Yücelik ve Asaletin Rengi: MOR

Writer: Emine Akca

Date: 23/12/2020

PAYLAŞ

Mor çok özel bir renktir; mistik bir yücelik getirir ve metafizik gücü simgeler… İmparatorların ve olağanüstü güçleri olduğuna inanılan din adamlarının rengi olan mor, yüceliği, gücü ve lüksü temsil eder. Saygı duyulan bir zenginlik ve kaliteye sahiptir. Mor renk liderliğin iddialı ve kendinden emin stilini yansıtır.

Kendine güvenin ve egonun rengi olan mor, tarih boyunca ihtişam ve lüksün son basamağı olarak kullanılmıştır.


Mor için duygunun rengi de diyebiliriz. Bu rengi seven insanlar içsel yolculuklara önem veren, ağır başlı, duyarlı ve asil ruhlu kişilerdir. Mor rengi insanlarının tek kötü özelliği, duyarlı bir kişiliğe sahip olduklarından dolayı bazı konularda biraz fazla hassas olabilmeleridir.


Depresyona yatkın kişilerin mor kullanmamaları tavsiye edilmektedir. Madde ve alkol bağımlıları ve psişik sorunları olanların bulunduğu ortamlarda mor dekorasyon elemanlarından uzak durulması tavsiye edilmedir.
Mor aynı zamanda astrolojinin ve alternatif bilimlerin temsili rengidir. Konsantrasyonu arttırır ve böylece meditasyon için de uygun bir ortam sağlar. Zihinsel faaliyetleri ve sanatsal düşünceyi arttıran mor, özellikle sanatçıların çalışma ortamları için uygun olabilir. Mor rengi seven insanların duyarlılıkları fazla olduğu için sanat dallarında başarılı olma ihtimalleri de daha fazladır.
Mor’un bir diğer gizemi ise ruhani tarafının kuvvetli olması nedeniyle AŞK konusunda da olumlu etkilere sahip olmasıdır. Mor insanları aşk ve yaşam konusunda daha iyimserlerdir. Mor giydiğiniz gün ruh eşinizi daha kolay kendinize çekebilirsiniz.
İnsanda esrarengiz duygular uyandırdığı söylenir. Daha çok bilinçaltını açığa çıkardığı bilinir, sizi şeffaflaştırır. Bu nedenle mor giydiğiniz zaman dışarıdan iç dünyanızın keşfedilmesi çok daha kolay olacaktır.
Mor, mavi ve kırmızının karışımından oluşur. Bu karışım size korunma güdüsü sağlar, kendinizi sanki sağlam bir kalkanın arkasında gibi hissedersiniz.

Aziz Edward Tacı değerli ve yarı değerli taşlarla bezenmiştir. 317 karat pırlanta ve ünlü Medici incilerine sahip mücevherli taç yaklaşık 2,5 kg ağırlığındadır.


Son günlerde Netflix’in ilgiyle izlenen dizisi CROWN’da canlandırıldığı gibi Elizabeth’in taç giyme töreninde giydiği imparatorluk tacı da mor renktir.
Sonuç olarak MOR, bir yandan güç, yücelik ve asilliğin rengiyken diğer yandan ruhani tarafı ile sizi besler, dinlendirir, konsantrasyonunuzu arttırır. Sizi aşka yönlendirir, duyarlı kişiliğinizi ortaya çıkarır ve aynı zamanda gözünüze hitap eden güzel bir renk kokteylidir.

PAYLAŞ