Bu Sezon Çarpıcı ve Cesur Bakışlar Göreceğiz

Writer: Burçin Yaşar Üner

Date: 28/11/2022

PAYLAŞ

Elif Sezginer / Make-up Artist

Röportaj: Burçin Yaşar Üner / [email protected]

Meslek hayatına kuaför salonunda başladı. Bir süre sonra çevresindekiler makyaja olan yeteneğini
fark etti ve bu alanda ilerlemesi için ikna etti. Sonrasında makyaj eğitimleri alıp, kendini her geçen gün yenilemeye, geliştirmeye başladı. 12 yıldır bu sektörün içinde. Makyaj yaparken hiçbir zaman kendimi çalışıyor gibi hissetmedim bu iş benim için bir tutku ve yaşam biçimi diyen Elif Sezginer ile makyaj hakkında merak edilenleri konuştuk.

Havaların soğumasıyla birlikte kıyafetlerimizde yavaş yavaş koyu renklere yönelmeye başladık. Peki ya makyajda bu sezon hangi renkler ön plana çıkıyor?

Bu sezon oldukça cesur makyajlar karşımıza çıkacak. 80ler ve 90ların günümüze uyarlanmış renkli farlarını, glitterlarını, taşları, grafik eyelinerları ile çarpıcı ve cesur bakışlar göreceğiz. Yoğun kapatıcılığı olan fondötenlerinizi rafa kaldırabilirsiniz çünkü ışıl ışıl ve ince yapılı fondötenler, hatta bb creamler yoğun fondötenlerin yerini alacak. Dudaklarda ise yoğun, göz alıcı kırmızılar ya da nemli, doğal görünüm sağlayan lip glosslar ön planda olacak.

Sosyal medyada birçok influencer kendi makyaj videolarını paylaşıyor. Siz bu videoları nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce bilinçlenmeye faydası mı oluyor yoksa tam tersi bizi fazla ürün kullanımına mı teşvik ediyorlar?

Her alanda olduğu gibi bu alanda da bilinçsizce yapılan paylaşımlar oluyor fakat çok güzel içerikler sunan videolar da var. Bu videolar kişinin hayal gücünü geliştiriyor ufkunu açıyor ve ilham kaynağı oluyor.

Kalıcı makyaj hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi uygulamalar kalıcı yapılabilir, hangilerinden kaçınmak gerekir?

Yaptırmadan önce çok iyi araştırılması gerektiğini düşünüyorum. İyi bir uzman tarafından yapılmadığı taktirde kötü sonuçlar doğurabiliyor. Mümkün olabildiğince yapaylıktan uzak durup minimal dokunuşlar yaptırmalarını tavsiye ederim.

Size göre kadınların en doğru ve en yanlış kullandığı makyaj ürünü ya da uygulamaları hangileri?

Kesinlikle eyeliner. Bizim halkımızda bir eyeliner sevdası var ve çok yanlış şekillerde kullanılıyor. Kişinin ilk önce kendi göz yapısını analiz edip en uygun şekilde boyutlandırılması gerekiyor. Her göz şekline eyeliner yakışacak diye bir şey söz konusu değil ve herkesin jilet gibi bir eyeliner çekecek kadar uzun vakti olduğunu da düşünmüyorum. O yüzden en çok gözlemlediğim hata estetik durmayan ve kişinin göz yapısına uygun olmayan eyelinerlar. Bu konu için minik bir tavsiyem olacak eğer eyeliner çekerken zorlanıyorsanız bir göz kalemi yardımıyla ilk önce hattı belirleyin ve daha sonra eyeliner ile üzerinden geçin eminim şimdi daha iyi sonuç alacaksınız.

En çok hangi make-up artistin makyaj stilini beğeniyorsunuz?

Charllotte Tilbury benim en çok beğendiğim makeup artist .

Okuyucularımız için severek kullandığınız makyaj ürünlerinden markaları ile birlikte önerilerde bulunabilir misiniz?

Göz altı nemlendirici – Darphin Hydraskin

Cilt nemlendirici- Embryolisse Lait

Concealer- Tarte Shape Tape

Fondöten- Nars Natural Radiant Longwear

Pudra- Charllotte Tilbury Airbrush Flawless Finish Powder

Bronzer- Benefit Hoola

Allık- Nars OrgasmX

Highlighter- Enty Beauty Diamond Bomb

Far- Huda Beauty Tarte Anastasia Beverly Hills Chanel

Maskara- Lancome Lash Idole

Ruj – Mac Kinda Sexy

PAYLAŞ