ABD’de Yaşayan Aslı’nın Gülümsemeyle Fark Yaratan Hikayesi

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 22/12/2020

PAYLAŞ

Aslı Mühürhancı Knowles, Amerika’da yaşayan Eskişehirli bir Türk. O sadece işitme engelli müşterileri ile doğru iletişim kurmak ve gülümsemesi görünsün istedi. Bu duyarlılığını sosyal medyada paylaştıktan sonra binlerce teşekkür mesajı alıp, işyerinde ödüllendirilen Knowles ile yaşadıkları üzerine bir sohbet gerçekleştirdik.

Bize biraz Kendinizden Bahseder misiniz? Aslı Mühürhancı Knowles Kimdir?

Eskişehirliyim. 37 yaşındayım. Anadolu Üniversitesi Pazarlama, sonra İletişim okudum, bir de İletişim masterı yaptım. Arada da Açıköğretim İşletmeyi bitirdim. Yüzme antrenörü, yüzme hakemi aynı zamanda yoga eğitmeniyim. Özel sektörde yönetici olarak 10 yıl çalıştım. Şu anda kendi şirketimi kurdum kişiye özel lolipoplar yapıyorum Turcopops ismi altında.

Aynı zamanda bir süpermarkette çalışıyorum. Forbes 100’de yer alan tek süpermarket. Eşim de aynı süpermarkette yönetici, 15 yıldır burada çalışıyor. Kısa süre önce de Kahkaha Terapisi eğitimimi tamamlayıp Kahkaha Terapisti oldum.

Ne zamandır Amerika’da yaşıyorsunuz? Göç hikayenizi bizimle paylaşır mısınız?

Yaklaşık 3 yıldır Amerika’da yaşıyorum. Ablam ve arkadaşlarımı ziyarete geldiğimde yoga dersinde eşimle tanıştım, ilk görüşte aşk ikimiz için de. 1.5 ay içinde evlendik. Hayatımdaki en doğru karar ruh eşime evet demek oldu:).

Covid-19 Salgını boyunca işinizde nasıl bir değişim oldu?

Marketler dolup taştı, bazen günde 10-15 saat çalıştık ve bir kez bile şikayet ettiğimizi hatırlamıyorum. Insanlara bu zor anlarda yardımcı olmak bizi çok mutlu etti…

Şeffaf maske fikri nasıl aklınıza geldi?

Bir gün haberleri izlerken Florida’da yaşayan işitme engelli Brian Travers’ın şeffaf maske yaptığını okudum. Hemen sosyal medyadan bulup mesaj attım. Çok zor dönemlerden geçiyoruz ve hepimizin birazcık gülümsemeye ihtiyacı var, ayrıca işyerimdeki işitme engelli müşterilerle de iletişim kurmak istiyorum dedim.

Başıma gelen en güzel şey ise kendisinin benim müdürlerime teşekkür mektubu yollaması oldu. Mektubu görünce ağlamaya başladım. Mektupta demiş ki; ‘Aslı’nın isteği yüzlerce istek arasında öne çıkan tek istek oldu. O kadar içten bir sebebi var ki, sadece gülümsemesi ile müşterilerini mutlu etmek istiyor. Şirketinizin ne kadar değerli bir çalışanı olduğunu bilmenizi isterim.’ Bu mektubu ve maskeyle fotoğrafımı sosyal medyada paylaştım. Nasıl oldu bilmiyorum ama 2 gün sonra Hollywood yıldızı John Krasinski bunu sosyal medya hesabından (SomeGoodNews) 1 milyon takipçisiyle paylaştı. O sırada işteydim ve saatler sonra gördüm, telefonumda binlerce bildirim vardı.

Fikrinizin bu kadar yankı uyandıracağını düşünmüş müydünüz?

Hiçbir şekilde beklemediğim bir ilgiyle karşılaştım. Amerika’da gazeteler hemen iletişime geçti ve 5 gazete ile röportaj yaptım. Bunu gören müşterilerimden birisi tv kanallarını aramış ve tv’de röportajım çıktı. Her gün kalp sektesi geçiren olaylar geliyor başıma derken Türkiye’den hiç tanımadığım biri dedi ki lolipop işine bayıldım, internet siten yokmuş, ücretsiz yapacağım! Aynı gün Chicago Türk derneği seneye 23 Nisan ve 29 Ekim balosu için 500 lolipop istiyoruz dedi! Şaşkınla mesajları okurken şirketin CEO’sundan teşekkür mektubu geldi. Mutluluk gözyaşları içinde okurken Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı röportaj isteği yolladı. Cnn Türk kanalında da canlı yayına katıldım bir kaçkez. Son olarak da şirketin en büyük onur ödülü olan Gold Coin, altın madalya ödülüne layık görüldüm. Markette müşteriler sürekli fotoğraf çekilmek istiyor, imza isteyenler bile oldu:) Ne diyeceğimi, neler hissedeceğimi bilemedim gerçekten. Tek söylemek istediğim “Bir gülümseme dünyayı değiştirebilir mi? Evet, kesinlikle.

Bildiğimiz kadarıyla şimdi de kahkaha yogası yapmaya başlıyorsunuz? Nedir kahkaha yogası?

Ben gülümsemem ile gündeme geldim ve şans eseri Kahkaha Yogası ile karşılaştım ve dedim ki bu bir işaret. Ben bu gülümsemeyi bir üst seviyeye çıkarmalıyım. Hedefim Amerika’daki huzurevlerine gidip kahkaha terapisi yapmak ve onların yüzünde minik de olsa bir tebessüm oluşturmak.
Kahkaha yogası nedir, buna gelirsek eğer; kahkaha dünyadaki en iyi ilaçtır. Biz kahkaha attığımızda beynimiz birçok yararlı hormon salgılıyor. Kahkaha yogasının amacı herhangi bir sebep olmadan kahkaha atmak. Hindistan’da bir doktor tarafından 1995 yılında başlatılıyor. Faydaları ise saymakla bitmez. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve stresle başa çıkmaya yardımcı oluyor. Oksijen kapasitemizi arttırıyor, odaklanmamıza yardımcı oluyor, ağrıları azaltıyor, tansiyonu düzenliyor ve hatta kilo bile verdiriyor. Bugüne dek yaptığım en faydalı ve en keyifli egzersiz diyebilirim. İlgilenenler ise sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip ücretsiz online etkinliklerime her zaman katılabilirler.
Herkese kucak dolusu sevgiler!

PAYLAŞ