Yeni Normalde CONTEMPORARY ISTANBUL

Writer: Fulden Karayel Okumuş

Date: 17/11/2020

PAYLAŞ

Contemporary İstanbul, 15. edisyonunda geçtiğimiz yıllardan çok farklı. Çünkü güncel koşullar göz önünde bulundurularak 19-20 Aralık’ta ön gösterim ardından genel izleme 21 Aralık – 6 Ocak tarihleri arasında virtual.contemporaryistanbul.com üzerinden herzamanki geleneğini koruyarak online olarak gerçekleştirilecek. Fiziki edisyonu merak edenler için; Tüm dünya üzerinde etkili olan Covid – 19 pandemisi nedeniyle İç İşleri Bakanlığı tarafından açıklanan yeni önlem paketine uygun olarak 2021 ilkbaharında görüşmek üzere.

Sanat dünyası Covid 19’dan en çok etkilenen sektörlerin başında gelerek her gün, her saat yeni bir gelişmeyle karşı karşıya kalabiliyor. O nedenle bu yıl bir ilk yaşanıyor ve yeni normalde yurtdışından hangi galerilerin katılacağı son güne kadar sürpriz olabilir. Çağdaş sanatın bölgedeki merkez üssü diyebileceğimiz fuar, Türkiye sanat pazarını ve koleksiyoner tabanını bir araya getirerek, uluslararası takvimde en çok beğenilen kültürel etkinliklerden biri olmayı sürdürüyor. Bu nedenle, bu yılki programda uluslararası iletişimin önemi, çağdaş uluslararası sanatçıların azmi ve sanatın kendisinin kapsayıcılığı alanlarına odaklanılacak. Platform, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, sanat hayranlarının ve meraklılarının kültürel etkinliğin keyfini çıkarmasına ve çevrimiçi özel içeriklere erişmesine olanak tanıyacak. Çağdaş sanatla ilgili her şey için büyümeye ve benzersiz bir merkez oluşturmaya devam etmek amacıyla Contemporary Istanbul, dijital devrimi tam anlamıyla kucaklayan ilk uluslararası sanat fuarı olmak niyetinde.

Contemporary Istanbul, 15.yılını kutlarken, yönetim danışmanlığı firması McKinsey & Co. tarafından denetlenen ve test edilen dijital platformu www.virtual.contemporaryistanbul.com’u hayata geçiriyor. Çevrimiçi fuar, ziyaretçilerin, galerilerin ve sanatçıların gerçekten sürükleyici bir deneyim için birbirleriyle etkileşimde bulunduğu ve hatta gerçek zamanlı olarak uzaktan satın alma çalışmaları yapabileceği bir yapı sunuyor.

Ali Güreli

Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli değişiklik kararı ile ilgili yaptığı açıklamada;

“Açıklanan yeni önlemleri hep birlikte izledik. Bu önlemler bizim katılımcılarımız ve ziyaretçilerimizden başlayarak tüm dostlarımız yanında İstanbul’un sanat ortamı için en verimli ve uygun kararı verebilmek adına planlarımızı yeniden gözden geçirmemizi gerektirdi. Yarın açabilecek kadar hazır ve istekli olmamıza rağmen, mevcut koşullarda fuarımızı başlatmanın, sanat gibi yapıcı, yaratıcı ve iyimserlik yüklü bir ortamın doğasına uymayacağı kanısına ulaştık.

Contemporary Istanbul 15.yaşında, 2020 yılında sanal olarak gerçekleşecek. Virtual Contemporary Istanbul 19 Aralık’ta başlıyor.

Biz fuarlarımızın toplumsal yaşantımıza renk olmasını, güç katmasını, umut getirmesini diliyoruz. Ülkemizdeki çağdaş sanat ortamını en iyi seviyeye çıkarmak ve geliştirmek düşüncesiyle Contemporary Istanbul’u 2020 yılında, 15. yaşında, daha iyi ortamı arayan umutlarımızla Aralık ayına aldık. Kasım başında gerçekleştirdiğimiz Danışma Üst Kurulu toplantısında Aralık ayı için çalışmalarımızı sürdürmeyi kararlaştırdık. Fiziki fuarımızı Nisan – Mayıs 2021 ayları gibi daha ışıklı, canlı, umut dolu ilkbahar günlerine taşıyoruz. Böylece katılımcılarımız artacak, fuarımızın uluslararası boyutu güçlü kalacak, toplumsal işlevi etkinleşecektir. Kararlarımızı İstanbul’un geleceğini de düşünerek sanatın birleştirici, onarıcı, iyilikçil, yapıcı niteliklerine koşut olarak hep birlikte almaktan mutluluk duyuyoruz.

Son kertede CI hepimizin ve İstanbul’undur. Sizlerin iyilik ve sağlık içinde kalmanızı diliyoruz.”

Contemporary İstanbul’dan yenilik haberleri gelmeye devam ettikçe sizlerle paylaşacağım. Siz bu arada hep sanatla kalın.

PAYLAŞ