Tabii ki bu danışmanın da öğrenmesi için potansiyel öğrenciler ile görüşme yapması gerekecek, çok çabuk öğrenen, bilgili ve zeki bir danışman da olabilir ama böyle bu tarz durumlarda daha tecrübeli danışmanların da destek olduğuna emin olmalısınız.

– Yukarıda da belirttiğimiz gibi, herkes farklıdır. Bu nedenle size yeterli soruyu sormadan, sizi yeterince tanımadan bir ülke ya da program önerirlerse oradan uzaklaşın derim… Hatta yeri gelir sizin istediğiniz programın size uygun olamayacağını söyleyen (bu vizeden ya da bütçeden kaynaklı da olabilir) bu nedenle farklı bir ülke, program öneren danışmanlara güvenebilirsiniz. “Ben Amerika’da dil eğitimi almak istiyorum” diye gelen birine direk Amerika’ da eğitim veren okulları anlatmaya başlamak doğru değildir. Öncelikle bu kişi için Amerika uygun mu, vize alabilir mi, bu eğitimden ne bekliyor, hedefleri neler… bunların değerlendirilmesi gerekir.

– Bunu yaparken tabii ki dikkat etmeniz gerekenler de olacak. Bazı şirketlerde bazı okullar ön plana çıkmaktadır, bu biraz daha ticari hedefle yapılan anlaşmalara bağlıdır. Size her ülkede özellikle aynı okul tavsiye ediliyor ve burada fazlasıyla ısrarcı olunuyorsa oraya bir bakmanızı öneririz nedenini mutlaka sorgulayın ve aldığınız yanıtın sizi tatmin ettiğinden emin olun.

– Size bir ülke yönlendirmesinde bulunmadan önce Türkiye’deki mevcut durumunuz mutlaka sorgulanmalıdır. Maalesef ki son dönemlerde, kurların artması ve ağırlıklı olarak politik sebeplerle vize almak oldukça güçlendi. Genel çerçevede ülkelerin vize koşulları birbirine benzese de dönemsel olarak ya da vize türünden kaynaklı daha zor ya da kolay vize verebilen ülkeler olmaktadır. Ya da kısa bir sürede gitmek istiyorsanız vize süreci altı ay süren bir ülkeyi tercih etmeniz anlamsızdır. Vize konusunda sizi iyi yönlendirebilen danışman doğru ve güvenilir bir danışmandır.

– En önemli konulardan biri ise enerjinizin tutmasıdır. Bu aslında sadece bizim mesleğimiz için değil birçok meslek için geçerlidir. Bir kazak alacağınız zaman bile satış danışmanını sevmezseniz almadan çıktığınız çoktur, hatırlayın. Yurt dışı eğitimde ise danışmanınız sadece kısa bir satış için değil, hikayenizin başından sonuna sizinle birlikte olacak kişidir. Hatta o kadar çok görüşeceksiniz ki artık ablanız, kardeşiniz, arkadaşınız olacak… Bu nedenle enerjinizin tutmadığı ve iyi hissetmediğiniz kimse ile yola çıkmayın.

– Ve tabii ki danışmanınız ile daha önce yola çıkmış öğrencilerin referanslarını okumayı unutmayın 😉

Her şirketin web sitesinde referanslar sayfası bulunmaktadır. Aslen Edu olarak şimdiye kadar destek olduğumuz öğrencilerimizden gelen referans yazılarını okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz; https://aslenedu.com/referanslarimiz/

Yeni bir yıl… yeni planlar… yeni umutlar… Belki da doğru zaman gelmiştir. “Başlamak bitirmenin yarısıdır” derler ve kesinlikle doğrudur. Bunu bir eziyete değil, keyfe dönüştürün. Önce kendinizi yurt dışında hayal etmekle başlayın. Unutmayın yurt dışında herkese göre bir program var. Sizi doğru yönlendirecek, sizin hayallerinize ortak olacak ve dönene kadar elinizden tutacak danışmanınızı da bulduktan sonra kendinizi akışa bırakın. Her şey çok güzel olacak, siz yeter ki inanın ve adım atın J

PAYLAŞ