Yurt Dışı Eğitimde ”DOĞRU” Karar Verme Süreci

Writer: Aslı Eren Eryıldır

Date: 28/11/2022

PAYLAŞ

Her insan birbirinden farklıdır. Duyguları, düşünceleri, istekleri, kararları ve hatta karar verme süreçleri. Biz mesleğimizde, birçok meslekte olduğu gibi, çok fazla insanla tanışıyoruz. Birçok mesleğin aksine ise bizim işimizde karşımızdakini doğru tanımak çok önemli.

Doğru tanıma = doğru analiz = doğru yönlendirme = doğru karar = sonuçta mutlu öğrenci demektir!

Bazı öğrenciler ne istediğini iyi bilirler, kendilerini iyi analiz ederler ve sadece hedefleri değil, bu hedefte yapmaları gerekenleri de daha biz anlatmadan derinlemesine araştırmış şekilde belli bir noktada bize gelirler. Bazı öğrencilerden ise “neden bu ülkeyi ve bu okulu tercih etiniz” sorusuna “bana burası önerildi” yanıtını alırız. Biraz daha sohbet ettikten sonra ise görüştükleri birçok şirkette, daha görüşmenin başında bu önerilerin yapıldığını üzülerek fark ederiz.

Oysaki herkes farklıdır. Herkesin düşünceleri farklıdır. Kararları farklıdır. Hatta karar verme şekilleri de. İşte biz, danışarak karar vermek isteyenlerin geldiği ve doğru yönlendirmeler yapma sorumluluğunda olan bir meslek grubuna dahiliz. Bu nedenle de karşımızdakiyle gerçekten tanışmalıyız, onu tanımalıyız.

Bazı öğrenciler sadece İngilizcesini pratik yapmak için dil eğitimi almak ister, bazı öğrencilerin ise kısa sürede onları bir hedefe ulaştıracak İngilizceye ihtiyaçları vardır. Bazı öğrenciler İstanbul’da yaşar ama sakin hayatı sever, bazı öğrenciler kısa bir yurt dışı eğitimini bir yandan da bir kaçış olarak görür ve daha keyifli, ya da ihtiyacına göre huzurlu bir yer tercih eder.

Bir öğrenci yurt dışında üniversite okumak ister ama bütçesi çok yüksek değildir. Bu öğrenciye İngiltere öneremeyiz. Ya da başka bir öğrenci İngiltere’ye hatta Avustralya’ya gitmek ister. Güzel düşüncelerle bize gelir, araştırmalarını yapıp okullarını seçmiştir. Ama bir bakarız ki öğrencinin vize koşulları bu ülkeye uygun değildir. İşte o zaman da biz kötü polis olmak durumundayızdır. (Bu arada Blog yazımız üzerinden “nasıl vize alabiliriz?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz; https://aslenedu.com/yurt-disina-vize-alabilir-miyim/ )

Velhasıl kelam, birçok öğrenci de (burada öğrenci dediğimiz yurtdışına öğrenci olarak gitmek isteyen herkesi kapsıyor) bu yurtdışı eğitimini istiyor, çok istiyor da… İşte nereden başlayacağını bilemiyor. Bu tarz durumlarda da en iyisi işi bilene bırakmaktır. Ve bu işi bilen de önce analiz yapmalı ve öğrenciyi tanımalıdır.

Peki biz bunu nasıl yapıyoruz?

  • Kısa ya da uzun, keyifli bir sohbetten sonra ilk etapta öğrencimizin ne istediğini öğreniyoruz. Mutlaka her gelen öğrenci en azından dil eğitimi mi istiyor yoksa üniversite eğitimi mi alacak, yoksa yüksek lisans mı yapacak bunu bilerek geliyor. Haliyle 🙂
  • İlgilendiği program doğrultusunda hangi ülkelerin olabileceğine bakıyoruz. Bu etapta mutlaka VİZE analizimizi de yapmamız gerekiyor çünkü öğrencilerimizi vize almaları çok zor olan ülkeleri ballandıra ballandıra anlatıp üzmek de istemiyoruz.
  • Eğer akademik bir program için görüşüyorsak mutlaka öğrencimizin kabul alabileceği okullar doğrultusunda yönlendirme yapıyoruz.
  • Öğrencimizi tanıyıp, vize alabilme durumunu analiz edip, ne tarz bir yer istediğine hâkim olarak öğrencimiz için en doğru olabilecek seçenekleri çıkartıyoruz.

Vize alabileceği ülkeler ve kabul alabileceği okullara yönlendirme yapıyoruz derken amacımız kimseyi hayallerinden etmek değil tabii ki. Azıcık bile bir umut varsa ve öğrenci gerçekten kararlıysa, biz hem VİZE hem de OKUL KABULU için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız. Ama mutlaka bir B hatta bir de C planı oluşturuyoruz ki kimsecikler ortada kalmasın 🙂

 Yazımızı bitirmeden Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerimize ufak tavsiyeler vermek istiyoruz;

  • Öncelikle – biz sizi nasıl dinliyor ve sizi anlamaya çalışıyorsak – siz de kendinizi dinleyin. Gerçekten ne istediğinize karar verin. Ve en öncelikli yapmanız gereken de bu eğitim sonucunda elde etmek istediğiniz şeye odaklanın. Hedeflerinizi doğru belirlerseniz bu hedefe giden yolda da sağlam adımlarla ilerleyebilirsiniz.
  • Mutlaka bir bilenden destek alın. Yalnız burada “bir bilen” kısmını da biraz açmak istiyorum. Çünkü maalesef özellikle bu tarz konularda herkes bir şey biliyor ve öğrencilerimiz fazlasıyla kafası karışmış bir şekilde de bize gelebiliyor. Burada anlatmak istediğimiz bu işi yapan profesyonel bir danışmanlık firmasından destek almanız. Sadece ASLEN EDU değil, araştırmaya başladığınızda çok farklı ve kaliteli firmalar olduğunu göreceksiniz.
  • Danışmanlık şirketi seçimi de önemlidir; lütfen şirketin referanslarına dikkat edin. Ve görüştüğünüz danışmanın yeterli tecrübeye sahip olduğundan emin olun. Ve eğer sizi tanımaya çalışmadan bir ülke ya da okul önerisinde bulunuyorsa oradan hızlı adımlarla uzaklaşın 🙂
  • Size önerilen seçenekleri de iyi araştırın. Ne olursa olsun bu sizin hayaliniz, sizin eğitiminiz ve hatta belki sizin geleceğiniz. Bütçenize uygun olduğundan emin olun, eğer okurken çalışmanız mutlaka gerekiyorsa gideceğiniz ülkede okurken çalışma hakkınız olduğuna emin olun. Aklınıza yatan şehrin, okulun resimlerini inceleyin, Google haritalara girin, okulda dolaşın gezin ve nasıl hissettiğinize bakın. Sizi heyecanlandırıyor mu? Kendinizi orada hayal edebiliyor musunuz? Ve eğer sonrasında o ülkede kalıp biraz da iş deneyimi elde etmek istiyorsanız ülkenin size sağladığı avantajlardan emin olun.
  • Son olarak; seçtiğiniz ülke için doğru bir vize danışmanlığı aldığınızdan emin olun. Vize işlemleri tecrübe gerektirir, yeterli tecrübeye sahip biriyle çalışmanız çok önemli. Titiz bir başvuru çok önemli. Eğer vize görüşmesine gidecekseniz ne söyleyeceğiniz çok önemli. Eğer bir görüşme yoksa ve dosya ile başvuru yapıyorsanız dosyanıza koyacağınız “iyi niyet mektubunuzda” ne yazdığı çok önemli. Lütfen bunlara dikkat edelim, doğru seçimler yapıp, güzel vizemizi alıp yeni hayatımıza ilk adımımızı sağlam atalım…

Unutmayın, yurt dışında herkes için bir seçenek var. Bütçesi düşük olan için de vize şartları uygun olmayan için de. Bazen ilk duyduklarınız hoşunuza gitmeyebilir, ama bunun sonrasında mutlaka yeni seçenekler gelecektir, sabırlı olun 🙂

Aslen Edu olarak biz butik çalışan bir firmayız ve öğrencilerimizin hedefleri doğrultusunda doğru analiz yaparak doğru yönlendirmeler yapmak önceliğimiz. Dil eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz ile akademik, yani lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz arasında mutlaka bir fark olacaktır. Akademik danışmanlığımız ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz .

Yurt dışında çıkacağınız bu güzel yolculuğa stresle değil güzel düşüncelerle başlayın. Doğru yolda ilerlediğiniz sürece her şey güzel gidecektir, şimdiden uzun süreli ya da kısa süreli yeni maceranızda bol şans dileriz 😉

Daha detaylı bilgi almak isterseniz email adresimizden bize ulaşabilirsiniz! info@aslenedu.com

PAYLAŞ